fonradar

Tevkifatlı Fatura

meduzam

Katkı Sunan Üye
2/10 kdv tevkifatlı fatura kestik kdv beyannamesinde iade talep etmeyip devreden kdv'e aldım.Bu durumda kdv beyannemsi arka sayfasında
diğer idae dıoğruran işlemler kısmına yine de matrah kısmına matrahı yazılıp iadetye konu olan kdv kısmına 0,00 mı yazacağız yoksa bu kısma hiçbir bilgi girmeyecek miyiz bu kısma matrahı yazmak gerekir mi.

Bir de eğer iade istemiş olsaydık yüklenilen indirilen kdv tablolarına indirillen kdv e ağustos indiirlen kdv tammaı yüklenilen kdv'e hangi kdvler yazılacaktı sadec iade istediğimiz iş ile ilgili alınanların kdv mi listelenecekti.

evet beyannamenin arkasında matrahı belirteceksiniz. iade tutarına -0- yazacaksınız.

beyannamenin önüne kısmi tevkifat kısmına 601-Yapım İşleri işlem türünü seçiyorum
arka kısmına diğer iade hakkı doğuran işlemler kısmına işlem türü 410 9/1 yapım işleri ile ilgili oraya matrahı yazıyorum iadeye konu kdv yi yazıyorum
kaydet deyince "kdv tevkifatından dolayı iade talep ediliyorsailgili işlem türüne uygun tevkifat kodu ile iade istenmelidir.lütfen kontrol ediniz." diye uyarı geliyor.
Anlamadım bu uyarı niye geliyor

merhaba arkadaşlar bugün bir hata yaptığımı fark ettim :( 6. aya ait olan tevkifatlı bir faturayı muhasebe programına kaydetmemişim :( haliyle kdvsinide beyan etmedik ba ya girmiyor fatura tutarı 2669,05 tl ne yapmam gerekiyor :( herhangi bir ceza uygulanır mı

ayşe hayırlı akşamlar,senden devam edeyim...ödeme çıkıyorsa ilgili ayda gecikme zammı yersiniz...gününde ödemezseniz ziyaa yerseniz...
devir varsa ilgili ayda...yalnız damga vergisi öderseniz...duruma göre diğer aylarda düzelecek...

merhaba arkadaşlar bugün bir hata yaptığımı fark ettim :( 6. aya ait olan tevkifatlı bir faturayı muhasebe programına kaydetmemişim :( haliyle kdvsinide beyan etmedik ba ya girmiyor fatura tutarı 2669,05 tl ne yapmam gerekiyor :( herhangi bir ceza uygulanır mı
06 aya ait 2 nolu kdv beyanı düzenleyip (Eğer daha önce 06 aya ait KDV-2 verdi iseniz düzeltme seçeneği ile)
göndermelisiniz. Unutmayın ki ft kesen taraf tevkifatlı ft bilgilerini kendi beyanını verirken liste ekleyeyerek kime ne kadar ft kestiğini bildirmektedir.

Selam BA ya girmiyor dediğinize göre, alış faturası olup 2 nolu KDV beyannamesine dahil etmediğinizi anlıyorum. 2 Nolu KDV beyannamesinde de indirim sözkonusu olmadığı için ödeme çıkacaktır. Bu durumda beyannamenizi 213 Sayılı Yasanın 371. pişmanlık hükümlerine göre düzeltmeniz ve çıkan vergiyi 15 gün içinde ödemeniz gerekmektedir. Ayrıca normal vade tarihinden itibaren pişmanlık zammı hesaplanacağı ve bununda vergi ile birlikte ödemesi gerektiği tabiidir.