fonradar

Mahkeme Kararına İstinaden İşe İade Sonucunda Gelir Vergisi

Şükrü ERGÜL

Katkı Sunan Üye
Arkadaşlar merhaba,

Bir personelimiz Mahkeme kararı ile işe iade davasını kazandı.

Mahkeme kararına göre personel tekrardan işe alınarak işe başladı.

4 aylık SSK bildirgeleri verilecek.

4 aylık maaşı - ödenen kıdem ve ihbar tazminatı personele ödenecek.

Sorum şu:

Eğer işe başlatılmasaydı, ödenen tazminat gelir vergisi kanunun 25. maddesi ile 272 seri nolu Gelir vergisi genel tebliğine istinaden gelir vergisinden istisna idi.

İşe tekrardan başlattığımız için ödenecek 4 aylık tazminatı gelir vergisi kanunun 61. maddesine göre ücret olarak değerlendirip tazminattan gelir vergisi kesilecek mi? Yoksa istisna mı?

Herkese şimdiden teşekkürler.

Bahsettiğiniz işe başlatıldığında ödenen miktar, boşta geçen 4 aylık sürenin ücretinin sanki o 4 ayda işçi çalışmış gibi ödenmesidir, tazminat değil.
4 aylık ücreti , o dönemde zam uygulaması olmuşsa onu da dahil ederek , normal çalışan ücretinde olduğu gibi gelir vergisi , sgk primleri kesintilerini yapıp ilgili kurumlara ödemeniz gerekir.

Sayın keremcem ilk önce cevabınınız için teşekkür ederim.

Bende sizinle aynı doğrultuda düşündüğüm için (GV kanunun 25/1. maddesinde sadece işe başlatmama tazminatı geçtiğinden) ücret olarak nitelendirip gelir vergisi kesintisi yaptım.

Zaten ücrettir, mahkeme kararında da boşta geçen 4 aylık süreye ait ücretin ödenmesi şeklinde belirtilir, de...
Kıdem ihbar tazminatı neden ödendi işe iade davasını kazandığında işe başlatılan işçi için onu anlayamadım.

Zaten ücrettir, mahkeme kararında da boşta geçen 4 aylık süreye ait ücretin ödenmesi şeklinde belirtilir, de...
Kıdem ihbar tazminatı neden ödendi işe iade davasını kazandığında işe başlatılan işçi için onu anlayamadım.

sayın keremcem,

sayın Şükrü ERGÜL, sanırım şu şekilde sormak istedi.
Normal şartlarda işçi açtığı işe iade davasını kazandığı takdirde mahkeme kararının tebliğinden itibaren 10 gün içerisinde işverene başvurmak ve işe başlamak durumundadır.Bu süre içerisinde işçi başvurda bulunmaz ise malum işveren tarafından yapılan fesih geçerli bir fesih olacaktır.Bu uygulamanın ön yüzü ama soruda işçi bu şekilde bir uygulama yapmamış ve işverene başvurdugunu ve işe başlamak istediğini anlıyoruz bu durumda sanırım sayın Şükrü ERGÜL'ün şirketi işçinin işe başvuru yapmasına karşılık işe başlatılmak istenilmemiş ve GV kanunun 25/1 maddesi ortaya çıkmıştır yani işe başlatmama tazminatı oluşmuştur.

Bu durumda yukarıda saydığınız tüm ücret,yıllık ücretli izin,tazminat ödemelerini sıfırdan hesaplaması gerekecektir.
İşe başlatmama tazminatındaki süre hesaplaması ise işçinin süresinde başvurmasına rağmen işe başlatılmadığı 1 aylık süre sonunda işverenin işe başlatmadığı ücret üzerinden hesaplanır.

Şimdi bunları sayın Şükrü ERGÜL bey'in şirketi gerçekleştirmiş ise en sonunda yapmış olduğu işe başlatmama tazminatındaki gelir vergisi kesintisi hatalı olmuştur.

GVK madde 25/1 derki,

Aşağıda yazılı tazminat ve yardımlar Gelir Vergisi'nden müstesnadır:
1. Ölüm,(6462 sayılı Kanunun 1 inci maddesiyle değişen ibare. Yürürlük; 03.05.2013) engellilik(****), hastalık (5904 sayılı Kanunun 1 inci maddesiyle değişen ibare. Yürürlük; 03.07.2009)ve işsizlik sebepleriyle (işe başlatmama tazminatı dahil) verilen tazminat (***) ve yapılan yardımlar;

kanun maddesinde de görüldüğü üzere işe başlatmama tazminatı ücret niteliği bulunmadığından sigorta primi kesinti yapılmaması gerekir ve kanun maddesinde belirtiği üzere gelir vergisi istisnaları arasında sayılmasından dolayı gelir vergisi kesintisi yapılmayacaktır.
damga vergisi kesintisi yapılacaktır.İlgili kanun maddesinde yapılan değişiklik ile gelir vergisi kesintisi yapılamayacaktır.

Sanırım sayın Şükrü ERGÜL kanun maddesini doğru yorumlayamamış olabilir,

Sanırım sayın Şükrü ERGÜL kanun maddesini doğru yorumlayamamış olabilir

Sayın demiral,

Bir personelimiz Mahkeme kararı ile işe iade davasını kazandı.

Mahkeme kararına göre personel tekrardan işe alınarak işe başladı.

Görüldüğü üzere personel işe geri çağrılmış ve işe başlamıştır.

GV kanunun 25/1. maddesinde sadece işe başlatmama tazminatı geçtiğinden gelir vergisi kesintisi yapılmasında hata olduğunu düşünmüyorum.

Kıdem ihbar tazminatı neden ödendi işe iade davasını kazandığında işe başlatılan işçi için onu anlayamadım

Sayın keremcem,

1- İşçi işten çıkarılmış ve kıdem ile ihbar tazminatı ödenmiştir.
2- İşçi işe iade davası açmış ve kazanmıştır.
3- İşçi, mahkeme kararına istinaden 10 iş günü içerisinde şirketimizde işe başlamak için müracaat etmiştir.
4- Şirketimiz bu davete uyarak işe başlamayı kabul etmiş ve yasal süresi içerisinde işçi işe tekrar başlatılmıştır.

Olayın kronolojik sıralaması yukarıdaki şekildedir.

Yapılan işlemler:

1- (SGK + işsizlik + gelir vergisi + damga vergisi) kesintileri yapılarak 4 aylık ücret bordrosu düzenlendi.
2- 4 aylık SGK bildirgeleri verildi.
3- Muhtasar beyannamesinde (gelir vergisi + damga vergisi) beyan edildi.
4- Ücret bordrosundaki 4 aylık net maaşı (daha önce ödenen kıdem ve ihbar tazminatı düşüldükten sonra) ödendi.

Herkese teşekkürler.

Son düzenleme:
Sayın demiral,

Görüldüğü üzere personel işe geri çağrılmış ve işe başlamıştır.

GV kanunun 25/1. maddesinde sadece işe başlatmama tazminatı geçtiğinden gelir vergisi kesintisi yapılmasında hata olduğunu düşünmüyorum.

Sayın Şükrü ERGÜL,

Ben mali mevzuat çercevesinde yaptığınız işlemler için sadece yorum yazacagım.

İşçi işe başlama davasını kazanmış ve işe başlamış yazdığınız bu yönde burada bir sıkıntı yok.

GVK madde 25 derki,

Aşağıdaki yazılı tazminat ve yardımlar Gelir Vergisinden müstesnadır.
1. Ölüm,(6462 sayılı Kanunun 1 inci maddesiyle değişen ibare. Yürürlük; 03.05.2013) engellilik(****), hastalık (5904 sayılı Kanunun 1 inci maddesiyle değişen ibare. Yürürlük; 03.07.2009)ve işsizlik sebepleriyle (işe başlatmama tazminatı dahil) verilen tazminat (***) ve yapılan yardımlar;

Kanun maddesi burada şunu demek istiyor işçi işe başlama davasını kazanmış ve işvere başvuru yapmış ise işveren işe başlatmak istemiyor ise ödeyecegi işe başlatmama tazminatında işveren ödeyeceği tazminatta gelir vergisi kesintisi yapamaz diyor.

Siz ise işçiye işe başlama davasını kazanmış sonrasında işçinin çalışmasını istememe durumunuz olmadığı için önceden ödediginiz tazminat için gelir vergisi kesintiniz hatalı olmuş.

İşçinin kazanmış olduğu işe başlama davasının sonrasında işverenin işçiyi başlatmaması durumunda ödeyeceği işe başlatmama tazminatında gelir vergisi kesintisi yapılmaz.

Bu konuda eğer bana itimatınız yok ise yakınınızda var ise ymm sorunuz ve doğrulugunu tespit ediniz.

Lakin aksi bir durum çıkmaz ise lütfen doğruluğunu burada paylaşın tüm forum üyeleri faydalansın.

Burada olayın öznünün ve sonucunun doğruluğu için cevap yazıyoruz yoksa şu yanlış bu hatalı bir şey aramak için değil.Sadece kısa ve doğru olanlar.

Sayın Şükrü ERGÜL,herkes kanun maddesini doğru yorumlayacak diye bir zorunluluk yok oluşan eksik hatalı bilgiler burada hepbirlikte düzeltilir ve paylaşılınır.

Size esenlikler diliyorum.

Sayın Şükrü ERGÜL,

Ben mali mevzuat çercevesinde yaptığınız işlemler için sadece yorum yazacagım.

İşçi işe başlama davasını kazanmış ve işe başlamış yazdığınız bu yönde burada bir sıkıntı yok.

GVK madde 25 derki,

Aşağıdaki yazılı tazminat ve yardımlar Gelir Vergisinden müstesnadır.

Kanun maddesi burada şunu demek istiyor işçi işe başlama davasını kazanmış ve işvere başvuru yapmış ise işveren işe başlatmak istemiyor ise ödeyecegi işe başlatmama tazminatında işveren ödeyeceği tazminatta gelir vergisi kesintisi yapamaz diyor..

Sayın demiral,

Size naçizane tavsiyem, ilk önce önceki yazdıklarımı dikkatlice tekrardan okuyun ve daha sonra bundan sonraki yazdıklarımı okuyun.

Eğer işçi işe iade davasını kazanırsa ve işçi 10 işgünü içerisinde işverene çalışmak üzere müracaat ederse, işveren de 30 gün içerisinde işçiyi davet göndermeyip çalıştırmaz ise;

GVK' nun 25/1. maddesine göre (ödenecek en az dört en fazla sekiz aylık ücret) tazminat olarak değerlendirilir sadece damga vergisi kesintisi yapılarak gelir vergisi kesintisi yapılmaz.

Benim bu konudaki sorumdaki ve cevaplarımdaki yazılar aynı doğrultuda.

Siz ise işçiye işe başlama davasını kazanmış sonrasında işçinin çalışmasını istememe durumunuz olmadığı için önceden ödediginiz tazminat için gelir vergisi kesintiniz hatalı olmuş.

Şirketimiz mahkeme kararından sonra yasal süresi içerisinde işçiyi tekrar işe başlatıyor (işçi çalışmaya başlıyor). Bu durumda ödenen 4 aylık ücreti GVk'nun 25/1. maddesi kapsamında tazminat olarak değerlendirmeyip (ücret olarak değerlendirip) gelir vergisi kesintisi yapılmıştır.

Bunun neresi hatalı? Hatalı ise yasal dayanağınız nedir?

İşçinin kazanmış olduğu işe başlama davasının sonrasında işverenin işçiyi başlatmaması durumunda ödeyeceği işe başlatmama tazminatında gelir vergisi kesintisi yapılmaz.

Bu konuda eğer bana itimatınız yok ise yakınınızda var ise ymm sorunuz ve doğruluğunu tespit ediniz.

Lakin aksi bir durum çıkmaz ise lütfen doğruluğunu burada paylaşın tüm forum üyeleri faydalansın.

Burada olayın öznünün ve sonucunun doğruluğu için cevap yazıyoruz yoksa şu yanlış bu hatalı bir şey aramak için değil. Sadece kısa ve doğru olanlar.

Size neden itimat etmeyeyim? Hepimiz birbirimize yardım etmenin mutluluğunu yaşıyoruz. Zaten dünyada varoluş sebebimiz de bu bence.

Ayrıca olayın öznü ve sonucu (yasal mevzuata göre) için buradayız.

Sayın Şükrü ERGÜL,herkes kanun maddesini doğru yorumlayacak diye bir zorunluluk yok oluşan eksik hatalı bilgiler burada hepbirlikte düzeltilir ve paylaşılınır.

Size esenlikler diliyorum.

Yazılanlar dikkatli okunsun ve yorumlansın, kanunların doğru yorumlandığı görülecektir.

Kanunlar doğru yorumlanırsa elbette hatalar ve yanlışlıklar düzeltilecektir.

Saygı ve sevgiyle kalın.

Son düzenleme:
Sayın demiral,

Size naçizane tavsiyem, ilk önce önceki yazdıklarımı dikkatlice tekrardan okuyun ve daha sonra bundan sonraki yazdıklarımı okuyun.

Eğer işçi işe iade davasını kazanırsa ve işçi 10 işgünü içerisinde işverene çalışmak üzere müracaat ederse, işveren de 30 gün içerisinde işçiyi davet göndermeyip çalıştırmaz ise;

GVK' nun 25/1. maddesine göre (ödenecek en az dört en fazla sekiz aylık ücret) tazminat olarak değerlendirilir sadece damga vergisi kesintisi yapılarak gelir vergisi kesintisi yapılmaz.

Benim bu konudaki sorumdaki ve cevaplarımdaki yazılar aynı doğrultuda.

Şirketimiz mahkeme kararından sonra yasal süresi içerisinde işçiyi tekrar işe başlatıyor (işçi çalışmaya başlıyor). Bu durumda ödenen 4 aylık ücreti GVk'nun 25/1. maddesi kapsamında tazminat olarak değerlendirmeyip (ücret olarak değerlendirip) gelir vergisi kesintisi yapılmıştır.

Bunun neresi hatalı? Hatalı ise yasal dayanağınız nedir?

Size neden itimat etmeyeyim? Hepimiz birbirimize yardım etmenin mutluluğunu yaşıyoruz. Zaten dünyada varoluş sebebimiz de bu bence.

Ayrıca olayın öznü ve sonucu (yasal mevzuata göre) için buradayız.

Yazılanlar dikkatli okunsun ve yorumlansın, kanunların doğru yorumlandığı görülecektir.

Kanunlar doğru yorumlanırsa elbette hatalar ve yanlışlıklar düzeltilecektir.

Saygı ve sevgiyle kalın.

Sayın Şükrü ERGÜL,

Şimdi mutabıkız,anlamları ifade etmesini sağlayan kelimelerin farklı bir şekilde yazıya dökülmesinde anlamlar karışabiliyor.
Yukarıdaki son mesajınız ile şimdi mutabıkız.

Esenlikler Dilerim.