Home Ofice İşyeri Nasıl Açılır ?

iyi günler bi konu da yardım alabilirmiyim.

su an fotografçılık yapıyorum, lakin vergiye tabi olmak istiyorum.
yasal yollardan işimi rahat sürdürmek için. home ofis açacagım ve evim kira (2+1, 260 lira - meb lojmanı )
ayda bazen 1 bazen de 3 fatura kesebilirim en fazla. şimdi sormak istediğim şu home ofis iş yeri nasıl acılır,
ortalama aylık geliri ne kadar tutar fatura kesmezsem dahi ve mali müşavirler aylık ne kadar ücret alır ?

Kiradan dolayı stopaj ödemeniz çıkar. Ayrıca her ay 100 TL civarı muhasebe ücretiniz olur.

Merhaba. Yeni bir baslik acmak istemedigimden buraya yaziyorum. Evim annemin uzerine ve esimle beraber oturuyorum. Bir odasini da home office olarak kullanacagim. Yapacagim is urun tasarimi. Bir muhasebeciyle anlastim ve vergi dairesine gittik. Ev annemin uzerine oldugundan kira odemedigimi boylece stopaj odemeyecegimi belirttik ama vergiciler kabul etmediler. Bunun uzerine annemle aramda kira kontrati yapmaya karar verdik ve bir odasini ofis olarak kontratta belirtecektik. Fakat sorun su ki annem bu evi bize verdiginden emlak vergisi odemiyor. Simdi biz bi odayi ofise donusturunce tum ev icin vergi odemesi mi gerekecek? Hatta gecmise donuk vergi odemesi cikar mi? Bu oda evin 1/10 u buyuklugunde ve evin kira degeri 1000 tl. Biz bu oda icin 100 tllik bir sozlesme yapsak ve bu tutar uzerinden stopaj odesem oluyor mu? Ilginiz icin simdiden tesekkurler. Bir ofis acmak istiyorum annemin evinde fatura kesmek istiyorum sadece

Selamlar
"vergici" kelimesi güzeldi :)
"Evim annemin uzerine" "Fakat sorun su ki annem bu evi bize verdiginden emlak vergisi odemiyor." Bunları hiç anlamadım.Evi nasıl size verdi,emlak vergisini nasıl ve neden ödemiyor? Bu konuda bilgim kıt olabilir bilmiyorum...
Evin sadece bir odasını kiralamak gibi bir lüksünüz yok.Kiralama yapılacaksa ev,komple kiralanır.Maliye nazarında da bu ev işyerine dönüşür ve ona göre stopaj istenir.
Bu arada kontrat düzenlememenin ve stopaj ödememenin yoluda vardır.
Ev sahibi kim ise (tapu sahibi) Stopaj kesintisini düşmeden evin rayiç bedelinin yıllık %5'i tutarında kira geliri beyan eder.
Bunlar dışında vergi dairesi işleme almaz.
Faaliyetinizin ne olacağı (danışmanlık,ticaret,hizmet) önemli değildir.İster bir fatura kesin ister 1000 fatura,bunların önemi yoktur.Vergi mükellefi olabilmenin prosedürleri bellidir.

Saygılar

Home Office açmakla ilgili farklı bir soru...

Oturduğumuz evin tapusu eşimin adına kayıtlı ve kendisi yabancı uyruklu. Evin buyukluğu 250 m2. Evin bir bölümünü HOME OFFICE olarak değerlendirmek istiyorum.

1-Tapu eşimin adına kayıtlı olduğu için herhangi bir olumsuzluk var mı ? Bu şekilde Home Office gösterme prosedurü ne oluyor.
2-Kuracağım firma şahıs firması. Evin elektrik ve su faturalarının tamamını gider olarak gösterebilirmiyim ?Bu faturalarda eşimin adına .

Tşkler.

Home Office açmakla ilgili farklı bir soru...

Oturduğumuz evin tapusu eşimin adına kayıtlı ve kendisi yabancı uyruklu. Evin buyukluğu 250 m2. Evin bir bölümünü HOME OFFICE olarak değerlendirmek istiyorum.

1-Tapu eşimin adına kayıtlı olduğu için herhangi bir olumsuzluk var mı ? Bu şekilde Home Office gösterme prosedurü ne oluyor.
2-Kuracağım firma şahıs firması. Evin elektrik ve su faturalarının tamamını gider olarak gösterebilirmiyim ?Bu faturalarda eşimin adına .

Tşkler.

Güzel bir soru bu tür soruların cevabını bende öğrenmek istiyorum.Günlerdir detaylı bir araştırma peşindeyim desem yeridir.

Arkadaşlar,araştırmaya yapmaya çalışmakla,gereksiz bir sıkıntıya giriyorsunuz.Sorularınızın tüm cevaplarını bu şekilde araştırarak öğrenmeniz çok zor. Nihayetinde sorular soruları doğuracaktır.Gidip bir mali müşavire danışacaksınız.Aklınızdaki bütün soruları sorarak yüzyüze görüşmelisiniz.

Merhabalar,benim durumum daha farklı ben de lojmanda kalıyorum.Kuracağımız homeofis işi eşimin üzerine olacak ve işyerimle aramızda farklı bir sıkıntı var.Oturduğumuz konut lojman değil hizmet evi olarak geçiyor.Bu durumda ne yapabilirim?