fonradar

Tapu Harcı Hakkında

bil_gin

Tanınmış Üye
Miras yoluyla intikal eden bir gayrimenkulün mirasçılara intikalinde hangi oranda tapu harcı ödenir?

Sayın bil_gin

esasen intikal nedeniyle bir vergi ödeniyor bunun nihayi olması gerekir. Veraset ve İntikal vergisiyle işlemin sonuçlanması gerekiyor. Ne yazıkki 4 sayılı tarifeye göre % o6,83 oranında harç alınıyor, sanırım birde kıymetli evrak bedeli.

Sayın bil_gin

esasen intikal nedeniyle bir vergi ödeniyor bunun nihayi olması gerekir. Veraset ve İntikal vergisiyle işlemin sonuçlanması gerekiyor. Ne yazıkki 4 sayılı tarifeye göre % o6,83 oranında harç alınıyor, sanırım birde kıymetli evrak bedeli.
Üstadım ilgili tarifeyi incelediğimde şöyle bir ibare var;
b) Taşınmaz malların ve sınırlı ayni hakların, intikalinde alınmamak kaydıyla, bağışlanmasındanrücularda ve vasiyetlerin infazında veya piyango ve ikramiye suretiyle iktisabında kayıtlı değer üzerinden (Binde 11,38)

Bu bendin ilk cümlesi miras yoluyla edinilmiş gayrimenkullerin intikalini kapsamıyor mu?

Sayın bil_gin,

Evet zaten ö yüzden ilk cümleyi yazdım. Ancak sanki bir muamele vergisi gibi bu işlem yapıldı yakın tarihte. Çok da bişey tutmadığı için ödemişler ben de üstüne gitmedim. Adam gibi liste ve açıklama yazsalar olmaz ya işte.