Yurtdışında Yaptığım İşin Türkiye'de Vergisini Bulamıyorum!!

Herkese iyi günler,
Ben yurtdışında dikiş patronları ve kanaviçe işleme şemaları oluşturan bir yazılımın eğitimini aldım ve dikiş patronlarıyla, kanaviçe şemaları tasarlıyorum. Bu tasarımları da internet vasıtasıyla, kitapçıklar halinde ya PDF dosyaları olarak, ya da basıp adrese postalayarak satıyorum.
Yurtdışındayken vergilendirmem çok basitti. Şahıs olarak vergi numaram vardı ve kazançlarımdan masraflarım düşüldükten sonra gelir vergisi ödüyordum. Kazancım yıllık belli bir oranı geçmediği için de KDV'ye tabi değildim, tek başıma çalıştığım için herhangi bir bordro vergisi vs de ödemiyordum.

Şimdi Türkiyeye geldim ve bu işe legal olarak devam etmek istiyorum. bir iki muhasebeci ile konuştum, beni bir türlü hangi çekmeceye koyacaklarını bilemediler. Görüşlerinizi rica edebilir miyim?
- Tek başıma çalışıyorum, herhangi bir çalışanım yok.
- Tamamen kendim tasarlayarak ürettiğim bir dikiş veya nakış şemasını bir yazılım ile tasarlayarak satıyorum.
- Satışlarımı hem yurtdışına, hem yurtiçine yapmayı tasarlıyorum.
- Satışlarımı internet aracılığıyla, hem digital PDF dosyaları olarak, hem de basılıp adrese gönderilecek kitapçıklar olarak yapmak istiyorum.

Serbest meslek erbabı olmak gerektiğini düşünüyorum. Siz ne düşünüyorsunuz? hangi vergilere tabi olurum ve yurtdışına yapılan satışlarla ilgili olarak özellikle hangi muafiyetlerim olabilir?
Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler!

şahıs firması kurarak işinize devam edebilirsiniz aslında danıştığınız meslektaşlar neden çıkmaza girdi onu çözemedim çok karışık bir durum yok ortada.

Bence de serbest meslek erbabaı sizin işinize daha yakın. Şahıs firması daha çok ticari faaliyetler içindir. sizin alanınız kişisel beceri ve deneyime bağlı.
Çok basit bir iki işlemle çözebilirsiniz.

çok teşekkürler bilgi için Nguroy, ben de aynı şekilde düşünmüştüm. Ben aslında muhasebe okudum ama direk yurtdışına gittim ve meslek erbabı olmadım. kendim de biraz araştırdığım için ben de aynı kanıya varmıştım. Ancak konuştuğum kişiler, yarattığım tasarımlar internet ortamında birden fazla kişiye satılabilir olduğu için ticari faaliyete girebilir dediler. Ayrıca bu şekilde bir tasarım satmak (dijital PDF dosyası ya da basılmış kitapçık olarak) hizmet satışı mı mal satışımı orda biraz soru işareti oluştu. Ben tasarımları İngilizce hazırlayacağım ve genellikle yurtdışına satacağım. Hizmet olduğunu düşünüyorum ve kazancın yarısını matrahtan düşebilmek istiyorum. Hem bu şekilde KDV de oluşmuyor sanıyorum. Siz ne düşünüyorsunuz?

Bence de serbest meslek erbabaı sizin işinize daha yakın. Şahıs firması daha çok ticari faaliyetler içindir. sizin alanınız kişisel beceri ve deneyime bağlı.

çok teşekkürler bilgi için Nguroy, ben de aynı şekilde düşünmüştüm. Ben aslında muhasebe okudum ama direk yurtdışına gittim ve meslek erbabı olmadım. kendim de biraz araştırdığım için ben de aynı kanıya varmıştım. Ancak konuştuğum kişiler, yarattığım tasarımlar internet ortamında birden fazla kişiye satılabilir olduğu için ticari faaliyete girebilir dediler. Ayrıca bu şekilde bir tasarım satmak (dijital PDF dosyası ya da basılmış kitapçık olarak) hizmet satışı mı mal satışımı orda biraz soru işareti oluştu. Ben tasarımları İngilizce hazırlayacağım ve genellikle yurtdışına satacağım. Hizmet olduğunu düşünüyorum ve kazancın yarısını matrahtan düşebilmek istiyorum. Hem bu şekilde KDV de oluşmuyor sanıyorum. Siz ne düşünüyorsunuz?

Tamamını yurt dışına satarsanız hizmet ihracı kapsamına girer KDV olmaz. Yurt içi satışlarda doğal olarak KDV olacaktır. Mal satışı olmadığı kesindir.
Kazancın yarısını matrahtan düşmek derken ne demek istediğinizi anlamadım.

Tamamını yurt dışına satarsanız hizmet ihracı kapsamına girer KDV olmaz. Yurt içi satışlarda doğal olarak KDV olacaktır. Mal satışı olmadığı kesindir.
Kazancın yarısını matrahtan düşmek derken ne demek istediğinizi anlamadım.

YENİ BİR VERGİ AVANTAJI: KAZANCININ YARISI VERGİLENDİRİLMEYECEK İŞLER
burada 2.Yasal düzenleme başlığı altında yurtdışına hizmetlerde kazancın 50%'sinin matrahtan düşülebileceği yazıyor. Gelir vergisi mükellefleri de yararlanabiliyor. Ben bu şartları sağlıyorum diye düşündüm.

YENİ BİR VERGİ AVANTAJI: KAZANCININ YARISI VERGİLENDİRİLMEYECEK İŞLER
burada 2.Yasal düzenleme başlığı altında yurtdışına hizmetlerde kazancın 50%'sinin matrahtan düşülebileceği yazıyor. Gelir vergisi mükellefleri de yararlanabiliyor. Ben bu şartları sağlıyorum diye düşündüm.

Bu söylediğiniz istisna Kurumlar Vergisi mükellefleri içindir. Yani Limited veya Aş olmak lazım. gelir vergisi mükellefleri için uygulandığını doğrusu ben bilmiyorum. Verdiğiniz makalede de zaten kurumlar vergisinden söz ediliyor.

Bu söylediğiniz istisna Kurumlar Vergisi mükellefleri içindir. Yani Limited veya Aş olmak lazım. gelir vergisi mükellefleri için uygulandığını doğrusu ben bilmiyorum. Verdiğiniz makalede de zaten kurumlar vergisinden söz ediliyor.

Benzer düzenleme Gelir Vergisi Kanununun 89. maddesine eklenen 13. bent ile gelir vergisi mükellefleri için de yapılmıştır. diyor alttarafta ama?

Neden serbest meslek üstadım bence ticari kazanç daha uygun duruyor yapılan faaliyet için.

Neden serbest meslek üstadım bence ticari kazanç daha uygun duruyor yapılan faaliyet için.

SERBEST MESLEK FAALİYETİ VE SERBEST MESLEK KAZANCI

Serbest meslek faaliyeti, sermayeden çok şahsi mesaiye, ilmi veya mesleki bilgiye veya ihtisasa dayanan ve ticari niteliği olmayan işlerin işverene bağlı olmaksızın şahsi sorumluluk altında kendi nam ve hesabına yapılmasıdır.
Her türlü serbest meslek faaliyetinden doğan kazançlar serbest meslek kazancıdır.

SERBEST MESLEK FAALİYETİ VE SERBEST MESLEK KAZANCI

Serbest meslek faaliyeti, sermayeden çok şahsi mesaiye, ilmi veya mesleki bilgiye veya ihtisasa dayanan ve ticari niteliği olmayan işlerin işverene bağlı olmaksızın şahsi sorumluluk altında kendi nam ve hesabına yapılmasıdır.
Her türlü serbest meslek faaliyetinden doğan kazançlar serbest meslek kazancıdır.
Nizam üstadım bu maddeyi bende kolaylıkla bulabiliyorum benim sormak istediğim hangi kritere göre serbest meslek? Bu işi gidip herkes öğrenebilir sonuçta kurstan alınan katılım belgesi yeterli midir?

Yapılan iş bireysel olarak yazılım/geliştrme, bir malın alım satımı değil, daha çok kişisel bilgi ve beceriye daynıyor. elemen çalıştırmıyor ve kendi adına yapılıyor. Yeterli değil mi?

üstadım bu gibi durumlarda,eğitim belgesine bakılırmı ? diploma gibi...

bende de böyle bir durum var..

iç mimar kişi...dekor işi yapıyor...ben bunun diplomasını mı sormalıyım ? yapılan işe mi bakmalıyım ?

üstadım birde; kişi hem çizimini yapıyor hem de tüm malzemeyi kendisi alıyor, işi veren hiçbir şeye karışmıyor. Bu gibi durumda iki defter mi tutulmalı...hem serbest meslek hem de işletme ?

Bence yapılan işe bakmalısın (kişisel yorumum);
Aşağıda açıklayıcı bir paylaşım yaptım:

"Gelir Vergisi Kanunu nun 66 ncı maddesinin birinci fıkrasında serbest meslek erbabı, serbest meslek faaliyetini mutad meslek halinde ifa edenler serbest meslek erbabıdır. Serbest meslek faaliyetinin yanında meslekten başka bir iş veya görev ile devamlı olarak uğraşılması bu vasfı değiştirmez. şeklinde tanımlanmıştır. Adı geçen maddenin ikinci fıkrası ile bu maddenin uygulanmasında, 1- Gümrük komisyoncuları, bilumum borsa ajan ve acentaları, noterler, noterlik görevini ifa ile mükellef olanların, 2- Bizzat serbest meslek erbabı tarifine girmemekle beraber, serbest meslek erbabını bir araya getirerek teşkilat kurmak veya bunlara sermaye temin etmek suretiyle veya sair suretlerle serbest meslek kazancından hisse alanların, 3- Serbest meslek faaliyetinde bulunan kollektif ve adi şirketlerde ortaklar, adi komandit şirketlerde komanditelerin 4- Dava vekilleri, müşavirler, diş protezcileri, kurumlar ve tüccarlarla serbest meslek erbabının ticari ve mesleki işlerini takip edenler ve konser veren müzik sanatçıların; 5- Vergi Usul Kanunu nun 155 nci maddesinde belirtilen şartlardan en az ikisini taşıyan ebe, sünnetçi, sağlık memuru, arzuhalci, rehber gibi mesleki faaliyette bulunanların ( şartlardan en az ikisini taşımayanlar ile köylerde veya son nüfus sayımına göre belediye içi nüfusu 5.000 i aşmayan yerlerde faaliyette bulunanların bu faaliyetlerine ilişkin kazançları gelir vergisinden muaftır.); Bu işleri dolayısıyla serbest meslek erbabı sayılacakları hüküm altına alınmıştır. Adı geçen bu kişilerin bu faaliyetlerinden elde edecekleri kazançlar başkaca bir şart aranmaksızın serbest meslek kazancı olarak nitelendirilecektir. Harita ve plan çıkarılması işini yüklenen topograf firmaların bu uğraşlarının ticari, uğraş mı, serbest meslek uğraşısı mı olduğu yönünde tereddütler oluşması üzerine, 119 Seri Numaralı Gelir Vergisi Kanunu Genel Tebliği ile aşağıdaki açıklamalar yapılmıştır. Bakanlığımıza iletilen olaylardan; arazi, şehir, kasaba vb. yerlerin plan ve haritaların çıkarılması işini üzerine alan kişilerin ve özellikle topoğraf firmaların, bu uğraşılarının; ticari uğraşı mı, serbest meslek uğraşısı mı olduğu konusunda kararsızlığa düşüldüğü görülmüş, aşağıdaki açıklamaların yapılması zorunlu hale gelmiştir. Bilindiği üzere; 193 sayılı Gelir Vergisi Kanunu nun 65 inci maddesinde, serbest meslek faaliyeti, sermayeden ziyade şahsi mesaiye ilmi veya mesleki bilgiye veya ihtisasa dayanan ve ticari mahiyette olmayan işlerin işverene tabi olmaksızın şahsi sorumluluk altında kendi nam ve hesabına yapılmasıdır. şeklinde tanımlanmış, 66 ncı maddesinin 2 numaralı bendinde de, Bizzat serbest meslek erbabı tarifine girmemekle beraber serbest meslek erbabını bir araya getirerek teşkilat kurmak veya bunlara sermaye temin etmek suretiyle serbest meslek kazancından hisse alanlar serbest meslek erbabı sayılmıştır. Gelir Vergisi Kanunu nun 37 nci maddesinde ise, mesleki bilgi ve ihtisası gerektiren faaliyetlerden yalnızca özel okul ve hastane işletmeciliğinin ticari uğraşı sayılacağı açıkça belirtilmek suretiyle bunlar dışında kalan özel bilgi ve ihtisası gerektiren faaliyetlerin sermayeyi gerektirse bile serbest meslek uğraşısı sayılacağı belirtilmek istenmiştir. Yukarıda açıklanan hükümlere göre; arazi, şehir, kasaba v.b. yerlerin harita ve plan çizim işini yüklenenlerin yaptıkları iş; sermayeden ziyade şahsi mesaiye ilmi ve mesleki bilgiye veya ihtisasa dayandığı ve şahsi sorumluluk altında kendi nam ve hesaplarına yapıldığından serbest meslek uğraşısı, elde edilen kazanç ise serbest meslek kazancıdır. "

"