Tüzel Kişinin Sahip Olduğu Şirketteki Hissenin Satışı

Day-Dream

Tanınmış Üye
Arkadaşlar merhaba

Bir anonim şirket var sahibi bir limited şirket. Anonim şirkettekin % 50 hissesi satılınca limited şirket fatura mı kesecek ? Kdv olmayacak sanırım ama kurumlar vergisi olacak mı ?

Saygılarımla

Arkadaşlar merhaba

Bir anonim şirket var sahibi bir limited şirket. Anonim şirkettekin % 50 hissesi satılınca limited şirket fatura mı kesecek ? Kdv olmayacak sanırım ama kurumlar vergisi olacak mı ?

Saygılarımla

Çok detaylı bir soru aslında sadece bu vaka için cevaplandırıyorum. Fatura kesilecek. Hisseler elde iki yıldan fazla tutuluyorsa KDV istisna, değilse KDV var. Yine iki yıldan az elde tutuluyorsa vergiye tabi, değilse;

Bedeli iki tam yıl içinde tahsil edilir ve beş yıl boyunca işletmeden çekilmeyip pasifte özel bir fon hesabında tutulur veya sermayeye ilave edilirse % 50'si istisna.

Üstadım çok teşekkür ederim bu istisnanın adı iştirak kazancı istisnası mı ?

Saygılarımla

Üstadım çok teşekkür ederim bu istisnanın adı iştirak kazancı istisnası mı ?

Saygılarımla

Hayır,
İştirak kazancı istisnası, iştirakten gelen kar dağıtımı nedeniyle elde edilen kazanca verilen ad. Bu değer artış kazancı'dır.

Birde küçük ekleme buradaki ikiyıl tam ikiyıl olarak hesaplanır, örneğin 1.7.2020 tarihindeki alımın istisna için gerekli tarih 01.07.2022'dir.

Çok teşekkür ederim Üstadım.

Değer artış kazancı sadece şahıs ortaklar için söz konusu değil o zaman

Pay senedi tüzel kişiler için de bastıracağız anladığım kadarı ile

Verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim