İşveren Tarafından Yapılan İş Sözleşmesi

Sevgili arkadaşlar,

bir konuda yardımınıza ihtiyacım var.
Bir işyerinde işe başladım sigorta girişini 3 ay sonra yaptılar (10 şubat 2014 işe giriş- 3 mayıs 2014 sigorta başlangıcı) .Sonra benim performansımdan memnun kalınca hemen girişimi yapıp benimle belirsiz süreli bir iş sözleşmesi imzalamak istediklerini söylediler.Fakat ön şart olarak bir madde koydular.Bu maddeye göre ben işden ayrılmak istersem 1 yıl önceden haber vermem gerekiyor ve 1 yıl ihbar süresinden önce çıkarsam 12 aylık maaş tutarında ceza ödemem gerekti yazıyor.

Maalesef ben bu sözleşmeye imza attım ve şimdi çok pişmanım. Bu sözleşme ile bana ne gibi yaptırımları olabilir? Gerçekten benden bu tutarı alabilirler mi?

Bu arada maaşları bankadan asgari ücretten geri kalanını elden ödüyor.

Son düzenleme:
Olayımıza dair iş sözleşmesindeki mevcut cezai şart hükmünün,
a.6098/420 ci madde"Hizmet sözleşmelerine sadece işci aleyhine konulan ceza koşulu geçersizdir."hükmü karşısında,sadece işci aleyhine yükümlülük getiren bu durumun yani sözleşmedeki cezai şart hükmünün, kural olarak korunmaz olduğu,
b.karşılıklı ve orantısal olarak düzenlenmesi gerektiği,böyle olsa bile işci aleyhine düzenlenen şartın,işveren aleyhine düzenlenenden fazla olmaması gerektiği düşüncesindeyim.

şeref beye katılıyorum
+ ihbar süresi işçi ve işverenin anlaşması durumunda arttırılabilir (fakat azaltılamaz). Sizin olayınızda hizmet akdinizde koyduğunuz 12 aylık süresinden bahsediyorsunuz, eğer bahsettiğiniz konu ihbar süresi ise bu hem sizi hem de işvereni kapsadığı için geçerli bir durumdur yani özel olarak işçi ve işvereni kapsıyor şeklinde yazılmamış olabilir. İhbar süresi denmesi meselenin 2 tarafıda kapsadığını göstermek açısından yeterlidir.
Maaşların elden ödenme durumunu belgelerle ve şahitlerle ispat etme imkanınız varsa iş akdinizi 12 aylık süreye uymadan derhal fesh etme imkanınız var. Yılı doldurmadığınız için şu şartlarda kıdem alamazsınız.

Bir işyerinde işe başladım sigorta girişini 3 ay sonra yaptılar (10 şubat 2014 işe giriş- 3 mayıs 2014 sigorta başlangıcı) .Sonra benim performansımdan memnun kalınca hemen girişimi yapıp benimle belirsiz süreli bir iş sözleşmesi imzalamak istediklerini söylediler.Fakat ön şart olarak bir madde koydular.Bu maddeye göre ben işden ayrılmak istersem 1 yıl önceden haber vermem gerekiyor ve 1 yıl ihbar süresinden önce çıkarsam 12 aylık maaş tutarında ceza ödemem gerekti yazıyor.

Ayrıca hiçbir özel şart kanun'a aykırı şekilde konulamaz diye biliyorum, doğrumudur acaba üstadlar?

İhbar süresi için yasada belirlenen süreler en az sürelerdir. Bu nedenle 1 yıllık bir ihbar süresi konulabilir. Ancak burda en önemli nokta bu sürenin karşılıklı olmasıdır. Yani işveren de çalışanaı çıkarmak isterse bir yıl önceden bildirim yapmak durumunda olmalıdır.