Stajyer Ücret

ceres

Tanınmış Üye
merhaba Arkadaşlar,

lise stajyer ücretleri net asgari ücretin %30 u. hepimizin bildiği gibi.(agi hesaplamaya katmıyorum)

bende 550 TL ödüyorum yuvarlak hesap.
okul bana yazı göndermiş 606 tl ödenmesi gerekmektedir diye.

ben mi yanlışım ? ben yanlış değilsem , okulun yanlışına uymak zorunda mıyım ?
aradaki 50 TL farkı aramıyorum tabiki, ben sadece bu işin doğrusunu merak ediyorum.

Kolay gelsin...

bende sizin bildiğiniz şekilde hesaplamasını biliyorum ne asgari ücretin %30u kadar 548,70 ancak geçen sene benim bulunduğum bölgede ki okulda aynı şeyle gelmişti ben daha sonra yayınlanan bildirimi gösterdim bizlere gelen yazı bu şekilde dediği için kabul etmiştim.

merhaba Arkadaşlar,

lise stajyer ücretleri net asgari ücretin %30 u. hepimizin bildiği gibi.(agi hesaplamaya katmıyorum)

bende 550 TL ödüyorum yuvarlak hesap.
okul bana yazı göndermiş 606 tl ödenmesi gerekmektedir diye.

ben mi yanlışım ? ben yanlış değilsem , okulun yanlışına uymak zorunda mıyım ?
aradaki 50 TL farkı aramıyorum tabiki, ben sadece bu işin doğrusunu merak ediyorum.

Kolay gelsin...

asgari ücretin 2020 TL olduğunu düşünen zeki arkadaşlar 606 TL olarak hesaplamışlar ve hatalı bir hesaplamadır. asgari ücretin netinden ( agi hariç ) %30 u alınarak yatırılması gerekiyor. 549 TL civari bişey yapıyor. ve siz 549 tl yatırmanız gerekiyor.

Merhaba
Okulu uyarın,doğrusu diğer arkadaşlarında yazdığı gibidir.
Agi hariç net ücretin %30'u stajyer ücretidir.Bu da yuvarlak rakam 550 liraya tekabül eder. Yaptığınız işlem doğrudur.
Ancak milli eğitimin okullara gönderdiği 606 olacağına dair resmi bir yazı varsa,buna uyup uymamak size kalmış,50 lira içinde problem çıkarmaya değmez. Ama böyle bir yazı yoksa, şifai bilgilerle istiyorlarsa isterseniz 550'de diretebilirsiniz. Size kalmış.

Merhaba Tahsin Bey,

Öncede dediğim gibi 50 TL nin bir önemi yok.
işimizi özenerek yapıyoruz. stajyerleri saat 16:00 da paydos ettiriyorum, boş zamanlarınızda ders çalışabilirsiniz diyorum, hastalarsa eve gönderiyorum.Sonuçta bizlere emanetler ve küçükler ben öyle düşünüyorum yani.pazartesi kar tatili oldu akşamdan aradım çocuklar gelmeyin işe diye :) (biraz fazla anaç ruhluyum galiba)

bana şöyle gelinse ; stajyerlerimize genelde 606 TL ödeyen firmalar var, sizde bu parayı öderseniz iyi olur , çocukların arasında ayrım olmasın deseler o da kabulüm.

ama eksik para veriyorsun , okuldan size yazı getirdim diye okulun yazmış olduğu (milli eğitimin değil) dilekçe getirilip masama konulursa işte o olmaz.
çünkü çok sinirleniyorum :D

3308 sayılı kanunun 25.maddesinin değişen son şekli.

Madde 25 – (Değişik : 2/12/2016 - 6764/45 md.) Aday çırak ve çıraklar ile işletmelerde mesleki eğitim gören, staj
veya tamamlayıcı eğitime devam eden öğrencilere işletmeler tarafından ödenecek ücret ve bu ücretlerdeki artışlar,
düzenlenecek sözleşme ile tespit edilir. Ancak, işletmelerde mesleki eğitim gören öğrenciler ile mesleki ve teknik ortaöğretim
okul ve kurumlarında staj veya tamamlayıcı eğitim gören öğrencilere asgari ücretin net tutarının; yirmi ve üzerinde personel
çalıştıran işyerlerinde yüzde otuzundan, yirmiden az personel çalıştıran işyerlerinde yüzde onbeşinden, aday çırak ve çırağa
yaşına uygun asgari ücretin yüzde otuzundan aşağı ücret ödenemez. Bu amaçla kamu kurum ve kuruluşları gerekli tedbirleri
alır. Staj yapacak işletme bulunamaması nedeniyle stajını okulda yapan ortaöğretim öğrencilerinin yaptıkları stajlar bu fıkra
hükmü kapsamı dışındadır.

Öğrenciye bu yazıyı verin,okul yönetimine versin bence..

tam olarak rakam 548,7 çıkıyor ya işveren bu tutarı 550 ve 600 tl olarak yatırırsa herhangi bir gelir veya damga vergisi ödemesi gerekir mi?