Çalışma Hayatından Serbest Mesleğe Geçiş

Arkadaşlar merhabalar.
12 yıldır ssk lı olarak çalışmaktaydım ancak Eylül 2014 sonu itibariyle işimden istifa ederek babamla beraber bu ay itibariyle yeni bir dükkan açtık.Dükkanımız, babamın adına olan şahıs firması üzerinden kuruldu.
Sormak istediğim 4 aydır herhangi bir güvencem yok . Sanıyorum artık ssk ya devam edemiyorum Bağkur'a geçmem gerekiyor.
Konuyla ilgili neler yapmamız gerekli?
4 aylık primi peşin mi ödememiz gerekir yoksa iş yerinin faaliyete geçme tarihi mi önemli?
Ayrıca asgari ücret üzerinden prim odeyebilir miyiz? Prim tutarı şu an ne kadar?
Şimdiden çok teşekkürler.

12 yıldır sgk'lı olarak çalıştığınızı ve bu süre içinde pirimlerinizin yattığından yola çıkarak;

İşten çıkış tarihinden itibaren 100 gün süresince sağlıktan faydalanabiliyorsunuz. 10.01.2015 tarihinden sonra bağ-kur, sgk kapsamında sigortanız yoksa GSS kapsamında adınıza pirim tahakkuk edecektir. Bunun için gelir testi yaptırmanız gerekecektir. Gelir testi yaptırmaz iseniz şahsınıza 288,36 tl gss pirimi tahakkuk edecektir.

Arkadaşlar merhabalar.
12 yıldır ssk lı olarak çalışmaktaydım ancak Eylül 2014 sonu itibariyle işimden istifa ederek babamla beraber bu ay itibariyle yeni bir dükkan açtık.Dükkanımız, babamın adına olan şahıs firması üzerinden kuruldu.
Sormak istediğim 4 aydır herhangi bir güvencem yok . Sanıyorum artık ssk ya devam edemiyorum Bağkur'a geçmem gerekiyor.
Konuyla ilgili neler yapmamız gerekli?
4 aylık primi peşin mi ödememiz gerekir yoksa iş yerinin faaliyete geçme tarihi mi önemli?
Ayrıca asgari ücret üzerinden prim odeyebilir miyiz? Prim tutarı şu an ne kadar?
Şimdiden çok teşekkürler.
Firma babanız adına açıldı ise, siz de orada çalışansanız,
bağkura nasıl geçeceksiniz anlayamadım,
olması gereken, babanızın işveren olarak sizin ssk girişinizi bildirip adınıza 4a kapsamında primlerin ödenmesidir benim bildiğim.

Firma babanız adına açıldı ise, siz de orada çalışansanız,
bağkura nasıl geçeceksiniz anlayamadım,
olması gereken, babanızın işveren olarak sizin ssk girişinizi bildirip adınıza 4a kapsamında primlerin ödenmesidir benim bildiğim.

SSK lı olmayı düşünmüyorsanız (maliyet pahalı geliyorsa) İsteğe bağlı baükur olarak devam edebilirisiniz.

işimden istifa ederek babamla beraber bu ay itibariyle yeni bir dükkan açtık.Dükkanımız, babamın adına olan şahıs firması üzerinden kuruldu.
Benim anladığım , baba adına açılan işyerinde çalışılıyor 4 aydır,
SSK lı olmayı düşünmüyorsanız (maliyet pahalı geliyorsa) İsteğe bağlı baükur olarak devam edebilirisiniz.
Bir yerde çalışıyorken , isteğe bağlı sigortalı olmak mümkün mü Nizam bey?

İlk açılışta babanız ile birlikte ortak iseniz 4/1-b (Bağkur) kapsamında sizin SGK'ya bildirimleriniz şirketin türüne göre Ticaret Sicil, Vergi Dairesi veya ilgili meslek kuruluşu (esnaf ve sanatkar, ziraat odaları...) tarafından yapılmakta. Sizin Kuruma aylık prime esas kazancınızı bildirmeniz gerekiyor, bir yıl içinde bildirmez iseniz herhangi bir cezası yok ancak prime esas kazanç alt sınırından bildirilmiş sayılırsınız.

Ortak değil iseniz işyerinin babanıza ait olmasıyla Ahmet'e Mehmet'e ait olması arasında bir fark yoktur. İşyerinde fiilen çalıştığınız için babanıza ait işyeri üzerinden 4/1-a (SSK) kapsamında sigortalı bildirimlerinizin yapılması gerekmektedir.

İşyeri ortakları (tüzel kişiliği bulunmayanlar için) yanında çalışan kişinin aldığı ücretten daha az bir tutarda sigortalı bildirilemezler. Tüzel kişiliği bulunan işyerleri için bu zorunluluk 21/08/2013 tarihli Sosyal Sigorta İşlemleri Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik ile 01/10/2008 tarihinden itibaren kaldırıldı.