Yönetim Kurulu Karar Defteri

stajer611

Katkı Sunan Üye
Merhaba
2013 yılı Yönetim kurulu karar defteri bitmeden 2014 yılı için yenisi tasdik edilerek. 2013 yılı için kapanış tasdiki yaptırılması doğrumudur.
Teşekkürler

Merhaba,

TİCARİ DEFTERLERE İLİŞKİN TEBLİĞ

MADDE 16 (1) Yönetim kurulu karar defteri, yevmiye defteri, envanter defteri ve defteri kebir yeterli yaprakları bulunması halinde yeni hesap döneminin ilk ayı içerisinde onay yenilemek suretiyle kullanılmaya devam edilebilir.
(2) Onay yenilemede defterlerin türü değiştirilemez.

NOT: Bülent Bey cevabınızı sonradan gördüm.

Son düzenleme:
Merhaba,

TİCARİ DEFTERLERE İLİŞKİN TEBLİĞ

MADDE 16 – (1) Yönetim kurulu karar defteri, yevmiye defteri, envanter defteri ve defteri kebir yeterli yaprakları bulunması halinde yeni hesap döneminin ilk ayı içerisinde onay yenilemek suretiyle kullanılmaya devam edilebilir.
(2) Onay yenilemede defterlerin türü değiştirilemez.

NOT: Bülent Bey cevabınızı sonradan gördüm.

Tebliğde yevmiye defterleri içinde yeterlı yaprakları bulunması şartı ile onay yenileme yapılacağı deniyor. Genelde kapanış yapılıp yeni dönem için yenisi tasdik yaptırılıyor.

Benim burda yaptığım işlemde bir yanlışlık yok herhalde anladığım. 2013 yönetim kuulu defterini kapanış yaptık(yeterli sayfaları olduğu halde) 2014 içinde yeniden açılış yaptık.

Noter yönetim kurulu defterinde yeterli yaprak varsa yenisi tasdik edilmez demiş. Eskisi kapanış tasdiki yapılıp akabinde açılış tasdiki yapılması gerekir dedi. Tabi biz tasdiki yaptırdıktan çok sonra bunu dedi.

Son düzenleme:
Tebliğde "edilir" yazsa idi noter haklı idi. Ancak orada "edilebilir" yazıyor ve size seçimlik hak tanıyor. İster her sene için ayrı defter tasdik ettirir ve kapanış onayı yaptırırsınız, istersenizde (yeterli sayfa olması durumunda) ara tasdik yaptırırsınız.

Tebliğde "edilir" yazsa idi noter haklı idi. Ancak orada "edilebilir" yazıyor ve size seçimlik hak tanıyor. İster her sene için ayrı defter tasdik ettirir ve kapanış onayı yaptırırsınız, istersenizde (yeterli sayfa olması durumunda) ara tasdik yaptırırsınız.

Cevaplar için çok teşekkür ederim.