Faaliyet Konusu Tahsis Edilmiş ve Tahsis Edilmemiş

Merhaba, Home Ofis 479114 - RADYO, TV, POSTA YOLUYLA VEYA İNTERNET ÜZERİNDEN YAPILAN PERAKENDE TİCARET Konulu Vergi Mükellefiyim. internet üzerinde satış yapacağım için bu konuyu açmak zorunda kaldım. Online Ticaret olduğundan dolayı acaba, Yeni Olarak Bilgisayar Parekendecilik Üzerinde Satış Yapmak istiyorum. Ek işe başlama dilekçesi seçeneğinde Bilgisayar olarak Tahsis edilmiş ve Tahsis edilmemiş olarak iki konu çıkıyor . Hangisini seçmeliyim acaba, Bu konularda bir dükkan açmam gerekiyor mu. Eticaret için farklı bir konu olabilir mi

Bahsi geçen konular
474101 - BELİRLİ BİR MALA TAHSİS EDİLMİŞ MAĞAZALARDA BİLGİSAYARLARIN, ÇEVRE DONANIMLARININ VE YAZILIMLARIN PERAKENDE TİCARETİ (VİDEO OYUN KONSOLLARI DAHİL)

471901 - BELİRLİ BİR MALA TAHSİS EDİLMEMİŞ MAĞAZALARDA YAPILAN DİĞER PERAKENDE TİCARET (GİYİM EŞYASI, MOBİLYA, BİLGİSAYAR, HIRDAVAT, KOZMETİK, MÜCEVHER, OYUNCAK VB. REYONLARI OLAN MAĞAZALAR (GIDA, İÇECEK VE TÜTÜN AĞIRLIKLI OLMAYANLAR))

Merhaba
Eğer bunlarıda e-ticaret üzerinden yapacaksanız ek işyeri açmanıza gerek yok.Ancak bu ürünleri nerede muhafaza edecek veya depolayacaksınız. Yoksa muhafaza etmeden gelen talep doğrultusunda al-sat'mı yapacaksınız.

Eğer al-sat yapacaksanız ekstra bir bildirime gerek yoktur BANA GÖRE. Nace faaliyet kodunuz herşeyi kapsıyor şu aşamada. Burada tabi bence sizden değil kanundan kaynaklanan bir eksiklik var.Öyle bir nace kodu belirlemişler ki ( e-ticarete uygun başka nace kodu da yok) ne alıp satarsan buna dahil edebilirsin.

Eğer al-sat yapacaksanız ekstra bir bildirime gerek yoktur BANA GÖRE. Nace faaliyet kodunuz herşeyi kapsıyor şu aşamada. Burada tabi bence sizden değil kanundan kaynaklanan bir eksiklik var.Öyle bir nace kodu belirlemişler ki ( e-ticarete uygun başka nace kodu da yok) ne alıp satarsan buna dahil edebilirsin.
Bende öyle düşünüyordum fakat bilgisayar firmasına bayilik başvurusu yaptım fakat faaliyet konusunda bilgisayar adının geçmesi gerektiğini söylediler. Bu yüzden bu telaşa kapılmıştım yaptırayım diye sormuştum

Yani firmanın özel şartı ve koşulu varsa ona birşey diyemem. Hatta onlar belkide (bunuda sorun bence) ana faaliyet konusu olarak bilgisayar içerikli bir kod istiyorda olabilirler.Bu durumda vergi levhanızdaki ana faaliyet konunuz da değişmeli.Yani biraz prosedür artar. Bayilik almak istediğiniz firma, ana faaliyet kodunuzu bu olarak mı görmek istiyor yoksa faaliyetler arasında bu kod da görülmesi yeterli midir diyor? Bunu öğrenin bence. Bu arada ticaret odası kaydınız var mı?
Özetle bunların hepsini müşavirinizle oturun konuşun derim. Tüm bilgileri kendisine aktarırsanız o sizi yönlendirecek ve yol gösterecektir.

Yani firmanın özel şartı ve koşulu varsa ona birşey diyemem. Hatta onlar belkide (bunuda sorun bence) ana faaliyet konusu olarak bilgisayar içerikli bir kod istiyorda olabilirler.Bu durumda vergi levhanızdaki ana faaliyet konunuz da değişmeli.Yani biraz prosedür artar. Bayilik almak istediğiniz firma, ana faaliyet kodunuzu bu olarak mı görmek istiyor yoksa faaliyetler arasında bu kod da görülmesi yeterli midir diyor? Bunu öğrenin bence. Bu arada ticaret odası kaydınız var mı?
Özetle bunların hepsini müşavirinizle oturun konuşun derim. Tüm bilgileri kendisine aktarırsanız o sizi yönlendirecek ve yol gösterecektir.
Ticaret Odasına Kaydım Yok. Daha Yeni Vergi Mükellefiyeti oldum. Kayıt için de çok acele etmek istemiyorum. Doğrumu yapıyorum bilmiyorum. Ticaretim Sadece Online olucağı için kayıt olmamıştım.