İkale Sözleşmesi (Turizmde)

SN: Arkadaşlar
Turizmde sezon sonuna geldiğimiz şu günlerde lütfen ikale işlemlerine dikkat ediniz.Emeğinizi lütfen hiç etmeyiniz.Müdürünüz yarım yaka yarım pabuç olabilir (tek başına işlem yapamayacak seviyede)Geleceği için sizi harcamasına izin vermeyin. Sezon içerinde çalışılmayacak kadar çok saat çalıştınız.Kimse böyle çalışırken ağzını açıp bir şey demedi. Siz verirken daima yanınızda duruldu Eğer açılıştan itibaren o otelde iseniz artık sistem kurulduysa ağzınızla kuş tutsanız sizi harcarlar Hiçbirinizin üzülmemesi emeklerinizin hiç edilmemesi dileğiyle
NOT: İkale sözleşmesi ile ilgili beyin fırtınasına ne dersiniz?

SN: Arkadaşlar
Turizmde sezon sonuna geldiğimiz şu günlerde lütfen ikale işlemlerine dikkat ediniz.Emeğinizi lütfen hiç etmeyiniz.Müdürünüz yarım yaka yarım pabuç olabilir (tek başına işlem yapamayacak seviyede)Geleceği için sizi harcamasına izin vermeyin. Sezon içerinde çalışılmayacak kadar çok saat çalıştınız.Kimse böyle çalışırken ağzını açıp bir şey demedi. Siz verirken daima yanınızda duruldu Eğer açılıştan itibaren o otelde iseniz artık sistem kurulduysa ağzınızla kuş tutsanız sizi harcarlar Hiçbirinizin üzülmemesi emeklerinizin hiç edilmemesi dileğiyle
NOT: İkale sözleşmesi ile ilgili beyin fırtınasına ne dersiniz?

Ne demek istiyorsunuz pek anlayamadım?

SN Arkadaşlar
İkale sözleşmesi işçinin isteği ile işveren ile kıdem tazminatı ve ihbar tazminatlarını kazanması üzerine işçi tarafından işverenle belli bir tutar üzerinden anlaşmaları üzerine ödenmektedir.Bir çok işletmemizi ve otelimizi bu konuda ilişkilendirmemekle beraber genellikle turizm sektöründe sezonluk sözleşme olmasa da (belirsiz süreli sözleşme) imzalansa bile şehir dışından gelip o otelde çalışan personel için sezon sonuna doğru işleri bitince mali müşavirlerini de yanlarına alarak otel sahiplerine hoş gözükmek için ikale sözleşmesi imzalatmaya çalışıyorlar. Otel sahibi de kendisinden fazla para çıkmayacağı diğerlerinin de göze hoş gelmek amacıyla personele işsizlikten yararlanacaksın, işe iade davası açmayacaksın almam gereken ücretleri ve hakları aldım ibarelerinin olduğu bir sözleşme imzalatarak sana ihbar ve kıdem tazminatı ödemiyoruz. İstersen hakkını mahkemelerde arayabilirsin şeklinde diyerek personeli ikilemde bırakarak onun o andaki zor durumlarını kullanıyorlar. Bu konuda fikirlerinizi iletmenizi rica etmiştim

Belirttiğiniz usül ve şekilde yapılan ikale sözleşmelerinin davacı olunması halinde geçersiz sayılacağı düşüncesindeyim.

SN: ŞEREF BEY
Olayı aracıya taşısan karşı taraf her şeyi göze almış hakkını git mahkemede ara diyor. Aracıdan sonra çözüm bulamasan mahkemeye gitsen o şehirde olmadığın için zahmetli bir iş hadi herşey tamam mahkemeye versen kısa sürede sonuç alamıyorsun. Verdin diyelim işte çalışmadığın için hazır birikiminden yemeye başlıyorsun. Hazır birikiminden yesen ne zaman iş bulacağın belli değil. İş ararken senin vermiş olduğun emek dikkate alınmaz cv araştırmasında oteli deneyim olarak eklesen oteli dava ettin diye sen sorunlu oluyorsun.Tüm bunları da hakkını ararken düşünmek zorunda kalıyorsun sizce başka çözüm yolu ne olabilir

Söyleceklerim genel değil,sadece bu olaya ilişkindir.
Bu olay/işlem yukarıda belirttiğim gibi hatalı.
İşlem işveren aleyhine işçi Leh’ine gibi görünüyor,bu olayda işten çıkış nedeni çok önemli,ilk etapta işsizlik ödeneği almanızda bu nedene bağlı,hatta kıdem tazminatının doğumunda da bu faktör önem arzeder.
Hukuken bu hatalı işlem,bu iş böyle olmaz/yapılmaz ama görünen o ki sektördeki bazı sorunlar ve şahsınıza özgü nedenlere bağlı olarak başka(emeklilik,askerlik ve yaş dışında 08.09.99 öncesi sigorta başlangıcı var,15 yıl sigortalılık süresi ile 3600 prim gün sayınız da mevcut değilse)lehinize çıkar yol var mı?şu an bilmiyorum(tekrar düşünmek lazım)sanırım bu şartlarda ayrılmanız gerekiyor.

Son düzenleme:
SN: ŞEREF BEY
Olayı aracıya taşısan karşı taraf her şeyi göze almış hakkını git mahkemede ara diyor. Aracıdan sonra çözüm bulamasan mahkemeye gitsen o şehirde olmadığın için zahmetli bir iş hadi herşey tamam mahkemeye versen kısa sürede sonuç alamıyorsun. Verdin diyelim işte çalışmadığın için hazır birikiminden yemeye başlıyorsun. Hazır birikiminden yesen ne zaman iş bulacağın belli değil. İş ararken senin vermiş olduğun emek dikkate alınmaz cv araştırmasında oteli deneyim olarak eklesen oteli dava ettin diye sen sorunlu oluyorsun.Tüm bunları da hakkını ararken düşünmek zorunda kalıyorsun sizce başka çözüm yolu ne olabilir
Bu söyleidkleriniz herhangi bir hak kaybına uğrayan birinin, kaybettiği haklarını alabilmek için takip etmesi gereken yol zaten.
Hak kaybım var ama kaybettiğim bu hakları alabilmek için dava açsam üüüü uzun iş, mahkemeye git gel, uğraş... Bu bana göre değil diyorsanız,
oturduğunuz yerden sızlanmaya devam etmekten başka bir şey kalmıyor geriye doğal olarak.

SN: KEREMCEM BEY
Başlıkta da belirttiğim gibi turizm sektöründe özellikle çizdim. Diğer sektörlerde de çalışan büyük bir emek sarfediyor tamam ama emek yoğun bir sektörde mesai saati dememişsiniz her bölüm için sezon oldukça yoğun bir şekilde geçmektedir.İşçi işverene karşı yükümlülüklerini büyük bir şekilde yerine getirmiştir. İşveren de çalışanın ücretini iş sözleşmesi ile yerine getirmekle mükelleftir. İşinizi küçültebilrsiniz personelden memnun olmayabilirsiniz.Ama sonuçta birkaç iş ilişkinizi noktalarken personelin hakkını vermelisiniz diye düşünüyorum.Ama turizm sektöründe özellikle harç bitti yapı paydos oluyor. Hem ben mahkeme ile uğraşılmasın demiyorum. Persoenl çalışırken emeği sömürüldüğü gibi iş sonunda niye personel tekrar her anlamda haksızlığa uğruyor. İkale sözleşmesi ile ilgili sitede bulunan arkadaşlarımdan birisi ben şöyle yaptım daha az zarara uğradım. Ya da çevremde böyle bir işlem olmuştu mahkeme yerine şu yolu izlendiğini gördüm ve daha kısa sürede çözüme kavuştu. Ben zaten konu başlığını açtığımda fikir fırtınası yapmamızı rica etmiştim.Nedeni ise bir ortak yol bulmamızdı.Çünkü akıl akıldan üstün fikir fikirden üstün olduğu içindir