E Faturadan Ayrılma

Merhabalar 2014 yılı satışımız 15 milyon olduğu için 2016 yılında e faturaya geçtik yalnız 2015 yılında satışlarımız düştü ve 2016 yılında şirketimizin çekleri yazıldı ve faaliyeti durdu mart 15 geldiğimizde hiçbir şekilde fatura kesmedik. Bundan sonraki süreçte daha ne kadar süre e fatura kullanacağız. 2016 da bu firmadan daha fatura kesmeyeceğiz. Başka grup firmalarımız var oradan işlem devam edecek

Merhabalar 2014 yılı satışımız 15 milyon olduğu için 2016 yılında e faturaya geçtik yalnız 2015 yılında satışlarımız düştü ve 2016 yılında şirketimizin çekleri yazıldı ve faaliyeti durdu mart 15 geldiğimizde hiçbir şekilde fatura kesmedik. Bundan sonraki süreçte daha ne kadar süre e fatura kullanacağız. 2016 da bu firmadan daha fatura kesmeyeceğiz. Başka grup firmalarımız var oradan işlem devam edecek

Sayın jamiryo87,

Mali Müşavirinize konuyu danıştınız mı ?

sn. demiral

bizim mali müşavirimiz e defter ve e faturanın ne oldunuğunu bile bilmez bizim işler merkezden yürür onlar sadece beyanname gönderir. e defter ve fatura süreçlerini biz kendimiz yürüttük danışmadık buradaki formdaki arkadaşlar daha prof. olduğunu düşünüyorum.

sn. demiral

bizim mali müşavirimiz e defter ve e faturanın ne oldunuğunu bile bilmez bizim işler merkezden yürür onlar sadece beyanname gönderir. e defter ve fatura süreçlerini biz kendimiz yürüttük danışmadık buradaki formdaki arkadaşlar daha prof. olduğunu düşünüyorum.

Sayın jamiryo87,

mali müşavirimiz e-defter ve e-faturanın ne olduğunu bile bilmez cümlelerinizi okurken hayretler içerisinde şaşkınlığımı gizleyemiyorum. O zaman siz daha tecrübelisiniz biz sizin deyiminiz ile magzur görünüz profesör değiliz.

Sayın jamiryo87,

mali müşavirimiz e-defter ve e-faturanın ne olduğunu bile bilmez cümlelerinizi okurken hayretler içerisinde şaşkınlığımı gizleyemiyorum. O zaman siz daha tecrübelisiniz biz sizin deyiminiz ile magzur görünüz profesör değiliz.

Anlaşılan burası sorunumuzu çözeceğimiz yer değil vallaha bizde profosör değiliz. forumdaki mali müşavirler ve muhasebeciler e fatura ve deftere daha çok hakim olan PROFESYENELLER (deneyimliler) olduğunu tahmin ediyordum. Meğersek yanılmışız. Başka forumlara bakacağım artık. :banghead::banghead::banghead:

Sayın jamiryo87,

Bu satırlarınızı okuyan, ben mali müşaviriniz olsam, size hakaret davası açardım. Bu kadar prosedürleri yürüttüğünüz halde bu sorunun cevabını bilmemenize de şaşırdım. Siz yine mali müşavirinize danışın.

Bu forumda size cevap verecek çok meslektaş var ancak bu tavrınız nedeniyle kimse cevap vermeyecektir.

Ciro grup firmaları durumuna baktığımızda kendi bünyenizde SMMM ve dışarıdan destekli YMM ile çalışmanız gerektiği düşünülebilir. Kendi bünyenizde soruna çözüm bulamıyorsanız daha bilgili meslek mensupları ile çalışmalısınız. Unutmayınız ki dışarıdan (forum vb) bulacağınız çözümde sorumluluk sizdedir, ancak bünyenizde ki meslek mensubunun yaptıracağı uygulamadan o da sorumludur.

Merhaba ,
aslında sorunun cevabı basit e-fatura cirosunun aşşağısına düşseniz bile e- faturadan çıkmak için şirketin faaliyetini durdurması ve kapanma prosedürünü işletiyor olmanız yeterli.
Şirket açık olacak fakat e- fatura kesmeyecek iseniz size bir maliyet doğmayacağından sadece beyanneme dönemlerinde Müşavirinizin beyanneme vermesi yeterli olacaktır. Kağıt fatura ile e- fatura arasında uygulamada hiçbir fark yoktur. VArsayın ki e-fatura değil kağıt faturanız var hangi prosedürlere tabi olacağım sorusuna vereceğiniz cevap aslında e- fatura içinde vereceğiniz cevap aynıdır.

e-Fatura konusunda daha fazla cevap arar iseniz bize özel mail atarsınız

Saygılar

e-Fatura konusunda daha fazla cevap arar iseniz bize özel mail atarsınız

Saygılar[/QUOTE]

Bize derken? Buradaki birçok insan fikirler edinmek için bu foruma katılıyor. Birkaç yazınızda daha gördüm bu son cümlenizi açıkçası yadırgadım. Ben mi kötü düşünüyorum acaba???

Soru Şirketin Tasfiye girmesi halinde e-fatura ve e-defter yükümlülüğü devam edecek midir.

Cevap (0043517)Gelir İdaresi Başkanlığı 2015-08-26 09:42
Tasfiye işlemi sona erip vergi dairesi kayıtlarınız kapanmadan yani resen terk kaydı düşmeden efatura ve edefter uygulama zorunluluğu kapsamında olmanız devam etmektedir.

Yukarıdaki soru ve cevap GİB forumundan alıntıdır.

Son düzenleme:
E-faturaya sadece gönülü olarak başlayanlar istediği zaman çıkabilir. Onun dışında çıkış yok.