fonradar

15 Yıl 3600 Gün

meduzam

Katkı Sunan Üye
işyerinde 10 yıldır çalışıyorum ssk başlangıcım 1994 yılı 15 yıl 3600 günü doldurdum kıdem tazminatımı almak istiyorum ssk dan yazı alacağım.
Ancan bunu hemen değil daha sonra yapacağım yeni kıdem tazminatı ile ilgili yazsa çıkarsa benim bu hakkım elimden alınır mı.
Kıdem tazminatımın tamamını alabilir miyim yeni düzenleme gelince de. Yoksa hemen yazıyı sskdan alıp işverene ileteyim mi.Hakkım yanmaması için.

Yeni düzenlemenin ne zaman çıkacağını ,yürürlüğe gireceğini, ne şekilde olacağını net olarak biliyormusunuz??

Ben olsam böyle bir korkum varsa, doğrudan yazıyı alır, işyerimden bu sebeple ayrılır, aynı işyerinde çalışmaya devam ederdim işyeri ile ilgili sıkıntım yoksa.

K.tazminatı fonu konusu zaman zaman gündeme geliyor ve süreç devam ediyor,belirli aralıklarda forumda da paylaşılıyor,belirttiğiniz noktanın akibeti net değil(yani iş akdi devam etmekte olanlar için bu hak dan yararlanmanın usülü/koşulları ne olur/olacak,fona mı devredilecek,bu işlem anlaşmaya mı bağlanacak,yoksa kökten mi kalkacak,kalkmazsa şartları taşıyanlar hemen alabilecek mi vs.vs!..) henüz tam bilin(e)miyor)bu nedenle işi sağlama almak adına sn.Keremcemin önerisini dikkate alabilirisiniz(şahsi düşüncem çok da acele etmeyiniz,zira çok zor,bir o kadar hassas bir konu,taraflar anlaşmış değil,ortada hem fikir olunmuş bir taslak da yok,takip ediniz,tabiki takdir sizin))

Kıdem tazminatı konusunda şahsi düşüncem;
Avrupa birliğine girebilme çabalarındaki , birlikten gelen isteklerden biri kıdem tazminatına esas aylık ücretin düşürülmesi yönünde, her yıl için 30 gün değil de örneğin 15 günlük ücretin esas alınması en başta gelen düşüncelerden biri ve birliğe dahil ülkelerdeki yaşam kalitesine, ücret seviyelerine , çalışma koşullarına,iş güvencesi şartlarını kıyaslamadan doğrudan kıdem tazminatı miktarına odaklı bir düzeltme çabası görülüyor genel olarak . Gösterine amaçlardan biri de, herkesin kıdem tazminatını alamıyor olması, işverenlere getirdiği yük vs. Her ne şekilde olursa olsun, tasarı yasalaşıp yürülüğe girdiği tarihte çalışmakta olanlar açısından hak kaybı olacağı kesin, bu kaçınılmaz. Yasalaştıktan sonra çalışmaya hayatına atılanlar için tazminatın garantisi adına bir kazanım olacaktır mutlaka, bu kazanımı ise tasarıda belişrtilen sürelere bakılırsa 10-15 yıl sonra ancak görebilecekler yasadan sonra çalışmaya başlayanlar. Şu anda çalışmakta olanlar için hiç bir kazanımı olmayacak fonun veya başka bir oluşumun.

Kaybedeceğiz , er yada geç ....

Sn.Keremcem beye katıldığım yönler olmakla birlikte,bu konuya ilişkin genel manada ne çok karamsar, ne de çok iyimserim.Zira bu olay,ziyadesiyle hassas bir konu olup,bu sebeble zaman zaman gündeme gelmiş/getirilmiş ise de,bazı nedenlerle hep ötelenmiş,rafa kaldırılmış,çözüme kavuşturulamamıştır.
Kıdem Tazminatı Fonunun taraflar adına getirileri/avantajları ve götürüleri/dezavantajlarının olacağı anlaşılmaktadır.Ayrıca tüm çalışanlar üzerinden % 80 nin çeşitli sebeblerle k.tazminatını alamadığı söyleniyor,bu oran da doğruysa çok üzücü.
Olaya ne işveren,ne işci, nede devlet yönünden (sadece) tek yönlü bakılmasının doğru olmayacağı,tarafların asgari müştereklerde anlaşarak,çalışma barışı bozulmadan,orta yol bulmalarının gerektiği düşüncesindeyim.
Tabi bu sürece ulaşmak kolay değil,kolay olsaydı sonuç çözümsüz kalmazdı.

Kıdem tazminatı konusunda şahsi düşüncem;
Avrupa birliğine girebilme çabalarındaki , birlikten gelen isteklerden biri kıdem tazminatına esas aylık ücretin düşürülmesi yönünde, her yıl için 30 gün değil de örneğin 15 günlük ücretin esas alınması en başta gelen düşüncelerden biri ve birliğe dahil ülkelerdeki yaşam kalitesine, ücret seviyelerine , çalışma koşullarına,iş güvencesi şartlarını kıyaslamadan doğrudan kıdem tazminatı miktarına odaklı bir düzeltme çabası görülüyor genel olarak . Gösterine amaçlardan biri de, herkesin kıdem tazminatını alamıyor olması, işverenlere getirdiği yük vs. Her ne şekilde olursa olsun, tasarı yasalaşıp yürülüğe girdiği tarihte çalışmakta olanlar açısından hak kaybı olacağı kesin, bu kaçınılmaz. Yasalaştıktan sonra çalışmaya hayatına atılanlar için tazminatın garantisi adına bir kazanım olacaktır mutlaka, bu kazanımı ise tasarıda belişrtilen sürelere bakılırsa 10-15 yıl sonra ancak görebilecekler yasadan sonra çalışmaya başlayanlar. Şu anda çalışmakta olanlar için hiç bir kazanımı olmayacak fonun veya başka bir oluşumun.

Kaybedeceğiz , er yada geç ....

Tamamen aynı düşünüyorum.