Size Basit Gelebilir Ama Cevaplar Benim İçin Kıymetli

1)aylık alış faturaları toplamına göre ne kadarlık satış faturası kesmeliyim. alış faturasından az olması yada cok olmasının işletmeye zararı nedir
2) kredi kartı satışlarında faturasını aynı gün mü kesmeliyiz.?
3)kart sahibiyle faturanın üzerinde yazan bilgilerin aynı olması mı gerekir?
4) mesela bir müşteri 1000 tl kart cektirdi bunun faturasnı ayrı ayrı kişilere bölerek kesmemiz mümkünmüdür?

1)aylık alış faturaları toplamına göre ne kadarlık satış faturası kesmeliyim. alış faturasından az olması yada cok olmasının işletmeye zararı nedir
2) kredi kartı satışlarında faturasını aynı gün mü kesmeliyiz.?
3)kart sahibiyle faturanın üzerinde yazan bilgilerin aynı olması mı gerekir?
4) mesela bir müşteri 1000 tl kart cektirdi bunun faturasnı ayrı ayrı kişilere bölerek kesmemiz mümkünmüdür?

Sen zaten cevapları biliyor gibisin..

Hepsini at bir kenara, farzet ki maliye bakanı sensin! bu 4 maddeni kurallarını nasıl koyardın ?

bu soruyu soruyorum çünkü cevapları bilen adam gibi sormuşsun.. sistemde açık ararcasına :):)

cevapları bilmiyorum. şöyle ki: kurallarına göre iş yapanlar var kuralları dışında kılıf hazırlayanlar var. daha önceki iş yerimde mal geldi fatura girişi, mal cıktı fatura cıkışı, bu kadar şimdiki çalıştığım yerde tam tersi fatura cıkışı olmuyor cok fazla. şimdi benim kafam karışık. süreklide muhasebeyi arayıp soramıyorum kendimce cvp arıyorum o kadar

cevapları bilmiyorum. şöyle ki: kurallarına göre iş yapanlar var kuralları dışında kılıf hazırlayanlar var. daha önceki iş yerimde mal geldi fatura girişi, mal cıktı fatura cıkışı, bu kadar şimdiki çalıştığım yerde tam tersi fatura cıkışı olmuyor cok fazla. şimdi benim kafam karışık. süreklide muhasebeyi arayıp soramıyorum kendimce cvp arıyorum o kadar

abi sen herşeyi nizami yap, ne iş yaptığını bilmiyorum ama faturayı hangi firmaya kestiysen o firmadan tahsilat yap. bakkal hesabı gibi tutma yani

mesela 1000 tl lik havaleyi faturalara bölerek farklı isimlere kesmeyi düşünmüşsün.. bu durum hem usülsüz hemde mantık dışı..

sen yapacağın 1 bin tl lik ödemeye karşılık, 1 bin tl lik fatura istemez misin ? tabi o ödemeyi elden geri almayacağını farz ediyorum.. :)

1. Vergi kanunlarına göre tüm alım/satımlarda fatura (fiş olayı hariç) olmalıdır. Ft giriş varken çıkış yapmaz iseniz fiilen olmayan ama hesaben olan mallarınız olur. Gün gelir o mallar yüzünden yüklü vergiler ile karşılaşıverirsiniz.
2. Evet. Aslında 7 gün içinde olabilir ama pos slibi kaybolur unutulur atlanır vs vs.
3. Evet.
4. Olamaz. Kime sattı iseniz ona ft kesmelisiniz.

tamir bakım onarım işleri yapan bir işletme malzme alıyorum onları ödüyoruz sıkıntı yok. peki arac sahibi aracına bazı işelmler yaptırdı ödemeyi yaptı faturada istemiyor. stoktan malzmeler gittik ödemeyi de kk ile yaptı. nasıl olucak

tamir bakım onarım işleri yapan bir işletme malzme alıyorum onları ödüyoruz sıkıntı yok. peki arac sahibi aracına bazı işelmler yaptırdı ödemeyi yaptı faturada istemiyor. stoktan malzmeler gittik ödemeyi de kk ile yaptı. nasıl olucak
İstemiyorum olmaz satıcı ve hizmeti veren kesip vermek zorunda hele k.kartı ile yapılan ödemeler iz bırakıyor bankalar idareye bildiriyor kaçarı yok müşteri isterse yırtıp atsın.Kolay gelsin.

Sayın Arkadaşlar,

Sorular çoğumuza anlamsız gelmiş diyelimki, ancak kaş yapayım derken göz çıkarmayalım. Hiç cevap vermemek daha doğru değilmiydi.

Sayın merkür2

1. Soruya verdiğiniz cevaba kısmen katılıyorum arkadaşımız acaba faturasız satıyoruz mu demek istedi ?
2. KK satışı yapıldığında 7 günlük süre olabilirmi slibin üzerinde satış olduğu nereden belli. Bu iz ancak faturanın üzerinde olabilir. ( Esasen aynı anda kesilmesi gerekir ancak hangi akla hizmetle yaptılarsa tebliğle bir düzenleme getirdilerki evlere şenlik.)
3. Kesinlikle hayır. Bunu belirleyen hiçbir yasal zorunluluk yok. (Ancak başka sorun var ona girmiyorum)
4. Bölmeye hayır, başka isme evet. 3. madde ile aynı sebepten.

1. Soru sahibinin diğer yazdıklarını da gözönüne alırsak ftsız satış olarak algılanıyor.
2. ÖKC fişi tarih ve saatine kadar karşılaştırıldığına şahit olmuşken k.karttı satışlarının çok daha titiz takip edilmesi gerekmektedir.
3. "Satış yaptığınız kişi yerine sizden ft (alım olmamasına rağmen) isteyenlere ft kesmişsiniz" tezini çürütebiliyorsak evet k.kartı ismi ile ft yer alan isim farklı olabilir.

1. Soru sahibinin diğer yazdıklarını da gözönüne alırsak ftsız satış olarak algılanıyor.
2. ÖKC fişi tarih ve saatine kadar karşılaştırıldığına şahit olmuşken k.karttı satışlarının çok daha titiz takip edilmesi gerekmektedir.
ÖKC olsa zaten bu soru anlamsız olur. KrediKartı slibi.
3. "Satış yaptığınız kişi yerine sizden ft (alım olmamasına rağmen) isteyenlere ft kesmişsiniz" tezini çürütebiliyorsak evet k.kartı ismi ile ft yer alan isim farklı olabilir.
"3. Kesinlikle hayır. Bunu belirleyen hiçbir yasal zorunluluk yok. (Ancak başka sorun var ona girmiyorum)" dediğim nokta. Böyle iddaa olmaz. Kredi Kartıyla tahsilatı serbest bıraktılar, bu nedenle ortaya birsürü sorun çıktı. KDV beyannamesine baktığınız zaman "KK ile yapılan teslim ve hizmetlerin toplamı" bilgisini sorarken şimdi tahsilatı kabul etmek tam bir aymazlık. Uygulama yaptırdığım yerlerin tamamında şirket kredi kartı kullanmayıp da kendi kredi kartını kullananlardan imzalı form aldırıyorum. Özellikle benim haberim yok benim hesabımdan para çekmişler denmesin diye. Bunlar yaşandı. Ayrıca fatura üzerine KK numarasının ilk 4 ve son dört hanelerini yazdırıyorum inkar imkanı ortadan kalksın diye. ÖKC'lerde bu zaten otomatikman gerçekleşiyor. Sizin söylediğiniz gibi bir iddada da bulunuyorlarsa Vergi Yasalarını temel kuralı "İddaa eden ispatla yükümlüdür."