Serbest Meslek Sağlık Harcaması Hk.

Arkadaşlar merhaba,

avukat bir mükellefim var, bir hastaneden göz muayenesi, kan şekeri ölçümü yaptırmış, hastane belli, belge belli numarası tutarı herşeyi tamam.
Biz bu sağlık harcamasını tarih, nosu, tutarını defter beyanda gider kalemlerinde gösterebiliyor muyuz? yoksa yıllık beyannamede sağlık harcaması tutarı olarak mı beyan edeceğiz?

geçmiş yıllarda yıllık beyannamede gösterdik sağlık harcamasını vergi dairesi bunu kabul etmedi ve iade talebimizden bunu çıkarmıştı. O yüzden bunu defter beyanda işleyebilir miyiz?

Mükellefin kendisine ait sağlık ve tedavi giderleri deftere gider kaydetmek suretiyle maalesef dikkate alınamıyor.Ancak beyan üzerinden belli oranda eğitim ve sağlık harcamaları gider kaleminde gösterilebilir. Ki sizde zaten bu konuyu biliyorsunuz,önceki yıllarda işlemide buna göre yapmışsınız.
Deftere kaydederek giderleştirmeniz yasal olarak tabiki mümkün değil, ama risk alıp kaba tabirle "giderler içinde yedirmek" isterseniz ona birşey diyemeyiz elbette.
Ayrıca Turmob tarafından yayınlanan açıklamada hangi tür sağlık harcamalarının "beyan üzerinden" indirim kabul edileceği kısaca şöyle çeşitlendirilmiş

"Bu uygulamada dikkate alınabilecek sağlık harcamalarına örnek olarak da teşhis ve tedavi amacı ile yapılan her türlü muayene, tahlil, röntgen, ultrason, tomografi, mr, check-up, ameliyat, fizik tedavi ve diş tedavisi ücretleri ile özel hastane ücretleri her çeşit protez, sağlık malzemesi ve tekerlekli sandalye giderleri ile numaralı gözlük ve lens giderleri; doktor raporuyla alınan cilt sağlığına ilişkin harcamalar sayılabilir."

https://www.turmob.org.tr/BasinOdas...0de92d580e/egitim-ve-saglik-harcama-belgeleri

Bu anlamda vergi dairesinin harcamayı neden kabul etmediğini irdelemek lazım.
Ama deftere kaydedemeyeceğiniz ve beyan üzerinden indirim yapabileceğiniz kesindir.

Çok teşekkür ederim.
o zaman hiç defter beyanda gider kaydetmeyeyim, yıllık beyannamede şartlara göre indirim yapacağım ama yine kabul etmeyecekler biliyorum. 2019 yılında 600 TL lik sağlık harcamasını beyannameden çıkarmamızı istediler, tüm kanun maddelerini ortaya serip açıklama yapmamıza rağmen kabul ettirememiştik, bizde beyannameden çıkarmıştık.

Çok teşekkür ederim.
o zaman hiç defter beyanda gider kaydetmeyeyim, yıllık beyannamede şartlara göre indirim yapacağım ama yine kabul etmeyecekler biliyorum. 2019 yılında 600 TL lik sağlık harcamasını beyannameden çıkarmamızı istediler, tüm kanun maddelerini ortaya serip açıklama yapmamıza rağmen kabul ettirememiştik, bizde beyannameden çıkarmıştık.
Maalesef vergi daireleri bu konuda anlamsız bir tutum içinde.Belki gelir-gider oranınız yüksekse kabul etmeye yanaşmamış olabilirler.

2019 daki verilerde; 20.000 TL Gelir vardı ama gider tutarı çok az.. 600 TL sağlık harcamasını kabul etmemişlerdi. Anlayamamıştık

Maalesef mükellefin gözünü korkutup tehditvari işlem yapıyorlar.Ya geri çek,düzelt, yada evraklarını inceleriz diyorlar.Kendine güvenen,al incele demesi lazım.

Maalesef mükellefin gözünü korkutup tehditvari işlem yapıyorlar.Ya geri çek,düzelt, yada evraklarını inceleriz diyorlar.Kendine güvenen,al incele demesi lazım.
Biz onu da denedik, alın inceleyin dedik herşey şeffaf :) ama ona bile tenezzül etmediler. Bizde üzerinde sonra fazla durmadık mükellef çıkartalım dedi çıkarttık :)

2019 daki verilerde; 20.000 TL Gelir vardı ama gider tutarı çok az.. 600 TL sağlık harcamasını kabul etmemişlerdi. Anlayamamıştık
Bu sağlık harcaması fatura karşılığı mıydı yoksa ÖKC fişi miydi? Neye göre kabul etmemişler? Mesela sağlık hizmetini aldığınız firma vergiden istisna bir firma olabilir.

Bu sağlık harcaması fatura karşılığı mıydı yoksa ÖKC fişi miydi? Neye göre kabul etmemişler? Mesela sağlık hizmetini aldığınız firma vergiden istisna bir firma olabilir.
ÖKC Fişi değildi, Hastane Faturasıydı.. Ama yasada ilgili maddede sağlık kurumunun vergiden istisna olması gibi bir açıklama yok, mükellefin kendisinin, eşinin çocukları için yapılan sağlık harcamasının belgeli olması, Türkiyede gerçekleşmesi şartı ve gelirinin % 10 unu aşmaması koşuluyla indirim konusu yapabilir diye yazıyor.. Bu yasa maddesini bile izah ettik yine kabul etmediler. Bizde çıkardık 600 TL tutarındaki sağlık harcamasını, geliri de 20000 TL civarıydı % 10 unu da aşmıyordu ama vergi dairesi kabul etmedi.

ÖKC Fişi değildi, Hastane Faturasıydı.. Ama yasada ilgili maddede sağlık kurumunun vergiden istisna olması gibi bir açıklama yok, mükellefin kendisinin, eşinin çocukları için yapılan sağlık harcamasının belgeli olması, Türkiyede gerçekleşmesi şartı ve gelirinin % 10 unu aşmaması koşuluyla indirim konusu yapabilir diye yazıyor.. Bu yasa maddesini bile izah ettik yine kabul etmediler. Bizde çıkardık 600 TL tutarındaki sağlık harcamasını, geliri de 20000 TL civarıydı % 10 unu da aşmıyordu ama vergi dairesi kabul etmedi.
2. Beyan edilen (5281 sayılı Kanunun 43/8-c maddesiyle değişen ibare. Geçerlilik; 01.01.2005, Yürürlük; 31.12.2004) gelirin % 10'unu aşmaması(*), Türkiye'de yapılması ve gelir veya kurumlar vergisi mükellefiyeti bulunan gerçek veya tüzel kişilerden alınacak belgelerle tevsik edilmesi şartıyla,

Siz olayın bu kısmına dikkat etmediniz sanırım. Örnek vermek gerekirse Vakıf Üniversitesi Hastaneleri Kurumlar Vergisi' ne tabi olmadıklarından dolayı vergi ödemiyorlar bu sebeple sizde bu hastanelerden alınmış olan faturaları Gelir Vergisi beyannamenizde indirim konusu yapamazsınız.

Sizin aldığınız fatura hangi hastaneye ait? Bu tarzda hastanelerin faturalarının üzerinde vergiye tabi olmadıkları yazılıdır genelde.

saygılar;
bil_gin

Şİmdi arkadaşlar bunun bir çok sebebi olabilir.Ama her ne sebeple olursa olsun,bir belge kabul edilmiyorsa,yasal dayanakla mükellefe izah edilmesi gerekir.Eğer Bilgin'in dediği gibi,gerekçe bu ise,bu da mükellefe izah edilmelidir.Veya "keyfim öyle istedi kabul etmiyorum" diyorsan bunuda söylemelisin :) Yani arkadaşım "kabul ettiremedik" diyorsa gerekçesini de daireden öğrenmiştir veya öğrenmelidir.
Yıllar evvel bir avukatın 2000 liralık gözlük faturasına takmıştı vergi dairesi.Bunu kabul edemem,rakamı yüksek demişti.Neye göre yüksek,kime göre yüksek.Hatta memur,bende gözlük kullanıyorum,bak 200 lira bu, bile demişti bana.Bende ona "sizin paranız olmayabilir,gider Sultanhamam'dan giyinirsiniz,mükellefin parası var,gider vakko'dan giyinir, böyle saçmalık olabilir mi" demiştim.Bende ne dediysem kabul ettirememiştim.En son çaresiz avukatı daireye gönderdim,ben derdimi anlatamıyorum,git sen anlat demiştim.Kendisi gitmiş ve kabul ettirmişti.Hatta "bu defalık kabul edelim" diyede bir lütuf!! gösterdiler.Ve dikkatinizi çekerim bu avukatın kestiği brüt makbuz toplamı yıllık en az 1 milyon lira..1 yılda en az 200 bin lira kdv ödüyor ama daire, 2000 liralık gözlük faturasını yüksek bulduğu için kabul etmeme derdinde.Birde tabi tutturmuşlar %60'lık bir gelir-gider oranı.Bunu geçmeyeceksin.Velhasıl kendi içlerinde abuk sabuk kriterler koyuyorlar ve mükellefe bunlara uyacaksın diyorlar.Ciron,ödediğin kdv zerre umurlarında değil.Böyle mükellefi ödüllendireceğine neredeyse kalkmış cezalandırmaya çalışıyorsun.

2. Beyan edilen (5281 sayılı Kanunun 43/8-c maddesiyle değişen ibare. Geçerlilik; 01.01.2005, Yürürlük; 31.12.2004) gelirin % 10'unu aşmaması(*), Türkiye'de yapılması ve gelir veya kurumlar vergisi mükellefiyeti bulunan gerçek veya tüzel kişilerden alınacak belgelerle tevsik edilmesi şartıyla,

Siz olayın bu kısmına dikkat etmediniz sanırım. Örnek vermek gerekirse Vakıf Üniversitesi Hastaneleri Kurumlar Vergisi' ne tabi olmadıklarından dolayı vergi ödemiyorlar bu sebeple sizde bu hastanelerden alınmış olan faturaları Gelir Vergisi beyannamenizde indirim konusu yapamazsınız.

Sizin aldığınız fatura hangi hastaneye ait? Bu tarzda hastanelerin faturalarının üzerinde vergiye tabi olmadıkları yazılıdır genelde.

saygılar;
bil_gin
sn.bil_gin
haklısınız olayın o tarafına dikkat etmedik ama faturaya şimdi baktım, sadece VUK hükümlerine tabi değildir ibaresi var. Ancak buradaki ibare faturanın içeriği ile alakalı bir durum değil mi? ben mi yanlış yorumluyorum.
Adalet Bakanlığına bağlı bir iktisadi işletmeden alınan bir faturada da aynı şey yazıyor ve KDV hesaplanmadan belge kesilmiş. Örnek veriyorum siz bunu işlerken KDV ayırmıyorsunuz tamamını giderleştiriyorsunuz doğru mudur?
giderleştirilebiliyorsa, aynı hükümdeki diğer belgenin de beyanname üzerinde giderleştirilmesinde bir sakınca olmamalıdır diye düşündüm.
benim sıkıntım yasada madde, hüküm altına alınmasına rağmen ülkemizdeki vergi sistemi gereği bu maddelerde yazan hükümler uygulanmıyor, yararlanılamıyor.. Burada bir acayiplik var.

Arkadaşlar, benimde benzer bir durum geçenlerde kdv iadesi kontrol raporu ile ekinde yazı ile, ilgili ayın yemek, çay şeker v.s. fişlerinin tenzil edilmesini istediler. Artık hiç şaşırmıyorum. Çünkü daire ben böyle istiyorum böyle olacak diyor. Tartışmak kanun, teblig referans göstermek itiraz dilekçesi sunmak pek işe yaramıyor.
Kendimle ilgilide geçen sene vergi dairesi, Gib portalından gelir-gider listemi istedi. Memur özellikle giyim harcaman varmı diye özellikle sordu.
Bende hiçbir şekilde yok ben işlemiyorum dedim. Bu lafımdan hareketle eminim gelişigüzel bakıldı ve işlemim tamamlandı.
Özetle, ben giyim,market fişi,sağlık harcamalarını kesinlikle işlemiyorum. Tavsiye de etmiyorum. Soran müşterilerime de izah ederek neden işlemediğimi anlatmaya çalışıyorum. Zaten yoğun iş yükünde birde bu gelişigüzel geri dönüşlerle ekstra zaman kaybı yaşıyoruz.

sn.bil_gin
haklısınız olayın o tarafına dikkat etmedik ama faturaya şimdi baktım, sadece VUK hükümlerine tabi değildir ibaresi var. Ancak buradaki ibare faturanın içeriği ile alakalı bir durum değil mi? ben mi yanlış yorumluyorum.
Adalet Bakanlığına bağlı bir iktisadi işletmeden alınan bir faturada da aynı şey yazıyor ve KDV hesaplanmadan belge kesilmiş. Örnek veriyorum siz bunu işlerken KDV ayırmıyorsunuz tamamını giderleştiriyorsunuz doğru mudur?
giderleştirilebiliyorsa, aynı hükümdeki diğer belgenin de beyanname üzerinde giderleştirilmesinde bir sakınca olmamalıdır diye düşündüm.
benim sıkıntım yasada madde, hüküm altına alınmasına rağmen ülkemizdeki vergi sistemi gereği bu maddelerde yazan hükümler uygulanmıyor, yararlanılamıyor.. Burada bir acayiplik var.
Bakın sizin faturasını aldığınız kurum vergi ödemediği için oradan aldığınız belgeyi gelir beyannamenizde düşemezsiniz. Sizin sıkıntınız bu. Aynı faturayı şirketinize aldığınızda işiniz ile ilgili ise tabii ki gider olarak kayıtlarınıza alabilirsiniz. İkisini birbiri ile karıştırmayalım.