fonradar

Smmm Ruhsatını Almada Hapis Cezası Varsa ?

karakaya_

Katkı Sunan Üye
Merhaba Arkadaşlar,

Ben 2016 yılında SMMM yeterlilik sınavlarını geçtim fakat belge almadım.
2018 yılı içinde kasten yaralama suçundan tutuklanarak 5,5 ay cezaevinde yattım ve yeni tahliye oldum. Davam tutuksuz yargılanarak devam etmektedir.
3568 sayılı kanun madde 4'e göre 1 yıl ve üzeri hapis cezası alanlar meslek mensubu olamayacak.
Ben muhtemelen 1 yılıın üzerinde bir ceza alacağım fakat cezaevine tekrar girmeyeceğim çünkü 2 yıllık bir cezanın dahi hapis cezası yok ( 2 yılın 1 yılı denetimli serbestlik, indirim, iyi hal derken hapis cezası kalmıyor)
kanun maddesine göre 1 yıl ve üzeri hapis cezası alanlar derken fiilen cezaevinde yatılan süreden mi yoksa brüt cezadan mı bahsediyor ?
Ben fiilen yatılan ceza olduğu kanısındayım ama konu hakkında bilgisi olan arkadaşlardan cevap bekliyorum.
Belge alma hakkımı kaybetmiş olabilir miyim ?

İyi Çalışmalar.

Son düzenleme:
Ceza Kanununa göre 2 yıl veya daha az cezalarda hükmün açıklanmamasına karar verilebilmektedir. Hüküm açıklanmadığına göre ortada bir ceza mevcut değildir. Bu durum ruhsat almanıza engel olmayacaktır.

Merhaba Arkadaşlar,

2018 yılı içinde kasten yaralama suçundan tutuklanarak 5,5 ay cezaevinde yattım ve yeni tahliye oldum. Davam tutuksuz yargılanarak devam etmektedir.
3568 sayılı kanun madde 4'e göre 1 yıl ve üzeri hapis cezası alanlar meslek mensubu olamayacak.
Ben muhtemelen 1 yılıın üzerinde bir ceza alacağım fakat cezaevine tekrar girmeyeceğim çünkü 2 yıllık bir cezanın dahi hapis cezası yok ( 2 yılın 1 yılı denetimli serbestlik, indirim, iyi hal derken hapis cezası kalmıyor)
kanun maddesine göre 1 yıl ve üzeri hapis cezası alanlar derken fiilen cezaevinde yatılan süreden mi yoksa brüt cezadan mı bahsediyor ?
Ben fiilen yatılan ceza olduğu kanısındayım ama konu hakkında bilgisi olan arkadaşlardan cevap bekliyorum.

İyi Çalışmalar.

SAYINKARAKAYA SİZ ARTIK SMMM YANİ danışmansınız size yakışan sabırlı aklı selim hareket etmekkeskin sirke küpüne zarar öfke ile kalkan zararla oturur gönül yıkmak kalp kırmak çok büyük günahtır size lider önder olarak ihtiyacımız var ne olursa olsun hayatınız boyunca şiddeten uzak durun saygılarımla

Merhaba Arkadaşlar,

İyi Çalışmalar.

Önemli olan size verilen ceza miktarıdır. Bunun ne kadarını yattığınız değildir. Yasada belitilen süre sınırları içinde ceza alırsanız sorun değil. Aşarsanız ruhsat alamazsınız.