16 Kodlu İşten Ayrılış Hk.

Arkadaşlar kolay gelsin. Yorumlarınız için şimdiden hepinize teşekkür ederim.
Sorum şu. Şirketimize bağlı olacak şekilde farklı bir ilde yeni şube açıyoruz. V.D işlemleri tamam . Nakil olarak 2 personel girişi yapacağız. İş ve işlem yoğunluğundan dolayı 16 kodlu işten ayrılış bildirgesi verme süremizin 10 günden fazla olma ihtimali söz konusu. Nakil işlemlerinde işten ayrılış ve işe giriş verme süresi azami ne kadardır?

Örneğin: 09/05/2018 tarihine işyeri bildirgemizi verdik. Ben 08/05/2018 tarihine 16 kodlu işten ayrılış ve takip eden gün için (09/05/2018) işe giriş bildirgelerini en son hangi tarihte verirsem cezai yaptırımla karşılaşmam?

Teşekkürler.

Yeni yer için dosya açtırdığınız tarihe göre hareket ettirmeniz gerekiyor.
Yeni dosyayı açtığınız tarihe girişi, bir gün öncesine de çıkışı yapacaksınız. Burada giriş için 1 ay, çıkışı için de 10 gün süreniz var. Onun için giriş tarihinden itibaren 10 gün içinde bu işlemi yapmanız gerekiyor. Eğer bu tarihi kaçırırsanız, 16 kodu ile yapamazsınız. Çıkışta istifa+devamsızlık gibi bir şey yaparsınız ve 1 ayı geçirmeden halletmeniz gerekiyor.

Yeni yer için dosya açtırdığınız tarihe göre hareket ettirmeniz gerekiyor.
Yeni dosyayı açtığınız tarihe girişi, bir gün öncesine de çıkışı yapacaksınız. Burada giriş için 1 ay, çıkışı için de 10 gün süreniz var. Onun için giriş tarihinden itibaren 10 gün içinde bu işlemi yapmanız gerekiyor. Eğer bu tarihi kaçırırsanız, 16 kodu ile yapamazsınız. Çıkışta istifa+devamsızlık gibi bir şey yaparsınız ve 1 ayı geçirmeden halletmeniz gerekiyor.

Doğrusu benim hatırımda olan şöyle üstadım.Son bildirgesi verilen aydan sonraki ayın ilk gününe kadar geriye dönük bu işlem yapılabilir diye biliyordum. Yani ben 09.05.2018 tarihine yapılacak bu nakil işlemini (Giriş ve Çıkışı) mayıs ayının bildirgesinin verileceği son güne kadar yapabilirim diye biliyorum.Bu konuyu da bildiğimin doğru mu yoksa yanlış mı olduğunu öğrenmek için açtım. Eğer yanlış biliyorsam İstisnai durum bildiriminin amacı nedir? Cevaplarınız için teşekkürler.

Son düzenleme:
18/05/2018 tarihine kadar çıkış işlemlerini yapmış olmanız gerekiyor.
09/06/2018 tarihine kadar da giriş işlemlerini yapmış olmanız gerekiyor.

işten çıkış tarihinin ertesi gün giriş olmak ve nakil olarak yapılmak kaydı ile süre dışı yapılsa da sgk ipc kesmeyecektir. hatırımda kalan sgk bu yönde bir açıklaması vardı.