2013/3 Sonuç Tahminleriniz Ve Çok Kısa Her Ders Nasıl Hazırlandığınız

tktvlkn

Katkı Sunan Üye
Arkadaşlar konuyu ben başlatmak istiyorum. Bu başlığın bir dahaki sınava girecek tüm arkadaşlara faydalı olacağı kanısındayım.

Sınav sırasına göre gidiyorum:

1. Denetim: İnanılmaz çok çalıştım, kaç gece uyumadım denetim için, 15 sayfa not ezberledim. Ses kaydı yaptım, gece onları dinledim, Deha kitabı ve geçmiş yıl sorularını hatim ettim. KGK soruları yüzünden battım, çünkü onu incelememiştim. İlk iki soruya mantıklı cevaplar vermeye çalıştım sadece.
SONUÇ: 25 bekliyorum.

2. Meslek Hukuku: Denetimden biraz daha az çalıştım, çoğu soruyu ezberlemiştim. Denetimle aynı mantıkta çalıştım. Bana göre kolay sorular geldi.
SONUÇ: 80-90 arası bekliyorum.

3. Vergi Hukuku: Uygulamalarda geçmiş yıl sorularının hepsine baktım, kilit hesaplama noktalarını öğrendim ama hiçbiri çıkmadı. Ters köşe yaptılar. Fakat uygulama sorusu ve örtülü sermaye sorularını uygulamada bildiğim için zorlanmadım. Diğer iki sorudan Basit Usulü ve ilk soruda ki b şıkkını %70 doğrulukla yaptığıma inanıyorum.
SONUÇ: 70 civarı bekliyorum.

4. Genel Hukuk: Hiç çalışmamıştım. Sadece geçmiş yıl sorularına sınava girmeden 1 saat önce göz attım, nasıl cevaplar verilmesi gerektiğini analiz ettim. 4 tane gözüme takılan geçmiş yıl sorusunu yarım yamalak ezberledim. Sınavda şans 2 soru bu ezberlediklerimden geldi, çünkü cevapları çok kısa ve akılda kalıcıydı. Diğer iki soruya da kendi bilgilerimle yanıt verebildim. Anlayacağınız Denetim'in acısını bu sınavdan çıkardım :)
SONUÇ: 70-80 civarı bekliyorum.

5. Finansal Muhasebe: Uygulamadan bilgim olduğu için çalışmadım sadece geçmiş sorulara biraz göz attım. Sınav bana göre basitti. yapılması gereken çok kontrollü ilerlemek, çünkü süre 3 saat ancak yetmeyebiliyor, o nedenle sonlara doğru bir hata yaptığınızı fark eder iseniz geri dönüp düzeltmeniz çok zor olur.
SONUÇ: Allahtan bir aksilik olmazsa 95-100 bekliyorum.

6. Finansal Tablolar Analizi: Geçmiş dönem cevaplarını analiz ettim, çıkabilecek bir kaç sözel soru ezberledim ama sözel soru sadece 30 puanlık "Yabancı Kaynakların Bilanço İlkeleri" geldi. İlk iki uygulama sorusunu yaptım. 3. ve son soru olan sözel soruya da mantıklı bir kaç cevap verebildim. Yorum olduğu için yorumlar zorlamadı çünkü uygulamadan bilgim vardı. Bu arada, oran analizi vs. hiç çıkmadı. Sadece trend (30 puan), karşılaştırmalı (varlık yönünden, kaynak yönünden, varlık-kaynak yönünden kendi içinde ve diğer firmayla karşılaştırmalı) soru geldi (40 puan).
SONUÇ: 70 civarı bekliyorum.

7. Maliyet: Geçmiş dönem sorularını çözerek ve eksiklerimi görerek hazırlandım. Herkesin zorlandığı sapma sorusunu bu nedenle zorlanmadan yaptım. Son soruyu da yaptım fakat en kolay soru olan Kademeli'ye hem süre yetmedi hem de şaşırdım :S Bunun nedeni de safha çıkacağı beklentisiydi. Allahtan bir aksilik olmazsa ve emin olduğum ilk soru doğru ise geçebilirim diye düşünüyorum.
SONUÇ: 60 civarı bekliyorum.

Son olarak staj notum 100. Gözetiminde bulunduğum sayın meslek mensubu R. Bey'e de teşekkür ederim :)

Herkese geçmiş olsun.

Son düzenleme:
dostum benden sana nacızane tavsıye sınav acıklandıktan sonra dersın umarım hepsınden bekledıgın gıbı gelır ıns denetımden daha yuksek gelır ancak bır sorun var bekledıgın ve ıstedgın notların gelmeme ıhtımal yuksek olabılır cunku okumaları cok farklı ıns hepsınden bekledgının fazlasını alırısn

Amin dostum, ama işte tam da bu yüzden yazdım bunları buraya, çünkü hatırlayamam sonuçlar açıklandığında. O nedenle sonuçlar geldiğinde karşılaştırıp, komisyondan gelen notlara göre kağıtların ne kadar farklı okunup okunmadığını algılamaya çalışıp başkalarına faydalı olmasını sağlayacağım.

Herkes komisyonla ilgili birşey söylüyor. Sınavlar açıklandığında bunu bu şekilde anlamış olacağız.

merhaba
Yeterlilikteki meslek ve vergi hukukunda sorulan kanun sorularını madde madde ezberlemekten ziyade özünü , amacını bilmemiz yeterli olmazmı?Mesleki faaliyete başladığımızda( mesleğe başladığımızda zaten bu kanunlar önümüzde açık olacak.sadece örneğin g.vk ya göre yapılacak stopaj oranları ve k.v.k ya göre yapılacak stopaj oranların ve benzeri gibiı bılmemız yeterli olur diye düşünüyorum. Cümlesi cümlesine kanunu yazmak anlamsız. Özellikle meslek hukuku ve vergi hukukunda çoktan seçmeli yada doğru yanlış şeklinde sorular sorulmalı Bu şekilde ezberci zihniyet, ezber yapmaya çalışmak sadece beyin hasarı ve bunalıma sebep oluyor. Benim herhangi bır vaka ıle karşılaştığımda hangi kanundan yararlanacağımı bilmem yeterli .Sadece sınavdan 2-3 gün önce çalıştıklarım aklımda kalıyor. çoğu insan için bu böyle.insan hafızasıda daha fazlasını el vermiyor.hem sabah saat 8 ve akşam 6 mesaısı nde çalışıp hemde ezber yapmak insanlık dışı.İnsanı tüketiyor. Umarım sesimi duyan yetkililer olur
saygılarımla

Flowerrose a katılıyorum. Ben mesela sadece 213 Sayılı VUK ve 3065 Sayılı KDV kanunundan ve birde ayrıca son soruda (size gönderdiğim notların son -4.- sayfasında var) KDV Kanunu 30. maddeden bahsettim, tesadüf o soru geldi : )

Bence de birebir kanun maddesini aradığını düşünmüyorum, o nedenle sınavlar açıklanınca hepimiz anlayacağız neye nasıl puan verdiklerini.

Son düzenleme:
ben hazıranda meslek hukuku sınavına gırdiğimde 2 soruyu kanunun aynısını yazmama rağmen ve 1 soruyuda kanuna yaklaşık açıklamama rağmen bana 35 geldi. 30 kasımda .ı 5 kasımda dedem vefat etti.5 kasıma kadar çok ıyı çalışmıştım 5 kasımdan sonra 2 dersede hıç bakamadığım için şimdı sıfır beklıyorum.bende ne moral kaldı nede çalışmak için bır heves. kasıma kadar vergı ve mesleği ezberlemıştım kasımdan sonra tekrar edemedim. şimdi sıfır gelıyo.

Finansal Muhasebe: Geçmiş yıl sorularını çözdüm, bol pratik yaptım, hızımı arttırmaya çalıştım ve kağıt düzenine dikkat etmeye çalıştım.
Analiz: Yorumların nasıl yapılabileceğini kavramaya çalıştım. Bol örnek çözerek pekiştirmeye çalıştım.
Maliyet: Öncelikle anlamadığım konuları tane tane anlamaya çalıştım. Geçmiş yıl sorularını çözdüm ve bol örnek çözmeye çalıştım. (Maliyeti gerçekten anlamak istiyorsanız ve vakit ayırabilecekseniz size tek kaynak önerebilirim: Kamil Büyükmirza gerçekten bir başyapıt...)
Vergi: Biraz şans meselesi okursunuz okursunuz mevzuatın olmadık biyerinden soru gelir bilemezsiniz, o olmadık yerden gelen soru birinin başına gelmiştir su gibi yazar.
Hukuk: Deha ve muratın kitabından çalışmıştım.
Meslek: 3568 sy. kanunu ve yönetmelikleri okumuştum mevzuat kısa ve kolay gibi geliyor ama detay bilgiler var diye düşünüyorum.
Son olarak Denetim: İlk girdim geçerim diye beklerken olmadıl bir puanla kaldım. Malum son sınava girdim ve zaten gelişmleri takip ediyorsunuzdur forumda 2-3 başlık var ve önerisi olan varsa seve seve dinlerim...

Denetim hariç her ders için geçerli olan dehanın 707*2 soru bankasını tavsiye ederim.
(Yazdıklarım tavsiye niteliğinde olup kesin doğruluğundan söz edilemez. Herkesin çalışma tarzı ve yaklaşımı farklılık gösterebilir. Tavsiyelerime uymanız halinde görebileceğiniz olası zararlardan ve/veya kalacak derslerden "stajyeradayi" (yani ben) sorumlu değildir. :) )

Denetim hariç her ders için geçerli olan dehanın 707*2 soru bankasını tavsiye ederim.
(Yazdıklarım tavsiye niteliğinde olup kesin doğruluğundan söz edilemez. Herkesin çalışma tarzı ve yaklaşımı farklılık gösterebilir. Tavsiyelerime uymanız halinde görebileceğiniz olası zararlardan ve/veya kalacak derslerden "stajyeradayi" (yani ben) sorumlu değildir. :) )

Dostum birde her dersten kaç beklediğini yazarsan, sınav sonrası açıklanan notlarla herkes öğrenmiş olur harcadığın emeğin karşılığını verip vermediklerini :)

Sayın tktvlkn ben ilk kez 2013/2. dönemde girmiştim. Denetim hariç hepsini ilk girdiğimde vermiştim ama denetim :( bildiğiniz gibi...

sınavdan önce bir formda sorulmusdu.hangi soru cıkar diye kademeli dagıtım cıkar cıkmıs.işde

ODA BİŞEYMİ odanın sınav öncesi toplantısında mola arası profösör e sorduk maliyetten ne çıkar diye kademeli , satışların maliyet tablosu çıkar dedi ayrıca sapma sorarlarsa bomba olur dedi

dediği üç şeyde çıktı kademeliyi yaptım maliyet tablosunu bi yerde toplama hatasından yanlış çıkardım soruyu birinci soruyu da yetiştiremedim saten sınava 10 dakika geç kaldım birinci soruya 10 dk vardı yapamadım

ODA BİŞEYMİ odanın sınav öncesi toplantısında mola arası profösör e sorduk maliyetten ne çıkar diye kademeli , satışların maliyet tablosu çıkar dedi ayrıca sapma sorarlarsa bomba olur dedi

dediği üç şeyde çıktı kademeliyi yaptım maliyet tablosunu bi yerde toplama hatasından yanlış çıkardım soruyu birinci soruyu da yetiştiremedim saten sınava 10 dakika geç kaldım birinci soruya 10 dk vardı yapamadım

maliye her bu dönem zor gelcek.normalde satışların maliyeti tablosu .mart sınavlarında çıkıyordu. hesap karısdı

Sayın tktvlkn ben ilk kez 2013/2. dönemde girmiştim. Denetim hariç hepsini ilk girdiğimde vermiştim ama denetim :( bildiğiniz gibi...

Anladım dostum :) Valla bizim halimizde seninkisiyle aynı olacak gibi :( ama bakalım nasip Allah büyük, ne olacağı belli olmaz. Şu sınavlar açıklansa da kurtulsak şu dertten.

Zaten dönem sonu, zaman çabuk geçer.

Bişey kalmamış senin takma kafana ;)

Anladım dostum :) Valla bizim halimizde seninkisiyle aynı olacak gibi :( ama bakalım nasip Allah büyük, ne olacağı belli olmaz. Şu sınavlar açıklansa da kurtulsak şu dertten.

Zaten dönem sonu, zaman çabuk geçer.

Bişey kalmamış senin takma kafana ;)

İlkinde biticek iş belkide 3.ye kalıcak. Hakkımızda hayırlısı, Allah hakkımızda hayırlısını eyler İnşallah... Sizin bu dönem ilkmiydi?

Ben ilk sınavdan son sınavıma kadar hangi dersten geçip hangi dersten kalacağımı tahmin ettim. Yani gerçekten yaptığınızdan eminseniz beklediğiniz notlar hemen hemen geliyor. Benim sıkıntım sadece sınavda saçma sapan sorular sorulmasıydı. Son sınavım vergiydi tam ortadaydım ya geçerim ya kalırım diyordum 50 ile geçtim:) Tabi bu benim için geçerli. 90 bekleyen arkadaşların 20 ile kaldıklarına da şahit oldum...

Ben ilk sınavdan son sınavıma kadar hangi dersten geçip hangi dersten kalacağımı tahmin ettim. Yani gerçekten yaptığınızdan eminseniz beklediğiniz notlar hemen hemen geliyor. Benim sıkıntım sadece sınavda saçma sapan sorular sorulmasıydı. Son sınavım vergiydi tam ortadaydım ya geçerim ya kalırım diyordum 50 ile geçtim:) Tabi bu benim için geçerli. 90 bekleyen arkadaşların 20 ile kaldıklarına da şahit oldum...

Evet Filiz Hanım, Benim de ilk girişim olduğu için tecrübe olacak yazdıklarım ve sonuçlar :) Ama inşallah bahsettiğiniz şekilde acı bir tecrübe yaşamayız :) Hakkımızda hayırlısı hepimizin.

Yarın paylaşımı burada yapacağım arkadaşlar, o yüzden mesaj yazıyorum konu üste çıksın diye.

Herkese iyi akşamlar.