Bağkurlu Kanserli Hasta Malulen Emeklilik

2002 yılından beri aralıksız bağkur primlerini ödemiş 56 yaşında biriyim

geçen ay kanser teşhisi konuldu. hastaneden raporları alıp sgk ya başvurdum beni hastaneye sevk ettiler. hastanede doktorlarla görüştüm işimi hallettim. bana heyete çıkmam için 13 mart 2018 tarihine randevu verdiler.

çalışamıyorum. dükkan kapalı duruyor. kirasını ödüyorum yanında bağkuruda ödüyorum aylık ortalama 2bin tl gibi bana masrafı var. dükkanı resmen kapatsam bağkurum kesilecek. kapatmazsamda her ay 2bin tl param gidecek. bağkuru ödemezsemde sigortam kesilecek malulen emekli de olamıycam.

heyete çıkmak için verdikleri tarih 13 mart 2018. 3 ay sonra yani. 3 ay daha dükkan kapalı kalırsa 2 bin x 3 = 6 bin tl gibi bir ödemem gerekicek. bunun yanında heyetteki sonuç malulen emeklilik için yeterli çıktıgında da sgk ya teslim edip ordan da bir 3 ay cevap gelmesini bekliycem bu da demek oluyor ki 6 ay gibi bir süre malulen emeklilik için bekliycem. 6 ay bana dükkan kirası bağkur masrafı 12 bin tl gibi bir ödemeye sebep olucak.

lütfen yardım edin. bu sorunu nasıl çözebilirim ne yapmam gerekiyor arkadaşlar??????

Dükkanı kapatarak bağkurunuzu durdurun. Sadece gss ödersiniz aylık 53 tl ve sağlıktan yararlanmaya devam edersiniz. Ancak emeklilik için günleriniz yeterli ise bunu yapın. Çünkü gss sadece sağlıktan yararlanmak için geçerli emekliliğe bir katkısı olmuyor.

Dükkanı kapatarak bağkurunuzu durdurun. Sadece gss ödersiniz aylık 53 tl ve sağlıktan yararlanmaya devam edersiniz. Ancak emeklilik için günleriniz yeterli ise bunu yapın. Çünkü gss sadece sağlıktan yararlanmak için geçerli emekliliğe bir katkısı olmuyor.

5500 gün primim var 15 yıllık bağkur sigortalıyım kesintisiz düzenli bağkurumu ödedim.dükkanı kapatsam gss ye geçsem malulen emekli olamam mı?

Olabilirsiniz tabiki. Bundan alacağınız rapordaki yüzde önemli.

Eğer hastaneden %60 ve üzeri rapor alırsanız;

Eğer ilk defa bağkurlu olduktan sonra;

• En az 10 yıllık süreyi tamamladıysanız,
  • 10 yıllık sürenin içerisinde de en az 1800 gün priminiz varsa,
  • Sağlık Kurulu raporu gereği en az %60 üzeri iş gücü kayıp oranınız varsa ve ödenmemiş prim borcunuz yoksa bağkur kapsamında malulen emeklilik hakkından yararlanabilirsiniz.
  • Eğer ağır engelli iseniz ve bakıma muhtaç iseniz 10 yıllık sigortalılık süresi şartı aranmaz.

Diğer durumlarda ;

Eğer Sağlık Kurulu raporunuz %40 ve üzeri geldiyse malulen emeklilik yerine engelli emeklilik hakkından yararlanabilirsiniz.

• Eğer sağlık kurulu raporu %40 ve %49 arasında gelirse 18 yıldan beri bağkurlu olmanız ve en az 4680 gün priminizin bulunması halinde emekli olabilirsiniz.
  • Eğer sağlık kurulu raporu %50 ve %59 arasında gelirse bu durumda da 16 yıldan beri bağkurlu olmanız ve en az 4320 gün priminizin bulunması halinde emekli olabilirsiniz.
Tabi emeklilik hakkından yararlanabilmeniz için bağkur prim borcunuzun da olmaması gerekir.

Olabilirsiniz tabiki. Bundan alacağınız rapordaki yüzde önemli.

Eğer hastaneden %60 ve üzeri rapor alırsanız;

Eğer ilk defa bağkurlu olduktan sonra;

• En az 10 yıllık süreyi tamamladıysanız,
  • 10 yıllık sürenin içerisinde de en az 1800 gün priminiz varsa,
  • Sağlık Kurulu raporu gereği en az %60 üzeri iş gücü kayıp oranınız varsa ve ödenmemiş prim borcunuz yoksa bağkur kapsamında malulen emeklilik hakkından yararlanabilirsiniz.
  • Eğer ağır engelli iseniz ve bakıma muhtaç iseniz 10 yıllık sigortalılık süresi şartı aranmaz.

Diğer durumlarda ;

Eğer Sağlık Kurulu raporunuz %40 ve üzeri geldiyse malulen emeklilik yerine engelli emeklilik hakkından yararlanabilirsiniz.

• Eğer sağlık kurulu raporu %40 ve %49 arasında gelirse 18 yıldan beri bağkurlu olmanız ve en az 4680 gün priminizin bulunması halinde emekli olabilirsiniz.
  • Eğer sağlık kurulu raporu %50 ve %59 arasında gelirse bu durumda da 16 yıldan beri bağkurlu olmanız ve en az 4320 gün priminizin bulunması halinde emekli olabilirsiniz.
Tabi emeklilik hakkından yararlanabilmeniz için bağkur prim borcunuzun da olmaması gerekir.

Yani şimdi dukkani kapasam bagkuru kestirsem 13 mart 2018 de heyete çikacam. Heyet sonucu %ler malulen emeklilik için yeterliyse malulen emekli olabilir miyim? Bu 3-4 ay icinde de sizin dediginiz gss 53 lirayi ödemem yeterli midir?
Benim dukkanin muhasebecisi dunyadan haberi yok hicbisey bilmiyor o yuzden kesin bilgi istiyorum.

Aynen öyle. Siz zaten gerekli şartları tamamlamışsınız. Yani 1800 gün prim ve 10 yıl sigortalılık süresini tamamlamışsınız çoktan, yaş şartı yok zaten malulen emeklilikte.

Siz kapanışı yaptırın muhasebeciye. Bağkur ödemeyi durdurun. Ama bağkura borcunuz kalmasın ona dikkat edin. Sosyal güvenceniz sonlanacağı için dükkanın kapanış tarihinden itibaren gss başlayacak. Aylık 53 lira ödeyerek sağlıktan yararlanmaya yani hastaneye gitmeye devam edebileceksiniz. Eğer hastane %60 veya üzeri rapor verirse emekli olabilirsiniz. Bu bilgileri sgkya gidip sorarakta teyit ettirebilirsiniz.

Birde kanser teşhisi konulanlar için şöyle bir bilgi gördüm.

[FONT=&quot]Kanser hastaları teşhisten itibaren malul sayılır[/FONT]
[FONT=&quot]Malullük aylığı konusunda kanser hastalarına tanınan önemli bir istisna söz konusu. Kanser türüne göre değişmekle birlikte, malullük aylığı almak için gerekli prim ödeme gün sayısı ve sigortalılık şartlarını sağlayan kanser hastalarına teşhisten itibaren 1 yıl içinde başvurmaları şartıyla sağlık kurulu raporu aranmaksızın malullük aylığı bağlanabiliyor. Bu durumdaki kişiler eğer teşhisten itibaren 1 yıl içerisinde SGK’ya başvururlarsa, sağlık kurulu raporu almaksızın, 18 ay süreyle malul sayılıyorlar. 18 aylık sürenin sonunda kanser hastalığına bağlık olarak çalışma gücünde kayıp söz konusu ve bu kaybın oranı en az yüzde 60 ise bu kişiler malullük aylığı almaya devam ediyorlar. Çalışma gücünde kayıp yüzde 60’ın altındaysa malullük aylığı kesiliyor.[/FONT]

Bu arada çok geçmiş olsun. Herşey iyi olur umarım.