fonradar

Eğitim Harcamalarındaki Yemek Bedeli Hesabı

Tahsin Kurt

Fenomen Üye
Platin Üye
Arkadaşlar Selamlar
Bir mükellefimin 2015 yılı S.M.Gelir Vergisi beyanında,beyan üzerinde "Eğitim Harcaması" indirimleri uyguladık.Yalnız bu eğitim faturaları içerisinde "yemek bedeli" de ayrıca fiyatlandırılmış,biz bunları da toplama dahil ederek beyanı vermiştik.Şimdi daire bu yemek bedellerini düşerek beyanı düzeltmemizi istiyor.Konuyla ilgili özelge de mevcut ve okudum.Düzeltmeyi vereceğiz ancak tereddüt ettiğim,sizlere danışmak istediğim bir husus var.Şöyle ki; fatura üzerinde (hepsinde) kdv'den önceki toplam üzerinden iskonto uygulanmış.Sonrasında kdv ile birlikte genel toplama ulaşılmış.Örnek İki tane fatura içeriği paylaşarak sorumu sorayım.

FATURA
Eğitim Bedeli 2.950,00
Yemek bedeli 331,00
Toplam 3.281,00
İskonto(-) 275,46
Ara toplam 3.005,54
Kdv%8 240,44
Genel Toplam 3.245,98

BİR BAŞKA FATURA
Eğitim Bedeli 3.310,00
Yemek bedeli 419,00
Toplam 3.467,97
İskonto(-) 261,03
Ara toplam 3.467,97
Kdv%8 277,44
Genel Toplam 3.745,41

Şimdi,yemek bedellerini direkt dip genel toplamdan mı düşmeliyim.Yoksa,fatura içerisindeki yemek bedeli rakamından iskonto oranına göre çıkan rakamı düşüp,öylemi düşmeliyim.İskonto oranı üzerinden düşüm yaparsam (ki bana göre böyle yapmalıyım) maliyenin kafası karışır mı?Bununla ilgili bir tablo yapıp vermem işlerine yarar mı?
bu konudaki yorumunuz nedir?
Teşekkür ederim.

Arkadaşlar Selamlar
Bir mükellefimin 2015 yılı S.M.Gelir Vergisi beyanında,beyan üzerinde "Eğitim Harcaması" indirimleri uyguladık.Yalnız bu eğitim faturaları içerisinde "yemek bedeli" de ayrıca fiyatlandırılmış,biz bunları da toplama dahil ederek beyanı vermiştik.Şimdi daire bu yemek bedellerini düşerek beyanı düzeltmemizi istiyor.Konuyla ilgili özelge de mevcut ve okudum.Düzeltmeyi vereceğiz ancak tereddüt ettiğim,sizlere danışmak istediğim bir husus var.Şöyle ki; fatura üzerinde (hepsinde) kdv'den önceki toplam üzerinden iskonto uygulanmış.Sonrasında kdv ile birlikte genel toplama ulaşılmış.Örnek İki tane fatura içeriği paylaşarak sorumu sorayım.

FATURA
Eğitim Bedeli 2.950,00
Yemek bedeli 331,00
Toplam 3.281,00
İskonto(-) 275,46
Ara toplam 3.005,54
Kdv%8 240,44
Genel Toplam 3.245,98

BİR BAŞKA FATURA
Eğitim Bedeli 3.310,00
Yemek bedeli 419,00
Toplam 3.467,97
İskonto(-) 261,03
Ara toplam 3.467,97
Kdv%8 277,44
Genel Toplam 3.745,41

Şimdi,yemek bedellerini direkt dip genel toplamdan mı düşmeliyim.Yoksa,fatura içerisindeki yemek bedeli rakamından iskonto oranına göre çıkan rakamı düşüp,öylemi düşmeliyim.İskonto oranı üzerinden düşüm yaparsam (ki bana göre böyle yapmalıyım) maliyenin kafası karışır mı?Bununla ilgili bir tablo yapıp vermem işlerine yarar mı?
bu konudaki yorumunuz nedir?
Teşekkür ederim.

İskonto oranı üzerinden düşüm yapmak mantıklı geliyor, bir excel tablosu hazırlayarak verebilirsiniz Tahsin bey.

Eğitim istisnası ile olarak İdarenin vermiş olduğu özelgelerde eğitim bedeline yemek ücretinin de dahil olduğu, yemek için ayrı bir bedel belirlenmediği durumlarda eğitim bedelinin tamamı istisna kaspsamında kabul edilmiş. (KVK 5m.)
Bu durum size de uygulanabilir.