fonradar

Muhtasar Düzeltme

mes_ar

Tanınmış Üye
Merhaba arkadaşlar, ağustos ayı muhsgk yı verdim. Bir çalışan kişi için 5510 olarak verdim fakat bu kişi kısa çalışma sonrası normal çalışmaya döndüğü için 7252 kanun numarasını seçmeliydim, tek hata bu. Bu durumda düzeltmeyi şöyle yapacağım;

Önceki beyanname üzerinde sgk bilgileri kısmına girip yukarıdaki kutucuğu işaretleyip, bu kişi için yaptığım ilk kaydı yalnızca iptal olarak değiştireceğim. Alt satıra ek diyerek 7252 yi seçerek dolduracağım. Paket yapıp öze onay, düzeltme şeklinde sisteme göndereceğim.
Bir yanlışlık var mı acaba?
Şimdiden teşekkür ederim.

Hocam işleminiz doğru.
Eğer başka kayıtlar da varsa (doğru olanlar) onları silmelisiniz. Sadece iptal edilecek kayıt/kayıtlar kalmalı.

peki burada ağustos ayının pirimlerini 5510 olarak bu şekilde ödeme yapıldıktan sonra düzeltmek istersek nasıl bir yol izlemeliyiz.

Aynı yolu izleyeceğiz. Fakat ben bütün bunları yapıp düzeltmeyi sisteme yüklediğimde iptali kabul etti fakat ek sgk da " belgenin aslı yok " şeklinde uyarı verdi.

Aynı yolu izleyeceğiz. Fakat ben bütün bunları yapıp düzeltmeyi sisteme yüklediğimde iptali kabul etti fakat ek sgk da " belgenin aslı yok " şeklinde uyarı verdi.
5510 iptal edip 7252 verirken ASIL olarak seçmeniz lazım.Asıl seçmeden EK seçmeye kalkarsanız "aslı yok"uyarısı alırsınız. her kanuna göre verilecek düzeltme,şayet o kanundan verilecek İLK beyan ise ASIL seçilmesi gerek.
Eğer 5510'dan bir personel için iptal verip tekrar 5510 için düzeltme verecek olsaydınız o zaman EK seçmelisiniz.