Ölüm Aylığı İşlemleri

Selamün Aleyküm; merhabalar,
Babamı kaybettik 2 gün önce, babam eski Ssk emeklisi. Maaşı artık annem devralacak ne gibi işlemler yapılacak? Sgk'ya sordum; bir form verdi, o doldurulup babamın sgk bağlandığı ile gönderilecek dedi, veraset ilanı falan dendi.
İşlemler tam olarak nedir? Bu kötü günlerde bu işlemlerle....
Sağ olun.

Başınız sağolsun.
Öncelikle veraset ilamı çıkarmalısınız. Veraset ilamı babanızın vefat ettiğinin ve artık hayatta olan eşi ve çocuklarının mirasçısı olduklarını hangi oranlarda miras payı sahibi olduklarını gösteren belgedir. Sulh hukuk mahkemesine başvurarak veraset ilamı çıkartın öncelikle. Veraset ilamı başka bir çok işlemde de ihtiyacınız olacağından aldığınız veraset ilamının 10-15 adet onaylı kopyasını da alın mahkeme kaleminden fotokopi çektirip aslı gbidir mühürü ile veriliyor. Kopya başına 25krş-50 krş gibi bir bedeli vardır .
Sonra veraset ilamı ile birlikte SGK müdürlüğüne gidip bahsedilen formu doldurup dul aylığı bağlanması talebinde bulunacak anneniz. Başvurusunu yaptığı ayı takip eden ayın ilk gününden itibaren ( örneğin mart 15 te başvurdu ise nisan 1 itibariyle) hak sahibi olarak maaş hesaplanmaya başlar ve ortalama 2-2,5 ay içinde birikmişler dahil maaş almaya başlar.

Bir hatırlatma;
Babanızın vefat tarihine kadar hesabına yatmış olan emekli maaşını çebilirsiniz ancak vefat tarihinden sonra yatacak emekli maaşı olursa onu çekmeyin , kuruma bildirin vefat ettiği tarihten sonra ödenen son maaşı iade edin. aksi halde vefat tarihinden sonra yatacak maaşı ileri bir zamanda faiziyle geri ister kurum.

Bir hatırlatma;
Babanızın vefat tarihine kadar hesabına yatmış olan emekli maaşını çebilirsiniz ancak vefat tarihinden sonra yatacak emekli maaşı olursa onu çekmeyin , kuruma bildirin vefat ettiği tarihten sonra ödenen son maaşı iade edin. aksi halde vefat tarihinden sonra yatacak maaşı ileri bir zamanda faiziyle geri ister kurum.
Teşekkür ederim; sizler sağ olun,
Babam 5'inde vefat etti, maaşı 18'inde alıyordu bu ay alınabiliyor mu?
Veraset ilamı dilekçesini nasıl doldurabilirim annemin adına?
Bu ilamı, formla birlikte Sgk'ya iadeli taahhütlü mü yollamalyım? Aynı ilde değiliz, farklı ildeyiz.
Dilekçe örneği varsa bu konuyla ilgili çok makbule geçer.

Sağ olun, Allah razı olsun.

Bulunduğunuz ildeki SGK müdürlüğüne giderek başlarsanız, aylık bağlanması ile ilgili detayları daha net öğrenebilirsiniz.

Başınız sağolsun.
Öncelikle veraset ilamı çıkarmalısınız. Veraset ilamı babanızın vefat ettiğinin ve artık hayatta olan eşi ve çocuklarının mirasçısı olduklarını hangi oranlarda miras payı sahibi olduklarını gösteren belgedir. Sulh hukuk mahkemesine başvurarak veraset ilamı çıkartın öncelikle. Veraset ilamı başka bir çok işlemde de ihtiyacınız olacağından aldığınız veraset ilamının 10-15 adet onaylı kopyasını da alın mahkeme kaleminden fotokopi çektirip aslı gbidir mühürü ile veriliyor. Kopya başına 25krş-50 krş gibi bir bedeli vardır .
Sonra veraset ilamı ile birlikte SGK müdürlüğüne gidip bahsedilen formu doldurup dul aylığı bağlanması talebinde bulunacak anneniz. Başvurusunu yaptığı ayı takip eden ayın ilk gününden itibaren ( örneğin mart 15 te başvurdu ise nisan 1 itibariyle) hak sahibi olarak maaş hesaplanmaya başlar ve ortalama 2-2,5 ay içinde birikmişler dahil maaş almaya başlar.

Veraset ilamını neden mahkemeden almalı?

Noterden veraset ilamı çıkartan var mı aranızda ? Ne kadar süre ve ne kadara mal oldu?
Mahkemeden ortalama 30 gün ve 30-50tl arası ve her bir onaylı kopyası 50krş civarı.
noterden geçen yıl 140TL idi ve ortalama süresi 2 Ay oldu, başka aslı gibidir onaylı kopya istediğinizde her bir kopya için 22Tl aldılar.

Sgk çalışanı arkadaş da sayın keremcem arkadaşımızın dediği gibi söylemişti. Mahkeme daha tasarruflu yani.

Merhaba başınız sağolsun

benim de babam 09/şubat vefat etti, ben şunları yaptım sgk gittim ölüm kağıdı ile birlikte veraset ilanı istemediler. annemin ölüm aylığı 19 da yattı %75 olarak, cenaze ödeneği ise daha erken yattı e-devlet ile kontrol edilebiliyor.

Merhaba başınız sağolsun

benim de babam 09/şubat vefat etti, ben şunları yaptım sgk gittim ölüm kağıdı ile birlikte veraset ilanı istemediler. annemin ölüm aylığı 19 da yattı %75 olarak, cenaze ödeneği ise daha erken yattı e-devlet ile kontrol edilebiliyor.

Merhaba,
Teşekkür ederim sağ olun, sizin de başınız sağ olsun. Günler çok zor geçiyor babasız, arıyorum.
Evet veraset ilamı istenmiyor, boşuna baş vurduk daha çıkmadı bile. Sgk'ya başvurduk fakat bugüne kadar maaşı bağlayamadılar. Yandaki komşunun eşi 20 sene önce vefat etmiş o demiştiki 2.5-3 ayda anca maaş bağlanır diye o tarihten beri hiçbir şey değişmemiş diye düşünüyorum bu kötü günlerde.
E- Devlet'te: "Ölüm Yardımı ve Dul / Yetim Aylığı Talebi" bölümü var ama işe yaramıyor sanırım.

Kontrol nerden ediliyor acaba?

Selamün Aleyküm; merhabalar,
Babamı kaybettik 2 gün önce, babam eski Ssk emeklisi. Maaşı artık annem devralacak ne gibi işlemler yapılacak? Sgk'ya sordum; bir form verdi, o doldurulup babamın sgk bağlandığı ile gönderilecek dedi, veraset ilanı falan dendi.
İşlemler tam olarak nedir? Bu kötü günlerde bu işlemlerle....
Sağ olun.

Öncelikle başınız sağolsun..
Aynı durumu bizde yaşıyoruz 12sinde babamı işyerinde kalp krizi sonrası kaybettik..
Noterden veraset ilamı alıp sgkya gittik dediğiniz gibi bağlı bulunduğu sgkya evrakları doldurup göndermemizi ilettiler. Gönderdik evraklar ulaşmış ancak merak ettiğim kaç gün içerisinde durumunuz çözüldü veya çözüldümü. Hızlanması için bizzat gidip ilgilenmemiz gereken yerler varmı? Rica etsem bilgilendirebilir misiniz ?