fonradar

Vergiden Düşmek

2013 yılında alıp 2018de sattığım dairenin tapu kaydındaki değeri yanlış yazıldığından dolayı değer kazancı vergisi isteniyor hemde 36bin tl vergi istiyorlar,araştırdım bir çıkış yolu bulamadım,mecburen gelir vergisi beyannamesi verecekmişim

ben şunu sormak istiyorum ben aylık 1500 lira bağkur primi yatırıyorum bunları vergiden düşebilirmiyim ve bir yeni araç alsam bununda faturasıyla vergiden düşme şansım varmı? Yani bu vergiyi nasıl azaltabilirim.?

Merhaba anladığım sizden gayrimenkul değer artış kazancı istiyorlar. Malesef bu oluyor. Yapılandırma imkanı varsa araştırın. Yoksa bekleyin bir dahaki vergi affına sokun.
eğer şahsi gelir vergisi beyanı yapıyorsanız bağkur primini düşersiniz. Firmanız varsa aracı ticari kazanç için kullanıcaksanız bunun da amortismanını ve yakıt tamir giderlerini düşersiniz.

Merhaba anladığım sizden gayrimenkul değer artış kazancı istiyorlar. Malesef bu oluyor. Yapılandırma imkanı varsa araştırın. Yoksa bekleyin bir dahaki vergi affına sokun.
eğer şahsi gelir vergisi beyanı yapıyorsanız bağkur primini düşersiniz. Firmanız varsa aracı ticari kazanç için kullanıcaksanız bunun da amortismanını ve yakıt tamir giderlerini düşersiniz.

evet kazanmadığım paranın vergisini istiyorlar ve bunu ödeme imkanım yok yapılandırmada olsa ödeyemem bunun başka bir yöntemi yokmu?

ben şahısım firma falan yok ama verginin düşmesi için yani 10 bin civarına düşürebilmek için bir sıfır faturalı araç alınmış olsa veya bir ev alınmış olsa bunu vergiden düşürtüp bir kısmını azaltmış olsam?

yani şahıs olarak vergiden neler düşülebilir?

vergiden düşülebilecek bişeyler olsada bu vergiyi az zararla kapatabilsem diye araştırıyorum yardımcı olursanız sevinirim

evet kazanmadığım paranın vergisini istiyorlar ve bunu ödeme imkanım yok yapılandırmada olsa ödeyemem bunun başka bir yöntemi yokmu?

ben şahısım firma falan yok ama verginin düşmesi için yani 10 bin civarına düşürebilmek için bir sıfır faturalı araç alınmış olsa veya bir ev alınmış olsa bunu vergiden düşürtüp bir kısmını azaltmış olsam?

yani şahıs olarak vergiden neler düşülebilir?

vergiden düşülebilecek bişeyler olsada bu vergiyi az zararla kapatabilsem diye araştırıyorum yardımcı olursanız sevinirim

Eğer ticari kazanç , serbest meslek kazancı, vb gibi bir firmanız kaydınız yoksa hiçbirşeyi vergiden düşemezsiniz malesef.

2013 yılında almış olmasaydanız dairenin alım bedelini ispat edebiliyorsanız (fatura, banka ödemesi vb. yollarla) tapu harçlarını düzeltebilirdiniz.