İş Kazası Bildirimi Hk

Merhaba,

Çalışan işyerinde merdivenlerden inerken ayağını, burkuyor ve daha sonra hastaneye gidip 2 günlük istirahat raporu alıyor. Buraya kadar problem yok. Fakat rapor İŞ KAZASI olarak işleniyor. Ve çalışan bu raporu aldıktan 1 hafta sonra bize gelip getiriyor. Sgk ya bildirim yapmamız için geçerli olan 3 iş günü süresinde kaybetmiş oluyoruz. Bu durumda ne yapmamız gerekiyor.

Teşekkürler.

Yapılacak birşey yok. Siz geçte olsa iş kazası bildirimini yapın.

Yanlış hatırlamıyorsam bildirim geç yapıldığında, SGK personele ödenen rapor parasını işverenden tahsil ediyor. Bunun haricinde bir ceza falan çıkmıyor diye biliyorum.

Son düzenleme:
Veya hastane ile görüşerek iş kazası değilde hastalık olarak değiştirmelerini söyleyebilirsiniz.

Sayın masta önceki mesajımda da belirttiğim gibi ipc söz konusu değil. 5510 S.K. MD.13 sayılı kanunu incelemenizi tavsiye ederim.

"(4) Bu maddenin birinci fıkrasının (a) bendinde belirtilen sigortalıların iş kazasıgeçirmeleri hâlinde, belirtilen sürelerde işverence bildirim yapılmaması durumunda, bildiriminKuruma yapıldığı tarihe kadar sigortalıya ödenecek geçici iş göremezlik ödeneği Kurumcaişverenden tahsil edilir."

Bildirim nasıl yapılıyor bulamadım vizite girişinde personelin raporu çıkmıyor, iş kazası bildirim ekranında personele ait bilgi istenmiyor yardım lütfen....

200-300 tl gibi bir ceza bize gelmişti. Vakti geçse bile iş kazaları e-vizite sayfasına girilmesi gerekiyor.

Eğer işçi işe yeni başlayan biriyse yani onun adına daha aylık bildirge verilmediyse sistemde çıkmayabilir. Önce e-bildirgeden hesap fişi girişi yapın daha sonra iş kazası bildirimine başlayın.

İş kazası bildirim girişi bölümünden gireceksiniz. Önce işyeri ile ilgili bilgiler istiyor. İşçi ile ilgili bilgileri daha sonra soruyor. İşçinin tc si adresi vs. Daha sonra kaza ile ilgili detaylar çıkıyor.

İş kazası bildirim girişi bölümünden gireceksiniz. Önce işyeri ile ilgili bilgiler istiyor. İşçi ile ilgili bilgileri daha sonra soruyor. İşçinin tc si adresi vs. Daha sonra kaza ile ilgili detaylar çıkıyor.

Rietveld öncelikle cevaplarınız için teşekkürler.

Personel yeni iş başı yaptığından sanırım raporunu göremiyorum hesap fişi girişi yaptım ayrıca raporunu maunel girdim ödemesini alabilir mi personel? Ayrıca İşkazası Bildirim ekranından giriş yapılmazsa sorun olur mu?

Son düzenleme:
Kazadan sonraki 3 iş günü içerisinde iş kazası bildirimini yapmanız gerekiyor sistemden yoksa cezası var.

Rapor girişini manuel yapmışsınız. Personele bunun bilgisini verin. SGK'yı arasın rapor param yattımı diye sormak için. Memura söylesin manuel ekrandan giriş yapıldı rapor diye.

Kazadan sonraki 3 iş günü içerisinde iş kazası bildirimini yapmanız gerekiyor sistemden yoksa cezası var.

Rapor girişini manuel yapmışsınız. Personele bunun bilgisini verin. SGK'yı arasın rapor param yattımı diye sormak için. Memura söylesin manuel ekrandan giriş yapıldı rapor diye.

Teşekkür ederim. Ceza içinse rapor elimize geç geldi iş kazası olarak tutulduğunu sonra farkettik cezayı kabullenmiş durumdayız

Eğer 3 iş günü geçtiyse yapacak birşey yok. Siz iş kazası bildirimini yapın. Ceza çıkacak mecbur ileriki günlerde.

iş kazası bildirimi bölümünden giriş yapıyorum ama sürekli hata veriyor.. bilgisi olan var mıdır acaba?

Farklı tarayıcılardan deneyin. Opera , chrome , mozilla vs. Eğer hiçbirinde olmazsa bir yerde hata yapıyor olabilirsiniz dikkatli bir şekilde inceleyin. Ekranda çok uzun süre kalırsanız zaman aşımından dolayı sistemden atıyor bazen hızlı yapmaya çalışın. Eğer hiç olmazsa son çare elden belge düzenleyip sgkya verin. 3 iş günü süreyi geçirmeyin.