Sağlık Sebebi ile İşten Çıkarma

Merhabalar ;
fabrikamiz plastik ürünler üzerine imalat yapmakta olup (poşet,streç,bıranda vs. ) 9 yıllık çalışan personelimizde hepatip C sağlık bakanlığından gelen yetkililer tarafından yapılan testlerle anlaşılmıştır.
Biz bu kişiyi işten çıkarabilirmiyiz ? çıkardığımız zaman kıdem ödermiyiz ? Bunun için başka ne tür bir işlem yapabiliriz?

Başlık açarken büyük harf kullanmayınız.

Ynt: Sağlık Sebebi ile İşten Çıkarma

Çalışan..ahlak ve iyi niyet kurallarına aykırı hareket tespit edilmediği sürece işten çıkarıldığı taktirde.. kıdem tazminatına hak kazanır..

Ayrıca.. benim bildiğim.. sağlık nedenleri ile.. "işçi" kendi çıkışını istediği ve.. bunu yetkili kurumlardan ispatladığı taktirde.. kıdem tazminatına hak kazanır..

İşverenin haklı nedenle fesih hakkı

4857-MADDE 25. - Süresi belirli olsun veya olmasın işveren, aşağıda yazılı hallerde iş sözleşmesini sürenin bitiminden önce veya bildirim süresini beklemeksizin feshedebilir:

I- Sağlık sebepleri:

a) İşçinin kendi kastından veya derli toplu olmayan yaşayışından yahut içkiye düşkünlüğünden doğacak bir hastalığa veya sakatlığa uğraması halinde, bu sebeple doğacak devamsızlığın ardı ardına üç iş günü veya bir ayda beş iş gününden fazla sürmesi.

b) İşçinin tutulduğu hastalığın tedavi edilemeyecek nitelikte olduğu ve işyerinde çalışmasında sakınca bulunduğunun Sağlık Kurulunca saptanması durumunda.

(a) alt bendinde sayılan sebepler dışında işçinin hastalık, kaza, doğum ve gebelik gibi hallerde işveren için iş sözleşmesini bildirimsiz fesih hakkı; belirtilen hallerin işçinin işyerindeki çalışma süresine göre 17 nci maddedeki bildirim sürelerini altı hafta aşmasından sonra doğar. Doğum ve gebelik hallerinde bu süre 74 üncü maddedeki sürenin bitiminde başlar. Ancak işçinin iş sözleşmesinin askıda kalması nedeniyle işine gidemediği süreler için ücret işlemez.

İşçinin sağlık durumu yukardaki maddeye uyabilir, bir doktor dan da bilgi almalısınız

Yanlış biliyorsam özür dilerim ama.. bu paylaşılan maddeler.. sadece işverenin haklı nedenlerle fesih hakkını belirtiyor..

İşverenin iş sözleşmesini haklı nedenlerle fesh etmesi.. kıdem tazminatından işçiyi mahrum edeceği anlamına gelmez ki..

Her halükarda.. kıdem tazminatı ödemek zorundadır.. ( iş kanunu madde 25-II hariç..)

Doğrudur

İş sözleşmesi işveren tarafından kanunun 25. maddesindeki;
A) Sağlık nedenleri, zorlayıcı nedenler, gözaltına alınma veya tutukluluk hali gibi nedenlerden dolayı fesh edilirse işçi kıdem tazminatına hak kazanır.

B) Ahlak ve iyi niyet kurallarına uyulmaması ve buna benzer nedenlerden iş
sözleşmesi fesh edilirse işçiye kıdem tazminatı ödenmez.

Hepatit C bulaşıcı ve tehlikeli bir hastalıktır. Diğer çalışanlar için tehlike yaratabilir. İşveren kıdem tazminatını ödeyerek iş aktini fesh edebilir.

Çok tehlikeli sınıfında yer alan şirketimizde çalışan personelimiz, ağır işte çalışabilir raporu alamadı. raporu olmaması sebebiyle çalıştırmamız mümkün değil. kendisinin de bilgisi ve isteğiyle 28 ayrılış kodu ile çıkışı yapıldı ve kendisine hak etmiş olduğu ihbar tazminatını ödeyeceğiz. (kıdem hak etmiyor) Yanlış bir işlemimiz yok değil mi?

a-sanırım olayı 25/I-b açısından değerlendirdiniz,bu nedenle de sgk-iş den çıkış nedenini olarak kod.28 verdiniz,
şahsi düşüncem ;
olayımız yönünden sgk-iş den çıkış nedeni kod.04 olmalıydı,çünkü ortadaki esaslı olgu " işcinin (sağlık yönünden) yetersizliği" buna göre olay, madde 18 kapsamında değerlendirilip, fesih nedeni işcinin yetersizliğinden kaynaklanan ve geçerli sebebler arasında sayılan"işcinin bedensel yetersizliği"olması daha uygun olabilirdi,olay dava konusu olsa sanırım işin bu yönü daha baskın olarak öne çıkar.
b-bu sebeble fesih öncesi ,mümkünse başkaca bir iş/görev de önerilmeliydi,çünkü 8 aylık hizmeti bulunan işci,işyerine ilişkin işci sayısı da tutuyorsa işe iade davası açabilir(açar-açmaz ayrı konu)

a-sanırım olayı 25/I-b açısından değerlendirdiniz,bu nedenle de sgk-iş den çıkış nedenini olarak kod.28 verdiniz,
şahsi düşüncem ;
olayımız yönünden sgk-iş den çıkış nedeni kod.04 olmalıydı,çünkü ortadaki esaslı olgu " işcinin (sağlık yönünden) yetersizliği" buna göre olay, madde 18 kapsamında değerlendirilip, fesih nedeni işcinin yetersizliğinden kaynaklanan ve geçerli sebebler arasında sayılan"işcinin bedensel yetersizliği"olması daha uygun olabilirdi,olay dava konusu olsa sanırım işin bu yönü daha baskın olarak öne çıkar.
b-bu sebeble fesih öncesi ,mümkünse başkaca bir iş/görev de önerilmeliydi,çünkü 8 aylık hizmeti bulunan işci,işyerine ilişkin işci sayısı da tutuyorsa işe iade davası açabilir(açar-açmaz ayrı konu)

Evet Şeref Bey, 25/I-b açısından değerlendirdim. Madde 18'i o şekilde değerlendirmedim. Dava konusu olacağını sanmıyorum çünkü kendisi ayrılması gerektiğini belirtti. Kendisine duyduğum kişisel güven ile bunu söyleyebilirim. İleride iyileşirse, işe tekrar girecek umarım.
Başka bir iş/görev önerisi; Şantiye işi olduğu için oradaki her iş "çok tehlikeli" sınıfında. Mesela ofiste mi görev önerilmeli? vasıfları yetersiz ise; (tamamen örnek veriyorum) mesela çay-kahve servis elemanı mı olabilir. Uygun bir pozisyon yok ise, ne yapacağız?

saygılar

........Dava konusu olacağını sanmıyorum çünkü kendisi ayrılması gerektiğini belirtti. Kendisine duyduğum kişisel güven ile bunu söyleyebilirim.
........ mesela çay-kahve servis elemanı mı olabilir. Uygun bir pozisyon yok ise, ne yapacağız?
Ne olur,ne olmaz,akıl veren de çok olur("deniz yanar mı"yanar,nasıl? petrol dökülür yangın çıkarsa,gören deniz yanıyor sanır)

Sizlerde haklısınız,işi usülüne uygun yapmak anlamında ben olsam yinede kağıt üzerinde, çay/servis işini yazılı olarak önerir,onun da kabül etmediğine dair yazılı beyanını alır,bu nedenle "feshi son çare"ilkesini gözetmiş olurdum (sadece 2 A4 ile 2dk.zamana ihtiyacınız olacak bu kadar:)

Bahsedilen hastalık nedeni ile başka bir iş önerilemez. Hastalığının anlaşılması itibari ile derhal hastalık nedeni gösterilerek fesh işlemleri yapılır. Hepatit C virüslerle bulaşan hepatitler arasında kan yolu ile en sık bulaşan tiptir. Diğer durumlarda bir başkasına bulaşması durumu söz konusu işyeri çok büyük maddi külfet altına girebilir.

Sn.Merkür2, paylaşımınızı sanırım sehven yanlış iletiye(sn.REKODE"nin iletisine) istinaden yaptınız.

Paylaşılan ileti;
Çok tehlikeli sınıfında yer alan şirketimizde çalışan personelimiz, ağır işte çalışabilir raporu alamadı. raporu olmaması sebebiyle çalıştırmamız mümkün değil. kendisinin de bilgisi ve isteğiyle 28 ayrılış kodu ile çıkışı yapıldı ve kendisine hak etmiş olduğu ihbar tazminatını ödeyeceğiz. (kıdem hak etmiyor) Yanlış bir işlemimiz yok değil mi?

Sn.Merkür2, paylaşımınızı sanırım sehven yanlış iletiye(sn.REKODE"nin iletisine) istinaden yaptınız.

Paylaşılan ileti;

Sn.Merkür2, forumda olduğu halde tekrar bir başlık açmayı tercih etmedim. Karışıklığa sebep olduysam kusura bakmayın.

Sayın Şeref Aydemir; öneriniz karşılığında nasıl uygun bir yazı yazabilirim?
".....görevinize, sağlık durumunuzun çok tehlikeli işlerde çalışmanıza engel teşkil etmesi ve ağır sağlık sorunları nedeniyle çalışamayacağınızı ve bu nedenle iş akdinin son verilmesine rıza göstermeniz sebebiyle ..... tarihinde üzülerek son vermek zorunda olduğunu belirtiriz." bu benim kendisine imzalatacağım fesih yazım. Ufakta olsa fikir verirseniz sevinirim.

Sn.İkacc

İşveren tarafından işciye,işci tarafından da işverene verilecek;
"iş ve sözleşme şartlarında değişiklik önerisi"başlığı altında hazırlanan yazışma örneklerine arama yaparak ulaşabilirsiniz