fonradar

Açık Fatura ?

Merhaba geçen hafta online olarak türkcell mağazadan alışveriş yaptım.Ürünüm bugün kargo ile elime ulaştı ancak ürünün faturası açık fatura olarak kesilmiş yani kaşe ve imza üst kısımda. Ürünün ödemesini banka kartı ile yapmıştım. Müşteri hizmetleri bu konuda yardımcı olamadı sizlerden yardım almak istedim. İlerde bu fatura başıma bela olur mu ? Aldığım ürün 70 tl değerinde çok büyük rakam değil ancak fatura açık. Yardımlarınızı bekliyorum

Merhaba geçen hafta online olarak türkcell mağazadan alışveriş yaptım.Ürünüm bugün kargo ile elime ulaştı ancak ürünün faturası açık fatura olarak kesilmiş yani kaşe ve imza üst kısımda. Ürünün ödemesini banka kartı ile yapmıştım. Müşteri hizmetleri bu konuda yardımcı olamadı sizlerden yardım almak istedim. İlerde bu fatura başıma bela olur mu ? Aldığım ürün 70 tl değerinde çok büyük rakam değil ancak fatura açık. Yardımlarınızı bekliyorum

Türk hukuk siteminde zaten Kapalı Fatura diye yasal bir kavram yoktur. Bütün faturalar açık fatura olarak kesilir. Daha sonra makbuzla veya banka dekontu ile kapanır.
Ürünün ödemesini kredi kartı ile yaptıysanız elinizde slip olması gerekir. Bu da yoksa extreniz gelince orda ödeme görünür.

VUK'da imza ve kaşe faturanın üst kısmında olur ibaresi var ve eğer altta olursa usulsüzlük cezası kesme hakları var bildiğim kadarıyla.

Ne VUK'ta ne TTK da kapalı fatura-açık fatura ayrımı vardır. VUK'a göre imza ve kaşe zaten faturanın üst kısmında yer almalı. Fatura sadece borçlanılan tutarı gösteren bir belgedir.Yani ödemenin yapılıp yapılmadığını göstermez.

Kapalı fatura uygulamada kolaylık sağlamak için zaman içersinde gelişmiş bir yöntemdir. Faturanın altına tahsilat şerhi konmasıdır. Yargı kararlarında çok tartışılmıştır. Doğru olan tahsilat makbuzu veya banka yoluyla kapanmasıdır.