İşyerini Eve Kurmak (SMMM)

Bu sene büro açarak mesleğe başladım on yıldır mesleğin içindeyim belge almak yeni nasip oldu.
Evi büro olarak kullanmak hala yasak mı arkadaşlar
Bekarım büroya ayrı eve ayrı kira ödemek ciddi bir yük. Müşterilerim hep şirket ve işlerini onların yerlerinde takip ediyorum. Büroya hafta bir kere bile zor uğruyorum.
Bunun bir çözümünü bulan meslektaşlarım var mı

Maalesef meslek kanunu'na aykırı bir durum. Homeofis bize yasak.. Neden olduğuna dair hiçbir fikrim yok. Ticaret yapan birisiyle ortak ofis yasak tamam anlıyoruz da neden evimizde çalışmak yasak onu bir türlü anlayamıyoruz zaten. Mesleği zorlaştırmak için ne gerekiyorsa yapmışlar. Helal olsun.

Sayın ad_cetin,

Bağlı olduğum odadan büro ziyaretine gelen bir meslektaş, artık bunun yasak olmadığını söylemişti.İsterseniz üye olduğunuz oda ile bir görüşün.

Kolay gelsin.

Bu sene büro açarak mesleğe başladım on yıldır mesleğin içindeyim belge almak yeni nasip oldu.
Evi büro olarak kullanmak hala yasak mı arkadaşlar
Bekarım büroya ayrı eve ayrı kira ödemek ciddi bir yük. Müşterilerim hep şirket ve işlerini onların yerlerinde takip ediyorum. Büroya hafta bir kere bile zor uğruyorum.
Bunun bir çözümünü bulan meslektaşlarım var mı

İkametgah adresini bir arkadaş yada akrabanın evine taşırsın sıkıntı biter.

Hala yasak. Herkes, tüm meslek grupları bu şekilde çalışabilirken biz yapamıyoruz ve bir tane mantıklı açıklaması yok.

Doktor, avukat peşin çalışır Smmm parasını alabilirse alır,
Doktor, avukat homeoffice yapabilir Smmm yapamaz.

Neden Smmm'ler bu kadar hor görülüyor?

Bir Smmm'in homeoffice çalışamamasının sebebi nedir? Sakıncası nedir? Kime ne zararı var? Bunda TÜRMOB'un payı nedir? Ben bunları düşünüyorum.

Arkadaşlar bu konu ile ilgili, halihazırda büroya sahip (kira) işimi büroda yapan bir meslekdaşınız olarak nakil yapmak suretiyle bir mükellefim mimarlık ofisi kurmak istemekte ve kuracağı ofisin bir bölümünü de ben kiralayarak işimi sürdürmek istemekteyim. (Örnek: Mimarlık ofisi alt katda büro işi ise asma katda olacak şekilde) SMMM bürosu ayrı bağımsız bir bölümde yapılmalı dan hareketle vergi dairesi yoklamasında sorun yaşayacağımı sanmıyorum. Yorumlarınız nelerdir.?

sorun olacağını sanmıyorum.bazı şirketlerin merkezi muhasebe büroları gösterildiği malüm.

Meslek kanunumuzun halen direttiği ve maalesef kimselerin (türmob ve smmmodalarının) sesini çıkarmadığı lanet bir durum bu..

her meslekte homofis yapılabilirken biz yapamıyoruz. Kira, elektrik, internet vb. giderleri nasıl karşılayacağız diye düşününce büro açmaya yanaşamıyor insan. Ne gibi bir sakıncası var bunun? Kötü mü olur insanlar en azından Kira gibi bir dertten kurtulsa?

Maalesef tepki gösterilmediği sürece böyle gidecek bu..

Meslek kanunumuzun halen direttiği ve maalesef kimselerin (türmob ve smmmodalarının) sesini çıkarmadığı lanet bir durum bu..

her meslekte homofis yapılabilirken biz yapamıyoruz. Kira, elektrik, internet vb. giderleri nasıl karşılayacağız diye düşününce büro açmaya yanaşamıyor insan. Ne gibi bir sakıncası var bunun? Kötü mü olur insanlar en azından Kira gibi bir dertten kurtulsa?

Maalesef tepki gösterilmediği sürece böyle gidecek bu..

TÜRMOB ve odaların bu konuda mutlaka çalışma yapması ve aksiyon alması gerekir.
Hangi mantığa oturtularak home office'e izin verilmiyor, anlamak güç.
Her işte olduğu gibi, burda da saçma bir bürokrasi ile karşı karşıya kalmış SMMM'ler.

Yönetmelikle konulan yasaklar kanuna ve anayasaya aykırı olduğu kanaatiyle hukuki süreçte iptal ettirilebilir.
Meslek mensupları olarak riske girmeliyiz oda ve türmob'dan kaynaklı engelleri dava yollarıyla aşabiliriz.
Bakın nisbi aidatlar alınmayacak. Ancak yine bazı odalar istiyormuş.