Ücretsiz İzne Gönderilen Personelin Yerine İşçi Girişi Yapılması

sahin12

Katkı Sunan Üye
Arkadaşlar hepinize merhaba işten çıkış yasağı nedeniyle pandemi ücretsiz izne gönderilen personel yerine yeni bir işçi girişi yapabilir miyiz?Bazıları bu durumda yeni bir giriş yapılması durumunda ceza uygulanabileceğini söylüyor.Araştırdım ama net bir sonuca ulaşamadım.Ne dersiniz?

Yeni personel alabilirsiniz. Ancak diyelim ki makineciniz var siz onu kçö veya nüd de gösteriyorsunuz . Ama makinecinizi izine göndermişken (iş gücüne ihtiyacım yok diye) yeni bir makineci almanız doğru olmayacağı gibi izine gönderdiğiniz makineci çalışanda şikayette bulunabilir. İzine gönderdiğiniz personelin görevi dışında birini işe alabilirsiniz.
Şahsi yorumumdur.

Yeni personel alabilirsiniz. Ancak diyelim ki makineciniz var siz onu kçö veya nüd de gösteriyorsunuz . Ama makinecinizi izine göndermişken (iş gücüne ihtiyacım yok diye) yeni bir makineci almanız doğru olmayacağı gibi izine gönderdiğiniz makineci çalışanda şikayette bulunabilir. İzine gönderdiğiniz personelin görevi dışında birini işe alabilirsiniz.
Şahsi yorumumdur.

Şahsi yorumunuza bende katılıyorum. (y)

Cevaplarınız için teşekkürler.Ancak çıkarılan işçi ile yeni alınan işçinin görevleri aynı.Sebep ise işçinin performansının yetersiz olması.Bu konuda yani ücretsiz izne ayrılan birinin yerine yeni işçi alınıp alınamayacağı ile ilgili kanunda yönetmelikte vs.herhnagi bir düzenleme mevcutmudur acaba?