A.Ş. Sermaye Arttırım Masrafları

Muhasebecinin istediği para çok geldi dimi:)
Karar masrafı: 100 TL civarıdır
İlan masrafı var. bu biraz yüksektir ve kelime başına ücret alır önceden söylemek doğru olmaz.

uğur bey bürocumusunuz??? eğer bürocu iseniz meslektaşımızın bacağına sıkmış oluyorsunuz yapmayın böyle artık yeni ttk ya göre hala şirket diye ısrar edenler herşeye razı olacak artık ltd a.ş. işleri pahalı işler herkes ona göre düşünecek hem şirketim olsun hemde işletme defteri gibi masrafı olsun yok öyle bitti o devirler....

Sermaye arttırım masrafları olarak şu kalemlerde masraflar var.
1) Sermaye arttırımı için genel kurul yapılması şarttır.
2) Sermaye arttırımı için Mali Müşavir sermaye tespit raporu şarttır
3) Bunların Ticaret sicilde tescili şarttır
Bu işlemler için masraflar hariç muhasebeciniz en az 1.500 TL Makbuz karşılığı para alır.. Bu işlemlerin bedeli için serbest meslek makbuzu kesip parayı tahsil eder

uğur bey bürocumusunuz??? eğer bürocu iseniz meslektaşımızın bacağına sıkmış oluyorsunuz yapmayın böyle artık yeni ttk ya göre hala şirket diye ısrar edenler herşeye razı olacak artık ltd a.ş. işleri pahalı işler herkes ona göre düşünecek hem şirketim olsun hemde işletme defteri gibi masrafı olsun yok öyle bitti o devirler....

1. Dikkat ederseniz tespit raporundan bahsetmedim. Noter masrafını söyledim oda bellidir. Sermaye artırımı yazsa zaten internette tonla bilgi vardır.
2. Olarak Smmm'nin istediği ücret fazlamı geldi ki buraya yazıorsunuz diye esprili bir yaklaşımım var orda.
3. Kendi meslektaşımın bacağına sıkma konusunda kötü birşey söylemedim. Bırakın o muhasebeci kötü yada şöyle böyle gibi laflar ağzıma almadım.

Sonuç olarak sadece soruya cevap verdim. Bilgiyi paylaşmak değilmidir.

Sermaye arttırım masrafları olarak şu kalemlerde masraflar var.
1) Sermaye arttırımı için genel kurul yapılması şarttır.
2) Sermaye arttırımı için Mali Müşavir sermaye tespit raporu şarttır
3) Bunların Ticaret sicilde tescili şarttır
Bu işlemler için masraflar hariç muhasebeciniz en az 1.500 TL Makbuz karşılığı para alır.. Bu işlemlerin bedeli için serbest meslek makbuzu kesip parayı tahsil eder
Ayrıca Bakanlık Temsiclside bulundurulacak.

Sayın Arkadaşlar,

Bazı konuların cevabı profesyonel olmalı. Maliyet soran kişiye maliyet bilgisi vermek aslında doğru değil. Kaldıki yukarda sayılan tüm işlemlerde eksik var. Ayrıca bazı konular tamamen değişti son dönemde sermaye arttırımı yapmayanlar bu konuya bence yorum yapmasınlar.

Sayın bil_gin,

TTK ve Sicil yönetmeliği gereğince gelmek zorundalar.

Sayın Arkadaşlar,

Bazı konuların cevabı profesyonel olmalı. Maliyet soran kişiye maliyet bilgisi vermek aslında doğru değil. Kaldıki yukarda sayılan tüm işlemlerde eksik var. Ayrıca bazı konular tamamen değişti son dönemde sermaye arttırımı yapmayanlar bu konuya bence yorum yapmasınlar.

Sayın bil_gin,

TTK ve Sicil yönetmeliği gereğince gelmek zorundalar.
Zorundalar üstadım biliyorum yalnız ben hiç geldiklerini görmedim! Belki belirli ölçekteki firmalara geliyorlardır. Aile içi kurulmuş anonim şirketlere gelmelerini zaten yönetimlerde istemiyorlar. Yanlış ama uygulanan bu. Ben bu anlamda kinaye yaparak 'Geliyorlar mı ki?' diye sormuştum.
saygılar;
bil_gin

arkadaşlar yorumlarınız için teşekkür ederim
internetten araştırdım sermaye arttırım tutarı 7.625.000,00 olacak buna göre;

1- Daha önceki sermayenin ödenmiş olduğuna dair SMMM Raporu = 500-1000 TL Arası
2-Ortaklar kurulu kararı noterden tasdik edilmesi = 60-100 TL Arası
3-Rekabet kurumuna yapılacak on binde 4 tutarında ödeme = 3050 TL
4-Sermaye arttırımı ilan harcı = 150 TL
5-Ticaret odasına aidat borcu varsa onunda ödenmesi gerekir.
6-Ortalama Toplam maliyet = 4000 - 4500 TL Arası