Çözüldü Kısa Çalışma Başvuru İptali

mes_ar

Tanınmış Üye
Merhaba arkadaşlar, bir mükellefimiz bir çalışanı için nisan ayı başında 01/04-30/06 için kısa çalışma başvurusu yapmıştı. Henüz işkur tarafından onay ya da red gelmedi. Şimdi iptal edip tam maaşını ödemek istiyorlar. BU mümkün mü, ne şekilde yapılmalı?

Sevgili mes_ar, bu soru şu anda eminim ki bir çok işverenin kafasında dolaşıyordur. Bu konuda belirgin bir açıklama yok.Ancak şahsen şöyle bir tahminde bulunabilirim.
Bunu öncelikle işkur danışmanınızla çözmeniz lazım.Eğer böyle bir hak verilmişse (ve evrak girişleri şu ana kadar yapılmamışsa) bir ihtimal danışmana mail atarak yapılan talepten vazgeçtiğinizi ve işleme alınmaması hususunu bildirin.Aslında memur seve seve kabul edecektir de :) sistem buna müsade verir mi onu bilmiyorum.Veya onay maili gelipte yeni bir excel tablosu gönderdiklerinde o maile cevap olarak talepten vazgeçtiğinizi bildirin.
Şu anda benimde net bir bilgim yok.

İşverene onay maili gelmemiş. Bordrolarda ne ödeyecekleri belli değil, bordroların nasıl yapılacağı ise tam bir arapsaçı. Bu belirsizliklerden dolayı vazgeçtiler, zaten asgari ücret ödüyoruz, ödeyelim gitsin dediler :)

01.04.2020-30.06.2020 tarihleri arası için ben de çalıştığım iş yeri için başvuru da bulundum. aslında umduğumdan daha da hızlı bir geri dönüş de aldım. fakat eksikler-hatalar vardı hak etmemiş kişiler içinde. sonrasında süreçten patron da sıkılınca iptal edelim dedi, maaşları tam gün üzerinden yatırdık ama öncesinde irtibata geçtim tabi. bir iptal dilekçesi hazırladım ve gönderdim. cumartesi gecesi de iptalin sonuçlandığına ilişkin geri dönüş yapmışlar.

yalnız şurada da benim aklım karıştı. mesai saatlerimizi kısıtladık biz nisan ayı içinde. maaşları da tam ödedik, asgari ücret üzerinde hepsi. bu durumda oluşan bu kesintiyi yıllık izinlerden düşmek dışında başka bir yol var mıdır? maaştan kesinti yapmak istemiyoruz bizde.

01.04.2020-30.06.2020 tarihleri arası için ben de çalıştığım iş yeri için başvuru da bulundum. aslında umduğumdan daha da hızlı bir geri dönüş de aldım. fakat eksikler-hatalar vardı hak etmemiş kişiler içinde. sonrasında süreçten patron da sıkılınca iptal edelim dedi, maaşları tam gün üzerinden yatırdık ama öncesinde irtibata geçtim tabi. bir iptal dilekçesi hazırladım ve gönderdim. cumartesi gecesi de iptalin sonuçlandığına ilişkin geri dönüş yapmışlar.

yalnız şurada da benim aklım karıştı. mesai saatlerimizi kısıtladık biz nisan ayı içinde. maaşları da tam ödedik, asgari ücret üzerinde hepsi. bu durumda oluşan bu kesintiyi yıllık izinlerden düşmek dışında başka bir yol var mıdır? maaştan kesinti yapmak istemiyoruz bizde.

Merhaba
Hazır hızlı geri dönüş olmuşken keşke devam etseydiniz.
Biliyorsunuz haftalık çalışma saatinden en az 1/3 oranında azalma olmuşsa bu artık kısa çalışmanın konusuna girer.Bu da haftada 2 günlük bir çalışmamaya tekabül eder.Bu durumda talebinizi geri çekmişseniz söylediğiniz zinin dışında pek başka şansınız kalmıyor.

Merhaba
Hazır hızlı geri dönüş olmuşken keşke devam etseydiniz.
Biliyorsunuz haftalık çalışma saatinden en az 1/3 oranında azalma olmuşsa bu artık kısa çalışmanın konusuna girer.Bu da haftada 2 günlük bir çalışmamaya tekabül eder.Bu durumda talebinizi geri çekmişseniz söylediğiniz zinin dışında pek başka şansınız kalmıyor.

Merhaba Tahsin Bey. geri dönüş olsa da bir belirsizlik durumu vardı ama. Ödenek çıkanların tutarları %60'ın çok altında mesela. Kimine çıkmamış. bu şekilde olunca da personel arasında sıkıntı olacağını düşündük. Neye göre hesaplama yapıldığı da belirsiz, söz konusu konu hakkında da bilgi yetersiz olunca iptal ettirdik. Bu şekilde de işveren açısından neler yapabilirim diye düşünüyorum açıkçası. üretim kanadında fazla mesai var.oradan kısım kısım yedirsem idari personele de izin mi kullandırayım emin olamadım açıkçası. adalet olsun diye düşünüyorum her halükarda.

Eğer personel çalışma günleri kısa çalışma ödeneği şartlarını sağlamıyorsa ama daha önceden kalan işsizlik sigortasından alacağı varsa, bu işsizlik sigortasını bağlıyorlar.
%60'ın altında olanlar, eğer şartları sağlıyorlarsa hesaplamada hata var demektir, şartları sağlamıyorsa önceki yıllardan kalan işsizlik maaş alacakları ödeniyor.

Eğer personel çalışma günleri kısa çalışma ödeneği şartlarını sağlamıyorsa ama daha önceden kalan işsizlik sigortasından alacağı varsa, bu işsizlik sigortasını bağlıyorlar.
%60'ın altında olanlar, eğer şartları sağlıyorlarsa hesaplamada hata var demektir, şartları sağlamıyorsa önceki yıllardan kalan işsizlik maaş alacakları ödeniyor.

ben %60 şartını sağlamadığım için önceki yıllardan kalan işsizlik tutarının altında bir ödeme çıkarmışlar evet. bu da bakılınca bahsi geçen oranın çok çok altında kalıyor; hele hele brüt ücret hesabına bakılırsa. fakat aynı durumda olduğum bir arkadaşıma ise %60 oranına göre kendisi hesap yaptığında yaklaşık 10 TL gibi bir fark ile neredeyse doğru bir hesap. işte bu noktada "neye göre" diyor insan. bu da personeller arasında ciddi bir adaletsizlik demek oluyor.

Merhabalar, KÇÖ iptali için dilekçe yazıp mail olarak göndermemiz yeterli midir? KÇÖ'nün sonlandırıldığına dair herhangi bir geri dönüş yapılıyor mu?

Merhabalar, KÇÖ iptali için dilekçe yazıp mail olarak göndermemiz yeterli midir? KÇÖ'nün sonlandırıldığına dair herhangi bir geri dönüş yapılıyor mu?

Merhaba. evet bir dilekçe yazıyorsunuz, sürekli muhatap olduğunuz işkur görevlisi sizi işsizlik servisinde sanıyorum başka bir memura yönlendiriyor. İptal dilekçesinde başvuru numaranızı belirtmeniz gerekiyor muhakkak. Sonrasında ise size geri dönüş yapılıyor, iptalin olduğuna dair. gerek kısa mesaj gerekse mail ile bilgilendirme ile.

Yalnız sonlandırmanın gerekçesini istiyorlar.İşçi ayrıldı da mı sonlandı,normal çalışmaya başlandığı için mi sonlandı gibi...