E-Faturaya Geçtim Ve Defter Sorunum Başladı

Merhaba

20.03.2020 tarihinde Şahıs firması kurdum. Ayda toplasam en fazla 3 veya 4 fatura kesiyorum. Toplamda 3bin tl yi geçmez.
Şahıs firmasını kurdum ufak defter ile başladık gib üzerinden e-arşiv kesip yolladım bu ay 3 fatura.
Muhasebe programım yoktu satın aldım edevlet içerikli aldım çünkü muhasebe programına gir fatura oluştur sonra gib e gel oradan kes gönder yapmayayım diye herşey otomatik olsun diye edevlet içerikli muhasebe programı aldım e-fatura mükellefi olmam gerektiği iletildi ve mali mühür aldım özel entegratör de aldım herşey hazır buraya kadar sorun yok.

Bugün muhasebecimle konuştum dedi yanlış yapmışsın e-fatura ya geçtiğin zaman defterin büyüyor dedi yıl içerisinde senin şahıs firmasının defterini büyütemediğimiz için ceza yiyeceksin keşke bana haber verseydin dedi.

Şuan kara kara düşünüyorum bunun bir çıkar yolu yokmudur.

Moderatör tarafında düzenlendi:
E-faturaya geçen büyük deftere geçecek diye bir şey yok. Cezalık bir durumda yok.
İşletme defteri devam ederken e-fatura ve e-arşiv fatura düzenleyebilirsiniz.

Merhaba

Sahıs firması olarak en ufak defter ile başladım e-faturaya geçişte defterim büyümeyecek ve sorun teskil etmeyecek doğrumu anladım

E-faturaya geçen büyük deftere geçecek diye bir şey yok. Cezalık bir durumda yok.
İşletme defteri devam ederken e-fatura ve e-arşiv fatura düzenleyebilirsiniz.

Evet, doğru. E-fatura geçmeniz sizin büyük deftere geçmeniz için bir şart değildir.

Ama şunun olmadığından da emin olmalısınız, siz e-fatura ve e-arşiv fatura ile birlikte e-deftere de geçtiniz mi? E-deftere geçmiş olmak evet bunu gerektirir, yani e-deftere başvurduysanız firmanız işletme defterinden direkt büyük deftere geçmelidir.

Zorunlu sınırları geçmediğiniz için e-deftere geçmeden sadece e-fatura ve e-arşiv faturaya kayıt olabilirdiniz.