4/B Yerine Yanlışlıkla 4/A Yatırma

2009 yılında şirket kurduk ve işyeri actık. Daha önceden
başka yerde SSK lı oldugum için hiç ara vermezsem SSK
lı devam edebileceğim söylendi ve bagkura geçmeden SSK lı olarak bu güne
kadar geldim. Fakat öğrendiğim kadarıyla 2008 den sonra başladığımız için bağkura geçmem
gerekiyormuş. Şimdi bagkura geçmelimiyim geçerken cezası olurmu? ve
yatırdığım SSK primleri bagkura saydırabilirmiyim? Yardımcı olursanız Teşekkür ederim.

1 Ekim 2008 tarihinden sonra bir şirkette ortaklığınız başladıysa bağkurlu olmak zorundasınız.SGK olmuyor.Muhtemelen bağkura geçmenizi isteyecekler.Ceza vs. konusunda tam bilgim yok.

Kendi şirketiniz olmayan bir yerde 4a sgklılık durumunuz devam ediyorsanız bağkur'a geçmenize gerek yok.
Eğer 2009'dan beri kendi şirketinizde 4alı gösteriliyor iseniz şirkete ortak olduğunuz tarihten itibaren bağkurlu olmanız gerekmekte. 4a primlerini iptal ettireceksiniz ve işçi primlerini bağkur'a saydıracaksınız, işveren primlerini de sgk işverene geri ödeyecek.

Kendi şirketiniz olmayan bir yerde 4a sgklılık durumunuz devam ediyorsanız bağkur'a geçmenize gerek yok.
Eğer 2009'dan beri kendi şirketinizde 4alı gösteriliyor iseniz şirkete ortak olduğunuz tarihten itibaren bağkurlu olmanız gerekmekte. 4a primlerini iptal ettireceksiniz ve işçi primlerini bağkur'a saydıracaksınız, işveren primlerini de sgk işverene geri ödeyecek.
Merhaba. Ben de Mart 2012 de aile (dayılarımın) şirketimizde ssk lı olarak çalışmaya başladım. 2 ortaklı bu ltd şirkette daha sonra dayım % 50 hissesini bana devrederek ortaklıktan ayrıldı ve ikinci ortak ben oldum. Muhasebecimiz ssk lı olma durumum kesintiye uğramadığı için ssk lılık durumumun devam edeceğini belirtti ve şu ana kadar da ssk primlerim düzenli olarak yattı. Şirketin diğer ortağı olan yengem de ssk lı idi ve onun ortaklığı 2009 ortalarında başlamıştı. Yani şirketimizdeki iki ortak da ssk lı görünüyor. Geçen hafta SGK dan ekte sizlere sunacağım yazı geldi ve benim adıma 7.800 TL yengem adına da 22.000 TL bağkur prim borcu gözüküyor. Muhasebecimize bu yazıları ulaştırdık ve ssk dökümü, nüfus cüzdanı fotokopisi ile bir itiraz dilekçesi yaptılar ve sgk ya verdiler. Ama içimde acaba bu cezayı ödeyecek miyim diye bir endişe var. Şimdi BSEdanismanlik adlı arkadaşımız primlerin bağkura sayılacağını bahsetmiş. Acaba bu durum bizim için de geçerli mi ? Yoksa başkasının şirketinde çalışan işverenler için mi geçerli aydınlatırsanız sevinirim.

Hem siz hem yengeniz (eğer kendi ortak olduğu şirkette ssklı ise) için ödenen ssk primlerinin bağkur borcuna aktarılmasını yaptırıp bağkur olarak prim ödemeniz gerekmektedir.

Hem siz hem yengeniz (eğer kendi ortak olduğu şirkette ssklı ise) için ödenen ssk primlerinin bağkur borcuna aktarılmasını yaptırıp bağkur olarak prim ödemeniz gerekmektedir.

Öncelikle cevabınız ve ilginiz için teşekkür ederim. Bu durumda herhangi bir ceza ödemiyorum sanırım sadece ssk dan bağkur a aktarma olacak değil mi? Bu konu çok kafama takılıyor bu günlerde çünkü oldukça borç yükü altındayım ve işyerimi de taşıma zorundayım. Bu kadar masrafın yanında bir de bu yazı gelince uykularım kaçtı :(

ssk primleri bağkur borcunu karşılarsa sorun olmaz ancak yetmez ise kalan kısmı sizden isterler.

ssk primleri bağkur borcunu karşılarsa sorun olmaz ancak yetmez ise kalan kısmı sizden isterler.
Karşılar sanırım. Çünkü benim ssk primlerim net 3.000 TL üzerinden yatırıldı. Gelen yazıda ise bağkur priminin alt sınırdan hesaplandığı yazılı. Bu durumda borcum çıkmaz hatta alacağım bile çıkabilir. Çok teşekkür ederim. Verdiğin cevaplar sayesinde bu gece rahat bir uyku çekebilirim. Allah razı olsun.