fonradar

İşten Ayrılış Bildirgesinde Eksik Gün Sayısının Yanlış Bildirilmesi

İyi çalışmalar..

Bir personelimiz Haziran ayının başında 4 gün gelip, haber vermeksizin gelmediği için iyi niyet ihlal kuralları gereği "25" kodu ile tam ayın 16 sına çıkışı verildi..
Fakat çıkış bildirgesini hatalı gönderdik.. 4 gün prim yerine 9 günlük prim hesaplayıp sisteme yolladık.. Geri kalan 7 gün eksik gün olarak gözüktü.. Dolayısıyla primde fazla hesaplandı.

Muhasebecimiz ise ebildirgeyi olması gerektiği gibi 4 günlük prim ve 12 gün eksik olarak sisteme yollayıp onaylamış.. Maaşta 4 günlük üzerinden yattı..

Bu durumda ne yapmamız gerekir ? Biraz korkuttu beni bu durum..

Şimdiden teşekkürler..

Sayg.

SGK yönünden; eksik gün bildirimi veriyorsanız ve orada da 12 gün eksik gün bildirildi ise sorun çıkacağını zannetmem.
İşçi yönünden; eğer şikayette bulunur ise tazminat alma ihtimali doğuyor. (Yıllar önce başıma gelmişti. 12 günü uzun bulmuşlar ve siz işten atmışsınız tazminat ödememek için bu yola başvurmuşsunuz demişlerdi.)

SGK aylık bildirgeyi dikkate alır çıkış bildirgesine bakmaz. Aylık bildirgede doğru şekilde bildirin yeter. Yanlız çıkış kodu 25 değil de 29 olması gerekiyordu orada bir yanlışlık var. 25 işçi tarafından fesih kodu 29 işveren tarafından fesih kodu. Sizin seçtiğiniz koda göre sanki işveren işçiye ahlak kurallarına aykırı davranışta bulunmuş ve işçi o yüzden haklı sebeple fesih yapmış gibi oluyor.

Birde devamsızlıktan dolayı çıkış yapmadan önce noterden işçiye tebligat çekilip cevabının beklenmesi gerekiyor ondan sonra çıkış yapılıyor bunları yaptınız mı ?

SGK aylık bildirgeyi dikkate alır çıkış bildirgesine bakmaz. Aylık bildirgede doğru şekilde bildirin yeter. Yanlız çıkış kodu 25 değil de 29 olması gerekiyordu orada bir yanlışlık var. 25 işçi tarafından fesih kodu 29 işveren tarafından fesih kodu. Sizin seçtiğiniz koda göre sanki işveren işçiye ahlak kurallarına aykırı davranışta bulunmuş ve işçi o yüzden haklı sebeple fesih yapmış gibi oluyor.

Birde devamsızlıktan dolayı çıkış yapmadan önce noterden işçiye tebligat çekilip cevabının beklenmesi gerekiyor ondan sonra çıkış yapılıyor bunları yaptınız mı ?

Cevaplar için çok teşekkürler..

Tebligat olayı yapıldı.. Tutanaklar tutuldu..
Fakat "25" olayı yanlış olmuş.. "29" a çevirmezsek sorun olur mu?

E bildirgenin süresi olduğu için.. Bildirgeyi iptal edip, tekrar ek bildirge versek sıkıntı çıkar mı ?

Sayg.

Son düzenleme:
Son gelişmeyi aktarıyorum..

Sgk kurumu ile görüşmeler sağladık ve
Geriye dönük doğru bir şekilde çıkış bildirgesi verdik.. Yani olması gerektiği gibi Fakat ayın 16 sına değilde 17.06.2017 çıkış tarihli oldu.
Personelinde eksik günü vardı zaten oradan telafi ettik.. Cezasına katlanmak zorunda kaldım.. Çünkü işten ayrılış kodu tehlikeli idi..
Yani "25" olan işten ayrılış kodunu "29" olarak değiştirdik.. Hemde gün ve prim sayısını düzelttim.
Kuruma dilekçe ile başvurdum. Ve sonucunda işten ayrılış bildirgesi iptal edildi. Yerine ceza yediğimiz çıkış bildirgesi geçerli oldu.
Verilen E-Bildirgeyi iptal ettik.. Ve ek olarak doğru e-bildirge sisteme yüklendi..

"Rietveld" nickli arkadaşında dediği gibi.. E-bildirge nasılsa onu dikkate alıyorlarmış.. Bende E-bildirgeye uygun çıkış yaptığım için sorun olmadı.

Şükürler olsun..İçim biraz olsun rahatladı..
Yardımlarınız için teşekkür ederim..

Sayg.