fonradar

Tek Ortaklı Limited Şirket

Şu an şahıs şirketim var.

Malum artık limited şirketler tek kişi tarafından kurulabiliyor.

Muhasebecime danıştım fakat bu tip şirkete pek sıcak bakılmıyor dedi.

Hatta kaldırılabilirmiş.

Bu uygulama hakkında neler doğru neler yanlıştır??

Bazı sıkıntılar mı var acaba??

Öncelikli olarak şahıs firmasındansa şirketlere her platformda daha sıcak bakılır, kim sıcak bakmıyormuş ki?

İstiyorsanız kurun şirketinizi hemen, engel yok. Hatta gayrimenkul, kdv devri, stok vs. var ise, tek kişilik şirkete bile çevirebilirsiniz. (Biraz masraflı olur tabi)

Kaldırılma gibi bir şey de yok. Hiç bir sıkıntısı da yok.

Tek kişilit ltd.lerde ortağın paydaşın bakış açısı önemli.Gaipten gelen bir ses firma ortağın varlığı dışında ayrı bir varlıktır ve tüzel kişiliktir varlığı şirket varlığıdır ortağın kullanımında değildir ortak kendi menfeati için şirketin mal makina varlığını kullanamaz tahsis edilen sermaye ve demirbaşlar sadece ticaret ve hizmet yapmak için kullanılır.Vergi idaresi vergi payı ile sgk gibi kuruluşlar prim ve aidat alacakları ile tedarikçiler alacakları ile şirketlerin ortağıdır yönetici olarak iyi yöneteceğim ortaklarına zararlı olmayacağım muhasebenin açıklık ilkelerine göre haraket edeceğim diye söz verirse bunu hazmederse ciro ve yapılanma büyüme için şirket gerekiyorsa olabilir.Ama sadece tabela için şirket varlığını özel işlerinde kullanmak sırf vergi vermemek için hayali görüntü için art niyetle kurulan kurulan şirketler var.
Şirket varlığından aldığı otoyu karısının kullanımına tahsis eden yakıtını şrketin masrafa yaz diye getirenler var Ziyafetler verip rakı sofraları kurup iş yemeği deyip faturasını gidere yaz diyenler var .Ayırmasını bilmak lazım.İyi çalışmalar.

Son düzenleme:
Hepsi öyle zaten.

Yapmayan var mı??

Ben bunun için sormadım zaten:)

İlerde bunu kaldırıp şirketleri şahıs şirketlere çevirtirler deniyor da ondan sordum.

Boşuna uğraşmayalım diye.

Tek kişilit ltd.lerde ortağın paydaşın bakış açısı önemli.Gaipten gelen bir ses firma ortağın varlığı dışında ayrı bir varlıktır ve tüzel kişiliktir varlığı şirket varlığıdır ortağın kullanımında değildir ortak kendi menfeati için şirketin mal makina varlığını kullanamaz tahsis edilen sermaye ve demirbaşlar sadece ticaret ve hizmet yapmak için kullanılır.Vergi idaresi vergi payı ile sgk gibi kuruluşlar prim ve aidat alacakları ile tedarikçiler alacakları ile şirketlerin ortağıdır yönetici olarak iyi yöneteceğim ortaklarına zararlı olmayacağım muhasebenin açıklık ilkelerine göre haraket edeceğim diye söz verirse bunu hazmederse ciro ve yapılanma büyüme için şirket gerekiyorsa olabilir.Ama sadece tabela için şirket varlığını özel işlerinde kullanmak sırf vergi vermemek için hayali görüntü için art niyetle kurulan kurulan şirketler var.
Şirket varlığından aldığı otoyu karısının kullanımına tahsis eden yakıtını şrketin masrafa yaz diye getirenler var Ziyafetler verip rakı sofraları kurup iş yemeği deyip faturasını gidere yaz diyenler var .Ayırmasını bilmak lazım.İyi çalışmalar.

Yok öyle bir şey. İstiyorsanız tek kişilik şirket kurabilirsiniz.

İdare kurumsallaşmayı teşvik ediyor.Yöneticiler sorumluluklarını yerine getirmeleri kaydı ile.Sermaye artışlarını yerine getirmeyen şirketler kapatılacak mal varlıkları hazineye kalacak.Şirket varlığında görünen ancak meydanda olmayan mallar ve demirbaşlar var bu kapatılmada trafik kayıtlarında belli olan ancak meydanda olmayan vasıtaları herhalde son yöneticilerden soracaklardır.Emanetçilik disiplini olmayan kişilere şirket teslim etmekte kendileri açısından sıkıntı yaratıyor. Tasviye için masraf etmek istemeyen devlet tasviye etsin diyen ortaklar bu durumda kendilerini nasıl savunacaklar bekleyelim görelim.Şirket varlığının emanet olduğunu hazmedemeyen ortaklarla çalışmakta zor oluyor meslek mensupları görevini yapmayan yöneticilerden muzdarip şirket şartlarını kullanırkan iyide toparlarken zor geliyor.Sözüm sadece sıkıntı çıkaran ortaklara aklı başında görevini bilen ortaklığı hazmeden ortaklara sözümüz olamaz sadece başarılarınını devamını dileriz.

Cevaplar için teşekkürler arkadaşlar:)

Peki bu kurulum bana ne kadara mal olur?

Herhangi bir limited kurulumundan farklı bir işlem var mı acaba??