Kar Dağıtımı

Merhaba, şirket para kazanıyor 90000 TL yıllık gelir var, 500000 TL Demirbaş alımı ile şirket kurulmuş fakat 5 yılda amorti edildiğinden dolayı kasada para duruyor fakat zarar çıkıyor. Öneriniz nedir bu konuda. Teşekkürler. Kurumlar Vergisi mevzuatına göre bilgisi olan açıklayabilirmi?

zararsa zarar yapacak bir şey yok. Kasadaki parayı ortak nasıl alır diye mi sormak istedin ?

Kasada para artarken zarar da artış var ise kayıt dışı işlemler var gibi.

Peki sayın gkn_goki

Siz o parayı alırsanız. Sermaye ne olacak şirketin sermayesi düşecek?Yani kasanızın şişmesinin nedeni şirket sahibinin işletmeye koyduğu sermayeden kaynaklanmakta. Vergisel anlamda bir kayıt dışılık söz konusu değil ama. Finansal açıdan Sermayenin verimliliği negatif şekilde şirket kapasitesinin altında işlem hacmi ile çalışıyor ondan dolayı zarar ediyor. Yani ortak o parayı isterse koyduğu sermayeyi geri istemiş olacak.

Peki sayın gkn_goki

Siz o parayı alırsanız. Sermaye ne olacak şirketin sermayesi düşecek?Yani kasanızın şişmesinin nedeni şirket sahibinin işletmeye koyduğu sermayeden kaynaklanmakta. Vergisel anlamda bir kayıt dışılık söz konusu değil ama. Finansal açıdan Sermayenin verimliliği negatif şekilde şirket kapasitesinin altında işlem hacmi ile çalışıyor ondan dolayı zarar ediyor. Yani ortak o parayı isterse koyduğu sermayeyi geri istemiş olacak.

Bende bu şekilde düşünüyorum fakat işleyiş nasıldır, kurumsal vergisi mevzuatı açısından üstadlar bu konuyla ilgili çalışma yapılmışsa daha önce bilgilenmek istedim. Size katılıyorum

Demirbaş Alımı

1000000,00 TL Alış 5 Yıl Amortisman Yıllık 200000,00 TL
100000,00 Yıllık Gelir
Fark 100000,00 Zarar
Kasa = 100000,00

Kayıt dışılık bunun neresinde

Sayın gkn_goki,

Çok basite indirgenmiş. Aldınız sattınız, Borç yok, alacak yok, mal mevcudu yok.... kar olduğu gibi kasada öylemi. Bukadar miktardaki demirbaşlarınız nedir ?

Bende bu şekilde düşünüyorum fakat işleyiş nasıldır, kurumsal vergisi mevzuatı açısından üstadlar bu konuyla ilgili çalışma yapılmışsa daha önce bilgilenmek istedim. Size katılıyorum

Söylüyorum işte Kasada gözüken tutar Şirket kuruluşunda koyulan sermayedir. Vergi mevzuatı tek açıklaması o para ortağın şirkete açılışta koyduğu sermeyeyi göstermektedir. Para alabilmenizin tek yolu sermaye düşümüne gitmeniz. Şirketin koyduğu sermaye yaptığı iş hacmine göre çok yüksek bundan dolayı karlılığınız gözükmüyor. Daha ayrıntılı finansal bilgi için bilanço , gelir tablolarını incelemek lazım.

Sayın gkn_goki,

Çok basite indirgenmiş. Aldınız sattınız, Borç yok, alacak yok, mal mevcudu yok.... kar olduğu gibi kasada öylemi. Bukadar miktardaki demirbaşlarınız nedir ?

Sayın Kevork tabiki bu şekilde değil bu bir bilgi paylaşımı bunu çeşitlendirmek mümkün, böyle bir konu karşısında da değilim ama araştırmak istediğim vergi sistemimizdeki dağılımla ilgili paylaşmak istedim.

Söylediğim konu gayette işletmelerimizin başına gelebilir.

Örneğin Rent a Car işi yapıyorum 20 araç aldım parasını peşin ödedim kimseye borcum yok ama sadece 1 tanesini kiraladım o gelen parayı alamıyorum. Olay bu

Saygılar

Sayın gkn_goki,

Böyle değilse üzerinde konuşmayalım, bukadar dayanaksız yapılandırma olmaz. Böyle bir durum ancak tasfiye sürecinde meydana gelebilir ki o zaman da herşeyi satıp varsa kalan bir para ortaklar alacağına (/borcuna) geçersiniz.

Gelelim kar dağıtımına;
İki yanı var özellikle belirtmek gerekir ki amir yasa Vergi Yasaları değil TTK'dır. Dağıtım kuralı TTK'ya tabidir. Bu forumda konu ile ilgili birçok kez yazdım. Zarar varsa kara geçişe kadar bekleyeceksiniz başka çare yok. Kara geçince de kar dağıtımın yapılması lazım, tabi ertesi yıl. Şimdiki tek istisna avans kar dağıtımıdır ki onunda kuralları var, çok kez yazdığım için tekrar burada yazmıyorum.

Rent a car örneğine gelince;
Yine iş TTK'da, yasalar iki şeyi korur, 1) Kamu hakkını 2) 3. kişilerin hakkını. Yan sırf para geldi diye alıp gidemezsiniz. Yine bu örnek de çok basite indirgenmiş. Bukadar dar anlamda bakınca olay garip bir hal alır. Olur ya arabaların parasını ödediniz ama 20arabaya koyduğunuz benzin parasından borcunuz vardır da gelen para bunu bile karşılamıyordur, gibi.

Arada gereksiz cümleler de oldu abcak amacım bir farklı bakış açısı yaratmaktır, yasal bilgilerin yanında.

Sayın, Kevork bu kadar karamsar olmayalım aydınlatıcı bilgileriniz için teşekkür ederim. Sorun karşılaşıldığında hemen çözülünce güzel olur.