SMMM Olmayı Düşünen İşletme Öğrencisine Tavsiyeleriniz Nedir ?

Öncelikle herkese merhabalar
Konuyu doğru yerde mi açtım bilmiyorum. SMMM ile ilgili olduğundan burda açayım dedim.
Yaşım 20 ve üniversite öğrencisiyim. İzmir Katip Çelebi üniversitende İngilizce İşletme okuyorum (%30). İngilizce bilgim var ve okul bitene kadar iyi bir seviyeye geleceğim.
Bu sene 2. sınıfa geçtim. Bu zamana kadar muhasebecilik aklımda yoktu fakat bu sene ders programımızı incelerken gördüğüm "Muhasebe" dersini şans eseri araştırdım ve araştırırken SMMM konularına göz atmaya başladım.

Şimdi şirket sahibi olmak, kendi işimizi kurmak tabi ki güzel hayaller fakat hayat her zaman bir fırsat sunmayabilir. Bu gibi durumlarda kendimizi garantiye almamız gerekir. Bu yüzden karşıma bir fırsat çıkmadıkça hedefim SMMM ruhsatı almak.

Okumayı severim. Yüksek lisans yapmayı düşünüyorum açıkcası. Yüksek lisans'tan sonra SMMM Staj sınavına girip geçmek, stajı tamamlamak, sonrasındaki sınavları geçerek ruhsatı almam herhalde 30 yaşımı bulur. Belli bir tecrübe edindikten (5-10 sene -artık ne kadar gerekliyse-) sonra tabiki de kendi büromu açmak isterim; fakat daha bunları konuşmak için erken (Özellikle SMMM stajı yaparken ki iş durumlarını merak ediyorum. Büyük şirketler kabul eder mi vs).

Bu konuyuda çeşitli tavsiyeler almak için açtım. Ülkenin ekonomisi ve maaş durumları belli. Hele İşletme gibi herkesin okuduğu bir bölümden mezun olmanın ne demek olduğunu herkes biliyordur. Değerli yorumlarınızı esirgemezseniz sevinirim.

Özellikle büyük başlı uluslararası şirketlerde çalışmak istiyorum.

Not: Kendimden biraz bahsedeyim:
+ Düzen konusunda doğuştan bir yeteneğim var. Yaptığım işlerde gözümden bir şey kaçmaz ve titizimdir (zaten muhasebeciliği düşünürken bunu esas aldım)
+ İngilizce bilgim var (B1 seviyesi şimdilik) onu okul bitene kadar B2-C1 yapacağım. Yapabilirsem Erasmus gibi programlara da katılacağım.
+ Üniversiteyi okurken muhasebecilik alanında staj yapmayı düşünüyorum. Tabi bulabilirsem. Araştırdığım kadarıyla en aşağı 3. 4. sınıf öğrencileri staj alıyorlar. Ben daha 2. sınıfa yeni geçtim.
+ İşletme ile ilgili gerek pazarlama gerek yönetim gerek insan kaynakları olsun çeşitli kitaplar okumaya başladım.
+ Kendime güveniyorum. Müşteri portföyümü rahatça genişletebileceğimi düşünüyorum.

Düzenleme: Bir de Türkiye'de alanında iyi olan, tanınan bir muhasebeci yurtdışında iş yapabilir mi? Yani zorlanmadan yeni mevzuatlara adapte olabilir mi yoksa hukuk dünyasında olduğu gibi çok farklı bir dünya mı farklı bir ülkede muhasebe işleri?

Son düzenleme:
Merhaba,
Öncelikle SMMM olabilmek için 4 yıllık lisans eğitimini tamamlamış olman gerekiyor.4 Yıllık lisans eğitimini tamamlamadan sınava giremezsin ek olarak çalışmaların stajdan sayılmaz.Fakat odaların açtığı eğitime mezun olmadan katılırsan Katıldığın süre en fazla 6 ay olmak şartı ile staj süresinden düşerler.Yani toplam da 3 yıl staj yapacağına 2.5 yıl yaparsın.Staj sınavına başvurmak için şu an 1300 TL civarı başvuru ücreti ödersin.Eğer ilk sınavda kazanamaz isen bundan sonraki sınavlar da sadece sınav ücretini ödersin.3 yıl staj boyunca yine online testlere gireceksin.Bu testlerde başarılı olduktan sonra Ruhsat sınavına girebilirsin.Toplam da 10 Bine yakın paran gider.Fakat ücret sen mezun olana kadar artacaktır.
Mesleğe gelince,Ruhsat sahibi oldun diyelim direk ofiste açabilirsin istersen şirkette bağımlı da çalışabilirsin.Sana tavsiyem stajını kesinlikle ofiste yap.ofiste staj yapan insan işe gireceği herhangi bir şirkette önüne gelen her işin içinden çıkar.Fakat şirkette başlarsan sadece o şirketin yaptığı işte uzman olursun.Dolar bazında maaş veren şirket bulursan direk işe başla.Hiç ofis arama.
İngilizce meslekte çok iyi mevki sağlayabilir.SMMM olup oteller de otel müdüründen 2 kat fazla maaş alan meslek mensupları var.
Eğer büyük mevkiler düşünüyorsan deloitte gibi şirketleri araştırabilirsin.Bu şirketler de çok çalışırsın fakat 3-5 yıl sabır edersen eğer ,Türkiye nin en iyi 500 şirketin de çok iyi bir konumda olursun.
Yurtdışına gelince.Yurtdışı mevzuatı öğrenmen uzun sürebilir.CPa ve acca gibi belgeler var bunları araştır.
Sana tavsiyem iyi bir ingilizce çok iyi mevzuat ve meslek tecrübesine sahip olursan avrupa ülkerinde çalışmana gerek yok.Orada alacağın parayı istanbul izmir ankara gibi iller de çok rahat kazanırsın.Meslek şuan itibar açısından kötü bir konumda fakat ileri de hangi konumda olur bilemiyoruz.Bu meslekte aylık 5 bin TL kazanıp çok iyi diyen de var aylık 25 kazanıp daha yok mu diyen de var.Karar senin.Meslek zorlu bir süreçte fakat her zaman cefa çekilmeden sefa sürülmez.Yolun açık olsun saygılarımla.

Son düzenleme:
merhabalar, bence şu an yapabileceğin en iyi şey muhasebe, ticaret hukuku vb derslerin hakkını vererek geçmek, en kısa sürede Erasmus için çabalamak (kur alıp yürüse de doğu avrupa ülkeleri hala makul seviyede) ve ingilizce olayını bitirip son sınıfta dört büyüklerin grup mülakatlarını takip edip mezun olur olmaz en azından 1-2 yıl dört büyük tecrübesi edinmek.

yurtdışında çalışman için hiçbir engel yok. yakın zamanda tek düzen muhasebe planı da 30 yılın ardından IFRS ile uyumlu olacak şekilde güncelleneceği için daha da kolaylaşacak. audit tecrübesi yurtdışı için başvurularda elini güçlendirir. yapılan muhasebe temelde aynı olup, bizdeki gibi vergi odaklı değil nakit odaklıdır. o yüzden iyi bir altyapı ile kısa sürede adapte olursun. yurtdışında bağımsız çalışmak biraz zorlar, orada hukuk büroları gibi büyük muhasebe büroları/start-up'ları vardır. Bunları takip edebilmek için muhasebe/finans yazılımı üreten firmaların websitelerinden "ortaklarımız", "referanslarımız" kısmına dahil ettikleri firmaları incele.

bir çok iskandinav ve kuzey avrupa firması ile karşılaşacaksındır. bu şekilde rotanı çizersin.

Öncelikle herkese merhabalar
Konuyu doğru yerde mi açtım bilmiyorum. SMMM ile ilgili olduğundan burda açayım dedim.
Yaşım 20 ve üniversite öğrencisiyim. İzmir Katip Çelebi üniversitende İngilizce İşletme okuyorum (%30). İngilizce bilgim var ve okul bitene kadar iyi bir seviyeye geleceğim.
Bu sene 2. sınıfa geçtim. Bu zamana kadar muhasebecilik aklımda yoktu fakat bu sene ders programımızı incelerken gördüğüm "Muhasebe" dersini şans eseri araştırdım ve araştırırken SMMM konularına göz atmaya başladım.

Şimdi şirket sahibi olmak, kendi işimizi kurmak tabi ki güzel hayaller fakat hayat her zaman bir fırsat sunmayabilir. Bu gibi durumlarda kendimizi garantiye almamız gerekir. Bu yüzden karşıma bir fırsat çıkmadıkça hedefim SMMM ruhsatı almak.

Okumayı severim. Yüksek lisans yapmayı düşünüyorum açıkcası. Yüksek lisans'tan sonra SMMM Staj sınavına girip geçmek, stajı tamamlamak, sonrasındaki sınavları geçerek ruhsatı almam herhalde 30 yaşımı bulur. Belli bir tecrübe edindikten (5-10 sene -artık ne kadar gerekliyse-) sonra tabiki de kendi büromu açmak isterim; fakat daha bunları konuşmak için erken (Özellikle SMMM stajı yaparken ki iş durumlarını merak ediyorum. Büyük şirketler kabul eder mi vs).

Bu konuyuda çeşitli tavsiyeler almak için açtım. Ülkenin ekonomisi ve maaş durumları belli. Hele İşletme gibi herkesin okuduğu bir bölümden mezun olmanın ne demek olduğunu herkes biliyordur. Değerli yorumlarınızı esirgemezseniz sevinirim.

Özellikle büyük başlı uluslararası şirketlerde çalışmak istiyorum.

Not: Kendimden biraz bahsedeyim:
+ Düzen konusunda doğuştan bir yeteneğim var. Yaptığım işlerde gözümden bir şey kaçmaz ve titizimdir (zaten muhasebeciliği düşünürken bunu esas aldım)
+ İngilizce bilgim var (B1 seviyesi şimdilik) onu okul bitene kadar B2-C1 yapacağım. Yapabilirsem Erasmus gibi programlara da katılacağım.
+ Üniversiteyi okurken muhasebecilik alanında staj yapmayı düşünüyorum. Tabi bulabilirsem. Araştırdığım kadarıyla en aşağı 3. 4. sınıf öğrencileri staj alıyorlar. Ben daha 2. sınıfa yeni geçtim.
+ İşletme ile ilgili gerek pazarlama gerek yönetim gerek insan kaynakları olsun çeşitli kitaplar okumaya başladım.
+ Kendime güveniyorum. Müşteri portföyümü rahatça genişletebileceğimi düşünüyorum.

Düzenleme: Bir de Türkiye'de alanında iyi olan, tanınan bir muhasebeci yurtdışında iş yapabilir mi? Yani zorlanmadan yeni mevzuatlara adapte olabilir mi yoksa hukuk dünyasında olduğu gibi çok farklı bir dünya mı farklı bir ülkede muhasebe işleri?

ACCA ruhsatı başka sektörlerden muhasebe ve finans sektörüne geçmenizi sağlayan ya da hal-i hazırda bu sektörlerdeyseniz hızlıca yükselmenize vesile olan çok prestijli bir ruhsat. bu ruhsatı almak için çeşitli sınavlardan geçmeniz ve 3 sene finans ya da muhasebe profesyoneli olarak çalışmış olmak gibi birtakım kriterleri tamamlamış olmanız gerekiyor. hele bir de smmm filansanız yolunuz çok daha kısa sdc 3 sınavla acca ruhsatı cepte. herkes çok zor demiş fakat bence düzenli çalışmayla geçilebilecek sınavlar bunlar. sınavların hepsinin ingilizce olduğunu da belirtmekte fayda var. türkiye'de british council'de giriyorsunuz bu sınavlara. evet çok kolay değil fakat bu ruhsatı bir kez aldıktan sonra kariyer basamakları basamak olmaktan çıkıp önünüze kırmızı halı gibi seriliyor. finans alanında yükselmek isteyenlere inanılmaz destek olan ve bana kalırsa çok müthiş bir değer yaratan bir kurum acca. hele ki bu seçimlerden sonra harıl harıl yurt dışına kapak atmayı düşünen arkadaşlar varsa, acca 180 küsür ülkede geçerli bir ruhsat olduğu için elinizde bu ruhsatla diğer sektör çalışanlarından 2-3 adım önde sanki o memleketin vatandaşı gibi iş arayabilme rahatlığına kavuşuyorsunuz. adam türk pasaportundan önce isminin önündeki acca ünvanını görüyor zira. ha bu arada bu ruhsatı alanlar isminin başına tıpkı doç. dr. falan gibi acca ünvanını alıyor. bu da bana hep çok enteresan gelmiştir. şöyle bir siteleri var, bilgilerinizi bırakınca hemen geri dönüş yapıyorlar.