Analık İzni Sonrası İşsizlik

Merhabalar.
Ağustos ayında doğum yapmış olacağım kısmetse.

16 haftalık doğum raporu kullanımı sonrasında ise 6 ay ücretsiz izin hakkımıda kullanmak istiyorum fakat duyumlarıma göre iş yeri küçültmeye gidebilirmiş ve beni işten çıkartabilirmiş ücretsiz izni kullanmadan önce.
Tazminat hakkım neyse onu verip çıkarma ihtimali olduğunu duydum.

Bu gibi durumda işsizlik maaşı için başvuru yapabilirmiyim?
**Hizmet akdinin feshinden önceki son 120 gün içinde prim ödeyerek sürekli çalışmış olmak kaydıyla son üç yıl içinde en az 600 gün süre ile işsizlik sigortası primi ödemiş olmalıdır**
16 haftalık analık iznimi kullandığımda son 120 gün içinde eksik günüm olacak, ve bu işsizlik almamı engelleyecek mi?

Yardımcı olan arkadaşlara şimdiden çok teşekkür ederim.

İstirahat raporları işsizlik başvurusunu etkilemez. İşten çıkış tarihinden geriye doğru en az 600 gününüz varsa ve işveren çıkarırsa alabilirsiniz.

Burada duyduklarınıza göre değil de gördüklerinize göre hareket etmeniz daha mantıklı olacaktır. Eğer şirket gerçekten küçülmeye gitmiyorsa ve siz ayrıldıktan sonra sizin yerinize başka bir personel alındıysa veya şirket personel alımlarına devam ettiyse eğer feshin geçerliliği ortadan kalkar ve hamilelik nedeniyle fesih olarak kabul edilir ve geçersiz bir fesih olur. Bu durumda şartlar oluştuğu takdirde işe iade ve ayrımcılık tazminatı alabilirsiniz. Bu şartlar oluşmadığı takdirde kötü niyet tazminatı alabilirsiniz.

Ayrımcılık tazminatı nedir sn.kadanmelih?
4857 sayılı İş Kanununun Eşit davranma ilkesi başlıklı 5 inci maddesinde;
İş ilişkisinde dil, ırk, cinsiyet, siyasal düşünce, felsefî inanç, din ve mezhep ve benzeri sebeplere dayalı ayırım yapılamayacağı,
işverenin, biyolojik veya işin niteliğine ilişkin sebepler zorunlu kılmadıkça, bir işçiye, iş sözleşmesinin yapılmasında, şartlarının oluşturulmasında, uygulanmasında ve sona ermesinde, cinsiyet veya gebelik nedeniyle doğrudan veya dolaylı farklı işlem yapamayacağı,
İşverenin, esaslı sebepler olmadıkça tam süreli çalışan işçi karşısında kısmî süreli çalışan işçiye, belirsiz süreli çalışan işçi karşısında belirli süreli çalışan işçiye farklı işlem yapamayacağı,
İşçinin cinsiyeti nedeniyle özel koruyucu hükümlerin uygulanması, daha düşük bir ücretin uygulanmasını haklı kılmayacağı,
Aynı veya eşit değerde bir iş için cinsiyet nedeniyle daha düşük ücret kararlaştırılamayacağı belirtilmiştir.
Maddenin devamında; iş ilişkisinde veya sona ermesinde yukarıdaki hükümlerine aykırı davranıldığında işçinin, dört aya kadar ücreti tutarındaki uygun bir tazminatı işverenden talep edebileceği, bundan başka yoksun bırakıldığı haklarını da talep edebileceği belirtilmiştir.
Uygulamada, 4857 sayılı Kanunun söz konusu 5 inci maddesine istinaden dava açılarak talep edilen tazminata Ayrımcılık Tazminatı denilmektedir.

Takdir edersiniz ki bu bahsettiğiniz tazminatlar kolay kazanılacak konular değil,akıllı işveren de bu tuzaklara kolay kolay düşmez,
malumdur ki bu bağlamda fesih nedeni önemli,eğer fesih gündeme gelir(inşallah gelmez) ve sn.uznmltm de olayı tekrar buraya taşır ise o zaman daha rahat paylaşma imkanımız olur.

+İş guvencesi şartlarina sahip olan çalisanin kötü niyet tazminati talep hakki yoktur.
+ sözlesme feshi konusunda isverenin eşit davranma yükümlülüğü oldugunu düşünmüyorum.

Takdir edersiniz ki bu bahsettiğiniz tazminatlar kolay kazanılacak konular değil,akıllı işveren de bu tuzaklara kolay kolay düşmez,
malumdur ki bu bağlamda fesih nedeni önemli,eğer fesih gündeme gelir(inşallah gelmez) ve sn.uznmltm de olayı tekrar buraya taşır ise o zaman daha rahat paylaşma imkanımız olur.

Tabi ki de bende sözleşmenin feshinde nedeninin önemli olduğunu vurgulamak için yazmıştım zaten.

+İş guvencesi şartlarina sahip olan çalisanin kötü niyet tazminati talep hakki yoktur.
+ sözlesme feshi konusunda isverenin eşit davranma yükümlülüğü oldugunu düşünmüyorum.

Evet doğrudur iş güvencesi ve kötü niyet tazminatları birbirinden farklı tazminatlardır.
Çalışan personelin sözleşmesini din, dil, ırk, cinsiyet, sözleşme durumu veya özel sebeplerle feshini gerçekleştiğinde ve konu dava sürecine girdiğinde eşit davranma yükümlülüğü ortaya çıkar ve tazminatı da doğar doğal olarak.