İşkur Ve Sgk Evrakları

gscaglar

Katkı Sunan Üye
Merhaba,

Sgk Ve İşkura Düzenli Olarak Verilmesi Gereken Evraklar Nelerdir. İnternet üzerinden yada elden teslim edilmesi gereken evraklar nelerdir. Bu konuyu azçok araştırdım ama tam bir bilgi bulamadım. Bu Konuda beni bilgilendirirmisiniz.

Tşk.

SGK
-İşe giren veya çıkan personel olduğunda internet üzerinden giriş çıkış bildirgesi.
-İnternet üzerinden aylık prim ve hizmet belgeleri. (ilgili ay bittikten sonra , sonraki ayın 23üne kadar)
-İşyerinde eksik günü olan varsa ve işyeri 10 kişi altında işçi çalıştırıyorsa elden eksik gün bildirim formu ve ekleri. (ilgili ay bittikten sonra , sonraki ayın 23üne kadar)
-Çalışan personel rapor aldıysa internet üzerinden rapor onayı. (rapor bittikten sonra , sonraki ayın 23üne kadar)

Daha çok evrak var ama her ay standart olarak verilenler bunlar.Eksik varsa diğer arkadaşlar da yazarlar.

İŞKUR
-Eğer işyerinde 10 kişi ve üzeri işçi çalışıyorsa internet üzerinden aylık işgücü çizelgesi. (ilgili aydan sonraki ayın sonuna kadar)

İşkura başka sürekli verilen evrak yok benim bildiğim.

ilginiz için teşekkürler.

bu konularda özellikle işkura verilen evrak ve bilgilerle alakalı çok kafa karıştırıcı şeyler söylüyorlar.
mesela işçi sayısı 10 dan az ise her ay işgücü vereceksin diyenler bile var.

Vermekte sakınca yok. bu konuda çok çeşitli net olmayan bilgiler var. Bence İşkur kaydınızı açtırın ve aylık iş gücü çizelgenizi girin. Sonra dan memur aradığında çizelgeleri toplu olarak girmek zorunda kalabilirsiniz.

Bu arada sorumlu olduğum şirketler arasında 1 kişi olan şirket için dahi işkur aylık iş gücü çizelgesi giriyorum.

ilginiz için teşekkürler.

bu konularda özellikle işkura verilen evrak ve bilgilerle alakalı çok kafa karıştırıcı şeyler söylüyorlar.
mesela işçi sayısı 10 dan az ise her ay işgücü vereceksin diyenler bile var.

Son düzenleme:
Bu konuyla ilgili İŞKUR'a mesaj atmıştım gelen cevap şöyle :

4982 sayılı Bilgi Edinme Hakkı Kanunu kapsamında Birimimize iletmiş
olduğunuz 19.03.2012 tarihli başvurunuza istinaden hazırlanan cevap metni ilişikte gönderilmiştir.

Aylık İşgücü Çizelgesi, yerel düzeyde istihdamın ve işgücü hareketlerinin güncel ve güvenilir bir şekilde izlenmesini ve değerlendirilmesini sağlar. Bu form ile 1+ istihdamlı kamu işyerleri ile 10+ istihdamlı özel sektör işyerlerinden, o ay içerisinde aşağıdaki bilgiler ayrıntılı olarak toplanacaktır. (4904 Sayılı Türkiye İş Kurumu Kanunu_nun 21. Maddesi gereği). İlgili ayın verileri, en geç takip eden ayın sonuna kadar işveren veya Kurum İl/Şube Müdürlüklerince sisteme girilir. Kurum tarafından, kamu ve özel kesim işyerlerinden iş ve işgücü konularında bilgi istenildiğinde, belirtilen süre içinde bilgi verilmesi zorunludur. Bu bildirim yükümlülüğüne aykırı hareket eden özel kesim işyerlerine 4904 sayılı Türkiye İş Kurumu Kanununun 20 nci maddesinin birinci fıkrasının (e) bendi gereğince idari para cezası verilir.

Ama tabi şöyle bir durum var. Diyelim 1 yıl boyunca 10 kişi olmadı çalışan sayınız. Sonra 10 kişiye çıktınız. Sadece 10 kişi olduğunu ayı giriş yapma şansınız yok. O 1 yıllık süre içindeki tüm ayları giriş yapıp daha sonra 10 kişi olduğunuz aya gelmeniz gerekiyor. İş gücünüzü azaltmak için her ay giriş yaparsanız lehinize olur ama zorunluluk yok 10 kişi değilseniz.

çok teşekkürler.

peki işçi çıkış bildirimlerinde durum nedir. işkura bi evrak gitmesine gerek varmı?

Çıkış ile ilgili sadece internetten çıkış yapıyorsunuz SGK'nın sitesinden. İşkura bir evrak yollamanıza gerek yok. Sadece şu olabilir eğer işçiyi işveren çıkarttıysa ve işçi işsizlik maaşı için başvuru yapacaksa işçiye işten çıkış bildirgesini verirsiniz işçi onunla işkura giderek işsizlik maaşı başvurusu yapar. Normalde işkur çıkış olduğu gibi görebiliyor sistemden ama bazen sıkıntı oluyor sistemde o zaman çıkış bildirgesini istiyor işçiden.

Bu konuyla ilgili İŞKUR'a mesaj atmıştım gelen cevap şöyle :

4982 sayılı Bilgi Edinme Hakkı Kanunu kapsamında Birimimize iletmiş
olduğunuz 19.03.2012 tarihli başvurunuza istinaden hazırlanan cevap metni ilişikte gönderilmiştir.

Aylık İşgücü Çizelgesi, yerel düzeyde istihdamın ve işgücü hareketlerinin güncel ve güvenilir bir şekilde izlenmesini ve değerlendirilmesini sağlar. Bu form ile 1+ istihdamlı kamu işyerleri ile 10+ istihdamlı özel sektör işyerlerinden, o ay içerisinde aşağıdaki bilgiler ayrıntılı olarak toplanacaktır. (4904 Sayılı Türkiye İş Kurumu Kanunu_nun 21. Maddesi gereği). İlgili ayın verileri, en geç takip eden ayın sonuna kadar işveren veya Kurum İl/Şube Müdürlüklerince sisteme girilir. Kurum tarafından, kamu ve özel kesim işyerlerinden iş ve işgücü konularında bilgi istenildiğinde, belirtilen süre içinde bilgi verilmesi zorunludur. Bu bildirim yükümlülüğüne aykırı hareket eden özel kesim işyerlerine 4904 sayılı Türkiye İş Kurumu Kanununun 20 nci maddesinin birinci fıkrasının (e) bendi gereğince idari para cezası verilir.

Ama tabi şöyle bir durum var. Diyelim 1 yıl boyunca 10 kişi olmadı çalışan sayınız. Sonra 10 kişiye çıktınız. Sadece 10 kişi olduğunu ayı giriş yapma şansınız yok. O 1 yıllık süre içindeki tüm ayları giriş yapıp daha sonra 10 kişi olduğunuz aya gelmeniz gerekiyor. İş gücünüzü azaltmak için her ay giriş yaparsanız lehinize olur ama zorunluluk yok 10 kişi değilseniz.
Yanlış bilgi vermişler! Kanun açık 50 ve üzeri çalışanı olan için zorunlu, altı için ise kurum resmi yazı ile bilgi istediğini size tebliğ etmesi durumunda zorunluluk doğar. Telefonla, faxla vs bilgi isteyemezler.