Maliyet Muhasebesine Nasıl Çalışılır ? Nasıl Yöntem İzlenmeli ? Kitap Önerisi ?

netlook01

Katkı Sunan Üye
Merhaba Arkadaşlar ;

Maliyet muhasebesi bela oldu bana tek dersten girdim aralıkta ama kaldım.. önerilerinize çok ihtiyacım var .

tek ders Maliyet Muhasebesi .. bilen bilir beni şu an çok üzgünüm... :(

Son düzenleme:
Gerçekten zor ve anlaşılması güç bir ders bende yıllarca anlayamadım , anlatamadılar ama sonra nasip bu ya biriyle tanıştım
kendisi de smmm belgesini yeni almış ve bana maliyet muhasebesini tek öğretebilen kişiydi.
diyeceğim oki kitap olarak dehayı öneririm ama sadece kitaptan anlaman çok zor birinin anlatması lazım.

Gerçekten zor ve anlaşılması güç bir ders bende yıllarca anlayamadım , anlatamadılar ama sonra nasip bu ya biriyle tanıştım
kendisi de smmm belgesini yeni almış ve bana maliyet muhasebesini tek öğretebilen kişiydi.
diyeceğim oki kitap olarak dehayı öneririm ama sadece kitaptan anlaman çok zor birinin anlatması lazım.

öncelikle teşekkür ederim.

evet.. kendi kendime anlamaya çalıştım sanırım olmadı.. şuan kursa gidiyorum sınıf yaklaşık 50 kişi :) .. Allah yardımcımız olsun..

Arkadaşım selamlar, kolay gelsin

Maliyet Muhasebesinde 12 adet ünite var
Bu 12 üniteyi çalış, bol bol çeşitli varyasyonlarda sorularını çöz geçmen garanti.
Bunlardan hatırladıklarım;

-Satılan Malın Maliyeti
-LİFO,FİFO, Ortalamala Maliyet, Hareketli Maliyet
-1.Dağıtım
-2.Dağıtım (kendi içinde 4 e ayrılıyor)
-3.Dağıtım
-İşçilik Hesaplaması ve Yevmiye Kayıtları
-GÜG Sapması-Farkları (kapasite, Verimlilik-Bütçe Farkları)
-Safha Maliyet

Diğer konuları hatırlayan varsa yazsın lütfen.

bende maliyette çok zorlandım , kursta 5 kişiyiz sağolsun hoca bayağı bişeyler öğretti :) bol soru çözmek lazım

maliyetten geçmek isteyen öncelikle maliyetin çok zor bir ders olmadığını kabul etsin.ondan sonra da bol bol soru çözsün

Arkadaşım selamlar, kolay gelsin

Maliyet Muhasebesinde 12 adet ünite var
Bu 12 üniteyi çalış, bol bol çeşitli varyasyonlarda sorularını çöz geçmen garanti.
Bunlardan hatırladıklarım;

-Satılan Malın Maliyeti
-LİFO,FİFO, Ortalamala Maliyet, Hareketli Maliyet
-1.Dağıtım
-2.Dağıtım (kendi içinde 4 e ayrılıyor)
-3.Dağıtım
-İşçilik Hesaplaması ve Yevmiye Kayıtları
-GÜG Sapması-Farkları (kapasite, Verimlilik-Bütçe Farkları)
-Safha Maliyet

Diğer konuları hatırlayan varsa yazsın lütfen.[/QUOTE

çok teşekkür ederim..

aslında maliyete çalıştım ama şans bu ya kaldım ve üzüntümü yenemedim henüz... hatta stresten sakalım döküldü.. :(

BENİM DE TEK DERS MALİYET KALDI
evde çözüyorum ama sınavlarda ya soruyu anlıyamıyorum yada biryerde ufak bir hata yapıp sonucu yanlış buluyorum

BENİM DE TEK DERS MALİYET KALDI
evde çözüyorum ama sınavlarda ya soruyu anlıyamıyorum yada biryerde ufak bir hata yapıp sonucu yanlış buluyorum

Aynı durumdayız sizinle .. 50 lik kağıt verdiğimi düşünüyorum ama şans bu ya komisyon çok kötü.. kafasına göre puanlıyorlar.. adamın canının sıkkın olduğu bir ana geldim sanırım :) ..

Allah yardımcımız olsun ... inş. sonuç açıklandığında bizde sevincimizi paylaşırız..

Aynı durumdayız sizinle .. 50 lik kağıt verdiğimi düşünüyorum ama şans bu ya komisyon çok kötü.. kafasına göre puanlıyorlar.. adamın canının sıkkın olduğu bir ana geldim sanırım :) ..

Allah yardımcımız olsun ... inş. sonuç açıklandığında bizde sevincimizi paylaşırız..

son sınav da 20 almışım
hatta 3 sorunun gelebileceğini bi profösör oda toplantısında söylemişti
satılan mamül
kademeli dağıtım
bide o birinci soru gelirse bomba olur dedi ama ben genede yapamadım gerçi sınava 20 dk geç girdim 2 sorudada birr yerde hata yapmışım 1 saaatim ona gitti son soruyu 6 dk yaptım ondada bi yeri atlamışım

bu sefer sınav yerine 2 saat önce gideceğim herkes sabah ki derse geç kalır ben 5 deki sınava geç kaldım

arkadaşlar diğer sayfalarda soruların piyasada satıldığı herkesin çıkacak soruları bildiği söyleniyor
ben inan mıyorum maliyetten bize söyleyen hoca tesadüf çay molasında arkadaşlar etrafını çevirmiş nerden gelebilir hocam dedi sağolsun oda söyledi 2 soru satılan mamül ve kademeli gelebilir dedi ama bunlardan birini sormayıp 1 soruyu sorarlarsa sınav çok zor olur dedi ama 3 ünü de sordular işte
yani ben hocaya paramı verdim de söyledi söyledi genede geçemedik

arkadaşlar diğer sayfalarda soruların piyasada satıldığı herkesin çıkacak soruları bildiği söyleniyor
ben inan mıyorum maliyetten bize söyleyen hoca tesadüf çay molasında arkadaşlar etrafını çevirmiş nerden gelebilir hocam dedi sağolsun oda söyledi 2 soru satılan mamül ve kademeli gelebilir dedi ama bunlardan birini sormayıp 1 soruyu sorarlarsa sınav çok zor olur dedi ama 3 ünü de sordular işte
yani ben hocaya paramı verdim de söyledi söyledi genede geçemedik

Bende buna inanıyorum hocalar iyi analiz ediyorlar sonuçta onların işi bu o yüzden dersaneye giden arkadaşlar buradan paylaşırlarsa hepimize faydası olur.Ben dersaneye gidemiyorum kendi imkanlarımla 3 girişim 3 dersim kaldı.Baya moralim bozuk.Hakkımızda hayırlısı

Arkadaşlar soruların satıldığına bende inanmıyorum. Mantığa aykırı her şeyden önce... Siz soru alsanız kampüste mi dağıtırsınız? İstatistiki olarak tahminlerde bulunulabilir ama aksini düşünmüyorum...

bende bazı arkadaşların snv öncesinde , çıkacak konuları bildiklerini gözlemliyorum.. oda başkanlarına yakınlığı bilinenler nedense 1 veya 2 sınıvda yapıyorlar.. çlışmadım kağıdım kötü deyip belge sevinci alan arkadaşım oluyor...

adaletsizlik var arkadaşlar.. ama biz adaletle alacağız bu snv..

yorumları tahminleri ve paylaşımlarımızı yapalım bu konuda .. geçelim şu baş belasını ...

soruların satıldığına inanmıyorum hocalar tecrübeli yıllardır bu sınavlarla uğraşıyorlar tahminlerini söylüyorlar bende smmm ve kademeli tablosunun geleceğini tahmin ettim oda başkanlarının tanıdıkalrı diye insanalrı zan altında bırakmayalım ben onalrında bildiğini sanmıyorum