Yurtiçi Dövizli Cari Hesapları Değerleme

Arkadaşlar. Yurtiçi dövizli cari hesapların değerlemesini nasıl yapmaktasınız. Burada iki yöntem var sizler hangisini yapmaktasınız?

1- Cari hesaplarına yansıtmak
2- Cari hesaplarınna yansıtmadan torba bir hesap oluşturup kar zarar hesapları karşılığını bu hesaba almak ve sonraki ayın başında ters çevirmek.Bu seçenekte o ayın ya da dönemin kar zarar hesaplarına doğru bir şekilde nakli mümkün olmakta.

2 nolu şık şundan yapılmakta. 1 nolu çözümde cari hesaplarına yansıtmak sorun olmakta. Biz her ay sonu cari hesap değerlemesi yapmaktayız ve değerleme yapmak zorunda olduğumuz müşteri sayısı 100 civarında. Biz cari hesabına yansıtsak karşı taraf yansıtmasa mutabakatsızlık oluşur. eşer bu müşterileri telefonla her ay sonu arayıp "biz şu kadar cari esabınıza değerleme yaptık, siz de yapın yoksa hesaplarımız tutmaz" desek bu iş yükünün de altından kalkmak çok zor.

Bu nedenle bu konuyu açtım arkadaşlar. Sizce en doğrusu nedir? Teşekkürler.

Öncelikle alıcı ve satıcılarla kur farkları için fatura kesiliyor mu? Fatura kesiliyorsa değerlemeyi 2.seçeneğe göre yapıp, sonraki dönemde ters kayıtla iptal edersiniz. Faturalaşmayı da ödemelerden sonra yaparsınız. Faturalaşılmıyorsa 1.seçeneği uygulayabilirsiniz.
Atıyorum 10.000 USD karşılığı fatura kesildi. 4.000 usd ödendi ise 4.000 usd için kur farkı faturası kesilmesi, kalan 6.000 usd içinde dönem sonunda değerleme yapılması gerekir.

Son düzenleme:
Öncelikle alıcı ve satıcılarla kur farkları için fatura kesiliyor mu? Fatura kesiliyorsa değerlemeyi 2.seçeneğe göre yapıp, sonraki dönemde ters kayıtla iptal edersiniz. Faturalaşmayı da ödemelerden sonra yaparsınız. Faturalaşılmıyorsa 1.seçeneği uygulayabilirsiniz.
Atıyorum 10.000 USD karşılığı fatura kesildi. 4.000 usd ödendi ise 4.000 usd için kur farkı faturası kesilmesi, kalan 6.000 usd içinde dönem sonunda değerleme yapılması gerekir.

kur farkı faturalaşmaları muntazam olarak yapılıyor. kalan dövizli bakiyeyi değerliyoruz. müşteriler için 120 hesap altında bir torba hesap açıp 646/656 karşılğında 120 nin bu alt hesabına kaydediyoruz. takip eden ayın ilk günü bu hareketin tersini yapıyoruz. bu şekilde uygulama yapanınız varmı?