Kıdem Ve İhbar Tazminatlarının Muhtasar Beyannamede Gösterilmesi Hk.

Herkese Selam,

Benim sorum Muhtasar beyannamede Kıdem ve İhbar tazminatının gösterilmesi.Biz tüm beyannamelerimizi şuana kadar ücretleri 12 kodda bildirdirdik kıdem ve ihbar tazminatları dahil..fakat bunlar 13-kıdem 15- ihbar kodlarında bildirilmesi gerekiyormuş.Bu sistemi kaç kişi uyguluyor çok merak ediyorum bu da ayrı bir soru işareti bende?sorularım;

1)ilk sorum Kıdem tazminatında gelir vergisi yok, ödemelerin gayrisafi tutarı kısmına brüt kıdem tutarını yazabiliriz fakat gelir vergisi kısmını sıfır yazıp geçicez sanırım bu şekilde demedim ve kayıt yaptırıyor sistem?
2)13-15 kodlarını yazarsanız gelir vergisinden istisna ve teşvik kapsamı kısmında ücretli(SGK MUAF) olan kısmada kişi adeti yazılması gerekiyor. buraya kıdem ve ihbar tazminatını ödediğim kişilerin toplamı yazılacak sanırım.

2. soruma örnek olarak, atıyorum şirketimde 10 kişi çalıştıyorum o ay 2 kişiyi işten çıkardım.diğer ücretliye 8 kişi, gelir verg. istisna ve teşvik kapsamı kısmında ücretli kısmınada 2 kişimi yazıcaz yani ikisisnin toplamı 10 'mu olmalı? yoksa diğer ücretliye 10 kişi yazıp istisna kısmınada 2 kişimi yazılmalı?

Değerli görüşlerinizi rica ediyorum..:confused:

Merhaba,

Muhtasar beyannamede Kıdem ve İhbar tazminatlarını ayrı ayrı göstereceksiniz, varsa ise gelir vergisi kesinti satırında beyan ediniz yok ise sıfır geçiniz.

Sadece kıdem tazminatı gelir vergisinden muaf kişi sayısını ayrı beyan edeceksiniz. 9+1

Merhaba,

Muhtasar beyannamede Kıdem ve İhbar tazminatlarını ayrı ayrı göstereceksiniz, varsa ise gelir vergisi kesinti satırında beyan ediniz yok ise sıfır geçiniz.

Sadece kıdem tazminatı gelir vergisinden muaf kişi sayısını ayrı beyan edeceksiniz. 9+1

Sayın prisoner; öncelikler bilgi için teşkkür ederim. 9+1 dediğiniz nedir?
ben o ay bordroya 10 kşi sokmşssam 2 kişiye kıdem veya ihbar vermişsem diğer ücretlilere 10 kişi gelir vergisinden istisna ve teşvik kapsamı kısmında ücretli(SGK MUAF) kısmınada 2 mi yazmam lazım?

2 kişiye kıdem ve ihbar ödemiş isem derken,
ben bir kişiye kıdem
bir kişiye sadece ihbar ödendiğini düşünerek (örnek olduğundan dolayı)
ve toplamda o ay bordronuzun 10 kişi olduğunu varsayarak 9+1 dedim.
Muaf olan kişi sadece kıdem ödediğiniz gelir vergisinden muaf kişidir.

yani, gelir vergisinden istisna ve teşvik kapsamı kısmında ücretli(SGK MUAF) kısmına sadece kıdem hakeden kşiyi sayısınımı yazmak gerekiyor?
sadece İhbar tazminatı hakeden kişiyi yazmıyormuyuz?

yani, gelir vergisinden istisna ve teşvik kapsamı kısmında ücretli(SGK MUAF) kısmına sadece kıdem hakeden kşiyi sayısınımı yazmak gerekiyor?
sadece İhbar tazminatı hakeden kişiyi yazmıyormuyuz?

O satırda sadece gelir vergisinden muaf olan kişi sayısı yazılacak.
Yaptığınız kıdem tazminatı ödemelerinde gelir vergisi kesinti yok ise kişi sayısını yazınız.

Eğer kıdem tazminatının tavan tutarını aşan ödeme yapar iseniz o satır yine boş kalacak.

Yaptığınız kıdem tazminatı ödemelerinde gelir vergisi kesinti yok ise kişi sayısını yazınız.

Eğer kıdem tazminatının tavan tutarını aşan ödeme yapar iseniz o satır yine boş kalacak.

Kıdem tazminatının tavan tutarını aşan ödeme yaparsanız bu artık KIDEM TAZMİNATI olmaz. Sair ücret olur ve tamamen vergilenir.

Sayın prisoner;

Bu işte bir yanlışlık olduğu düşünüyorum.şöyle ki; kişilerin kıdem veya ihbar tazminatı var ise ödemelerin tür koduna 13 veya 15 kodu kullanılıyor.Bu kodlardan herhangi birisini veya ikisini de kullanırsak gelir vergisinden istisna ve teşvik kapsamı kısmında ücretli(SGK MUAF) kısmının doldurulması gerekiyor.
Bunu e-beyanname çağrı merkezindeki 3 farklı kişiye sordum. Hepside 13 veya 15 koddaki rakam kaç kişiyi ilgilendiriyorsa o kişilerin toplamını yazmam gerektiğini söylediler.Fakat sizde şimdi sadece gelir vergisinden muaf olan kişi sayısı yazılacak diyorsunuz?ayrıca gelir vergisinden muaf olan kişi demek kıdemde gelir vergisi olmadığı için kıdem tazminatı alan kişi demek değilmi?
Siz anladığım kadarıyla sadece kıdem tazminatını hakeden kişileri yazın diyorsunuz? fakat e-bayanname çağrı merkezindeki kişiler sadece kıdem, sadece ihbar veya hem kıdem+hem ihbar tazminatını kaç kişi hakediyorsa yani kıdem ve ihbar tazminatı ödenen kişilerin toplamını yazacaksınız diyor?
Kafam iyice çorba oldu???

Sayın prisoner;

Bu işte bir yanlışlık olduğu düşünüyorum.şöyle ki; kişilerin kıdem veya ihbar tazminatı var ise ödemelerin tür koduna 13 veya 15 kodu kullanılıyor.Bu kodlardan herhangi birisini veya ikisini de kullanırsak gelir vergisinden istisna ve teşvik kapsamı kısmında ücretli(SGK MUAF) kısmının doldurulması gerekiyor.
Bunu e-beyanname çağrı merkezindeki 3 farklı kişiye sordum. Hepside 13 veya 15 koddaki rakam kaç kişiyi ilgilendiriyorsa o kişilerin toplamını yazmam gerektiğini söylediler.Fakat sizde şimdi sadece gelir vergisinden muaf olan kişi sayısı yazılacak diyorsunuz?ayrıca gelir vergisinden muaf olan kişi demek kıdemde gelir vergisi olmadığı için kıdem tazminatı alan kişi demek değilmi?
Siz anladığım kadarıyla sadece kıdem tazminatını hakeden kişileri yazın diyorsunuz? fakat e-bayanname çağrı merkezindeki kişiler sadece kıdem, sadece ihbar veya hem kıdem+hem ihbar tazminatını kaç kişi hakediyorsa yani kıdem ve ihbar tazminatı ödenen kişilerin toplamını yazacaksınız diyor?
Kafam iyice çorba oldu???

Mutlak farklı yorumlar yada bilgiler olacaktır. Net olmayan tüm diğer konularda olduğu gibi.
Benim okuyup anladığım şudur ki ;

"Gelir vergisi İstisna ve Teşvik kapsamında ki ücretli (Sgk Muaf)" diyor ise,
burada yazılacak kişi sayısı (benim yorumum) gelir vergisinden muaf tutulan kişilerdir.

Yine belirtmek gerekirse eğer tavanı aşan kısımda ödenen bir kıdem tazminatı var ise yazılmayacaktır.
Muhtasar beyanda istenen 13-15 kodlarında beyanda bulunulduğu anda eğer kesilen gelir vergisi satırı boş geçilirse yani "0" işte devreye bahsettiğimiz kişi satırı devreye girmektedir.
Not ; Tüm beyanlarımı bu mantık üzerine yapmaktayım.
Aksi bir fikir beyan edilirse anlamaya hazırım.
iyi çalışmalar

Tazminat ödediğimiz kişi sonuçta bordroda göründüğünden ve gelir vergisi ödendiğinden "Gelir vergisi İstisna ve Teşvik kapsamında ki ücretli (Sgk Muaf)"
​kısmına yazılması gerekmiyor.