İstifası Nedeniyle İhbar Kulllanan Bayan İşçinin Evlenmesi

Merhabalar,
Emsal bir durum bulamadım ve sizin de fikirlerinizi almak istedim.
2008 yılından bugüne görev yapan bir bayan çalışan 30.04.2015 tarihi itibarıyla işverenin istifa etmek istediğini bildiriyor. İşveren de çalışanından ihbar süresini kullanarak ayrılabileceğini belirtiyor ve 30 Nisan itibarıyla kişinin ihbar süresi (56 günlük) başlıyor.
Çalışan şu anda ihbar süresi içinde ve bir evlilik yapıyor. Böyle bir durumda kıdem tazminatı almayı hak eder mi ?

sıkıntılı bir durum,
Salt iş kanununa veya örnek yargı kararlarına bakılacak olursa hak edebilir de hak edemeyebilir de.
Evlilik, iş kanununa göre kadın çalışan için kıdem tazminatına hak kazandıran bir işten ayrılık sebebi,
aynı şekilde iş kanununa göre ihbar süresi sözleşme şartlarında bir değişiklik getirmiyor, yani iş sözleşmesi ihbar süresi boyunca aynen devam etmekte taraflar için.
Yargı kararlarına bakıldığında da , fesih sebebi değiştirilemez, yani ben şu sebeple istifa ediyorum dedikten sonra hayır aslında ben bu sebeple istifa ediyorum dendiğinde , ilk bildirilen sebep kabul edilir diyor, ama aynı yargıtay kararlarında, fesih süresi içinde haklı sebeple fesih te yapılabilir denen örnekler var.
Ayrıca, bilmem kaç yıllık bir çalışanın , haklı sebebi varken bilmem kaç yıllık kıdem tazminatı hakkından vazgeçerek istifa etmesinin hayatın olağan akışına ters düşeceği gibi kararları da mevcut.
Yani, 7 yıllık bir kadın çalışanın kısa bir süre sonra evlenecek olmasına rağmen istifa ederek ayrılmasını , ayrılma sebebini beyanda hata olarak değerlendirip kıdem tazminatına hak kazanılacağı kararının çıkması yüksek ihtimal bence, elbette iş mahkemeye intikal ederse.

İstifa sebebi olarak ne bildirilmişti??

Keremcem 'e katılıyorum. Ancak bence yapılacak en doğru şey işverenle açık açık konuşmaktır. Hiçbirşey gizlemeden, abartmadan, tehdit etmeden. Büyük ihtimalle işveren razı olacaktır. Kimse uzun süren dava süreçleri ile uğraşmak istemez.

sıkıntılı bir durum,
Salt iş kanununa veya örnek yargı kararlarına bakılacak olursa hak edebilir de hak edemeyebilir de.
Evlilik, iş kanununa göre kadın çalışan için kıdem tazminatına hak kazandıran bir işten ayrılık sebebi,
aynı şekilde iş kanununa göre ihbar süresi sözleşme şartlarında bir değişiklik getirmiyor, yani iş sözleşmesi ihbar süresi boyunca aynen devam etmekte taraflar için.
Yargı kararlarına bakıldığında da , fesih sebebi değiştirilemez, yani ben şu sebeple istifa ediyorum dedikten sonra hayır aslında ben bu sebeple istifa ediyorum dendiğinde , ilk bildirilen sebep kabul edilir diyor, ama aynı yargıtay kararlarında, fesih süresi içinde haklı sebeple fesih te yapılabilir denen örnekler var.
Ayrıca, bilmem kaç yıllık bir çalışanın , haklı sebebi varken bilmem kaç yıllık kıdem tazminatı hakkından vazgeçerek istifa etmesinin hayatın olağan akışına ters düşeceği gibi kararları da mevcut.
Yani, 7 yıllık bir kadın çalışanın kısa bir süre sonra evlenecek olmasına rağmen istifa ederek ayrılmasını , ayrılma sebebini beyanda hata olarak değerlendirip kıdem tazminatına hak kazanılacağı kararının çıkması yüksek ihtimal bence, elbette iş mahkemeye intikal ederse.

İstifa sebebi olarak ne bildirilmişti??

Merhaba,

Alakanız için teşekkür ederim.
Bahsi geçen çalışanın istifası için spesifik bir neden yok. Görevinden ayrılmak istiyor.

ihbar süresinde iş akdi devam eder, istifa eden işçiyi ihbar süresinde işveren ihbar önelini beklemeden derhal fesh etmesi durumda işçi kıdem tazminatı nasıl hak ederse, ihbar süresi içerisinde işçinin kıdem tazminatını hak kazanmayı öngörecek durumunun ortaya çıkaracak her durumda kıdem tazmiatı ödenmesi gerekir diye düşünüyorum.
konu mahkemeye intikal etmesi durumunda, mahkemenin işçi lehine karar vermesi kuvvetle muhtemeldir.