fonradar

İthal Edilen Malların İhracatında Kdv İadesi

Merhaba Arkadaşlar, yurt dışında inşaat işleri yapan bir şirkette muhasebe personeli olarak çalışıyorum. Şirketimiz yurt dışından kereste ithal ederek başka bir ülke de ahşap ev yapımı için bu keresteleri işleyip ev haline gelecek şekilde ihracatını yapıyor ihrac ettiğimiz kadar kerestenin KDV'sini yüklenilen kdv de beyan ederek mahsuben iade talebinde bulunuyoruz. İhracat sırasında Gümrük çıkış beyannamesinde Rejim kodu 1000 olarak yazılmış Vergi dairesi Gümrük çıkış beyannamesinde Rejim kodu 1040 olması gerektiğini bu şekilde kdv iadesinin mümkün olmadığını söyledi bu durumda gümrük çıkış beyannamesinde düzeltme yapılabilir mi? veya vergi dairesi bu şekilde kabul edebilmesi için nasıl bir yol izleyebiliriz. Yardımcı olabilirseniz sevinirim.

Son düzenleme:
Rejim kodu değişebilir. Gümrükçünüzün dilekçe vermesi gerekir. 1040 kodu ithal edilen malın aynen ihracatında kullanılan kod. İthalat ve ihracatın gtip lerinin aynı olduğunu düşünüyorum. Bu nedenle 1000 kodu ile ihraç edildiğinden sorun çıkıyor.

Rejim kodu değişebilir. Gümrükçünüzün dilekçe vermesi gerekir. 1040 kodu ithal edilen malın aynen ihracatında kullanılan kod. İthalat ve ihracatın gtip lerinin aynı olduğunu düşünüyorum. Bu nedenle 1000 kodu ile ihraç edildiğinden sorun çıkıyor.

Merhaba Bülent bey öncelikle yardımınız için teşekkür ederim. GTIP kodlarında değişiklik yok sadece rejim kodunun değişmesi gerekiyor. Gümrük müşavirimiz Rejim kodu değiştirilemez diyor ama konu ile ilgili Gümrük müdürlüğünden bilgi alacağım.