2012 Ve 2013 Yılında Yapılan İç Kullanımlar

Arkadaşlar merhaba,
forumu sürekli takip ediyor aradığım sorulara cevapları üye olmadan okuyordum.
Lakin bugün itibariyle cevabını aradığım bir konu hakkında siz değerli meslektaşlarıma danışma gereği duydum ve üyelik açtım.

Soru şöyle;
şirketimizde 2012 ve 2013 yıllarında iç kullanımda sarf edilen yarı mamuller stok işlemi olarak kayıt atılmış ancak muhasebeleştirilmemiş.
Yani stoklar miktar olarak tutuyor ama mizan ile stok tutarları tutmuyor.

Dolayısıyla mizan ile stok tutarlarını tutturmak için 2012 ve 2013 yıllarında gerçekleşen işlemlerin kaydını 2015 yılında muhasebeleştirmek doğru olur mu ?
varsa farklı önerileriniz nelerdir.

Yarı mamüller den kastınız 151 hesaba atılması mı? eğer öyleyse yanlış hesap kullanılmış zaten. 157 Diğer Stoklar hesabının kullanılması gerekir.
Giderleştirme konusunda tabiki giderleştirebilirsin. Atacağın hesabın koduda 681

Yarı mamullerden kastım 151 hesap.
Yani 2015 kaydı şöyle mi olacak diyorsunuz ?
157 Hs. Borç
151 Hs. Alacak
-------------
681 Hs. Borç
157 Hs. Alacak

İşletme üretim işletmesi ise 157 ve 681 i karışyırmayın. Alım satım ise söylediğiniz gibi yapabilirisniz.

işletme üretim işletmesi.
681'i karıştırmayacağız diyelim o halde;
730 borç
151 alacak
şeklinde mi olacak ?

Soru şöyle;
şirketimizde 2012 ve 2013 yıllarında iç kullanımda sarf edilen yarı mamuller stok işlemi olarak kayıt atılmış ancak muhasebeleştirilmemiş.
Yani stoklar miktar olarak tutuyor ama mizan ile stok tutarları tutmuyor.

Dolayısıyla mizan ile stok tutarlarını tutturmak için 2012 ve 2013 yıllarında gerçekleşen işlemlerin kaydını 2015 yılında muhasebeleştirmek doğru olur mu ?
varsa farklı önerileriniz nelerdir.

Sayın blackincim,

Bu yazdığınızdan anladığım doğruysa Resmi Defterlerinizdeki "Envanter Tutarı" ile "Reel Envanter" tutarınız birbirini tutmuyor. Eğer öyle ise geçmiş olsun, yapabileceğiniz birşey yok. (Var da 2015 de değil )

Sayın blackincim,

Bu yazdığınızdan anladığım doğruysa Resmi Defterlerinizdeki "Envanter Tutarı" ile "Reel Envanter" tutarınız birbirini tutmuyor. Eğer öyle ise geçmiş olsun, yapabileceğiniz birşey yok. (Var da 2015 de değil )

Hocam neden olmasın. tutmayan kısmın Yarı mamül değil, Kırtasiye vb gibi stoklar olduğunu söyledi 157 ye virmanlayarak 681 hesaba atabilir.

Sayın blackincim,
İşin düzeltmesi dediğim gibi olması gerekiyor ama Üretim işletmesi olduğundan dolayı direk 620 hs atarakda çözebilirsiniz. Firmadaki stok ve maliyetlendirme hassasiyetine göre işlem yapılabilir bence.

Sayın ugurcadir,

"şirketimizde 2012 ve 2013 yıllarında iç kullanımda sarf edilen yarı mamuller" cümlesinden kırtasiye vb sonucu nasıl çıkabilir. Zaten 150 hesap gurubunda bir yerdeyse o dönemde sarfedilen ürünlerin gerekli yerlere aktarılmamış olması sağlıklı envanter yapılmadığının delilidir. Şimdi 2012 2013 yılları ile ilgili işlem 2015 de yapmak "Hocam neden olmasın", söyle bakalım nasıl olsun ?

2012 - 2013 SatılanMM doğru değildi ah pardon şimdi düzeltiyorum kusura bakmayın mı ?

Sayın blackincim,

Sn. Simkeşyan,
doğru anladınız.
iç kullanım fişlerinin tarihlerini değiştirip 2015 hatta 2016 yıllarına yayarak peyderpey muhasebeleştirmeyi ve stok tutarlarını mizanla tutturmayı düşünüyorum.

İlginize teşekkür ederim.

Sayın ugurcadir,

"şirketimizde 2012 ve 2013 yıllarında iç kullanımda sarf edilen yarı mamuller" cümlesinden kırtasiye vb sonucu nasıl çıkabilir. Zaten 150 hesap gurubunda bir yerdeyse o dönemde sarfedilen ürünlerin gerekli yerlere aktarılmamış olması sağlıklı envanter yapılmadığının delilidir. Şimdi 2012 2013 yılları ile ilgili işlem 2015 de yapmak "Hocam neden olmasın", söyle bakalım nasıl olsun ?

2012 - 2013 SatılanMM doğru değildi ah pardon şimdi düzeltiyorum kusura bakmayın mı ?

uhhhh ben sarf malzeme anladım:(((((