2013 Kapanış Hazırlıkları

Merhaba , hesapları incelerken dikkatimi çekti krediler tutmuyor kontrol ettim 780 300 ödenenden farklı girilmiş. 780 geçmiş döneme ait işlem yapabilirmiyim. Mesela 5. ayda kredi 8.230 tl ödeme yapılmış fakat hesapta 7.410,06 anapara + 829,94 faiz(780) : 8.240 olarak yapılmış. 8.230 BCH KREDİ YAPILMIŞ. Sorum bu hesapları düzeltebilirmiyim. 780 mayıs ayında düzeltme yapsam uygun olurmu. 2. dönem geçici vergi 780 hesabım mizanımda farklı olacak. Düzeltmelerimi nasıl yapmam gerekiyor. Hangi tarihli düzeltme yaparsam uygun olur. Özellikle 780 hesapta yanlışlıklar var.

Son düzenleme:
Düzeltmeleri gerçek tarihlerine yapabilirsiniz, %10 yanılma payı içinde kalmıyorsa geçici vergi beyannamesine de düzeltme vermelisiniz.

Baya yanlışlık var o yüzden düzeltme yapmam gerekiyor.Eski tarihli yaptığım zaman 780 gecici vergi ile farklı olacak ama 4. dönem geçici vergim doğru olacak. O zaman düzeltmeleri yapıyorum. İnceleme de falan sorun olmaz umarım. Ama sonuçta yanlış farkedildi ve son dönemde düzeltildi.

Baya yanlışlık var o yüzden düzeltme yapmam gerekiyor.Eski tarihli yaptığım zaman 780 gecici vergi ile farklı olacak ama 4. dönem geçici vergim doğru olacak. O zaman düzeltmeleri yapıyorum. İnceleme de falan sorun olmaz umarım. Ama sonuçta yanlış farkedildi ve son dönemde düzeltildi.

Düzelt, düzelt. Ama dediğim gibi düzeltme yaptığın dönemdeki geçici vergi beyannamesinde %10 fark varsa ve maliye aleyhine bir durum varsa, ona da düzeltme ver. Yoksa, bir sıkıntı olmaz, dediğin gibi son dönemde düzeliyor hepsi.