Gerçek Kişi Sermaye Artışı

URUM79

Fenomen Üye
Merhaba, Ticaret Siciline kayıtlı, Büyük Deftere tabi şahıs firmasında 131 ve 331 hesaplarının kullanılmasına ilişkin forumda daha önce tartışma konusu olan alanı bulamadım. Yeni konu açmak zorunda kaldım.
Benim sorum, 331 hesabında gözüken tutarın 500- Sermaye hesabına intikali mümkün.
Bunun için öncelikle ticaret sicilinde işleme gerek varmış.
- Bu işlem için Ticaret Odasında işleme gerek varmı sizce.? (Odanın sitesine baktım gerçek kişiler için sermaye artışı bölümü mevcut.)
- Diğer sorum ise sermaye artışında Ticaret Sicilinden çok fazla bir harç oluşurmu.? Tutar 1.000.000-TL Karşılaşanınız oldumu.?
Saygılar,

Sayin urum79

Benim sorum, 331 hesabında gözüken tutarın 500- Sermaye hesabına intikali mümkün.

Evet mumkun

Evet sahis isletmesi ITO' ya kayitli ise evet

Bu işlem için Ticaret Odasında işleme gerek varmı sizce.? (Odanın sitesine baktım gerçek kişiler için sermaye artışı bölümü mevcut.)

- Diğer sorum ise sermaye artışında Ticaret Sicilinden çok fazla bir harç oluşurmu.? Tutar 1.000.000-TL Karşılaşanınız oldumu.?

Tutarin 4/10000 (onbindedort) harc var

Sayin urum79

Evet mumkun

Bu işlem için Ticaret Odasında işleme gerek varmı sizce.? (Odanın sitesine baktım gerçek kişiler için sermaye artışı bölümü mevcut.)

Tutarin 4/10000 (onbindedort) harc var
Ferhat abi şahıs şirketi ise yine de 4/10000 harç ödeniyor mu ben İTO’nun sayfasında rastlayamadım?

Şahıs firmasında sermayenin yüksek olmasına neden ihtiyaç duyulmaktadır ? Bankalar için mi ?

Şahıs firmasında sermayenin yüksek olmasına neden ihtiyaç duyulmaktadır ? Bankalar için mi ?
Ticaret siciline kayıtlı şahıs firması kuruluşlarında genellikle başlangıç sermaye tutarı düşük yazılmaktadır. Sembolik olarak 2,000-TL gibi.
Bunun sebebi olarak da buraya yazılacak tutarın yüksek olması durumunda harç tutarının da yüksek olacağına ilişkin görüşler var.
Benim sorumdaki durum tamamen 331 hesapta gözüken fiktif rakamı eritmek amaçlı.

Ticaret sicil işlemleri için açıklayıcı bir dilekçe ve mersis başvurusuyla tescil işlemi gerçekleştirilir. Rekabet kurulu şahıs firmalarının sermaye artırımında söz konusu olmaz tutarı ise 1 değişiklik harcı 219.20 TL artı ilan tutarıdır.