Form Ba Bs Yeni Uygulama

emansur

Tanınmış Üye
Merhaba,

Temmuz 2021 den itibaren form ba bs bildirimlerinde e belgeler bildirimde bulunulmayacak, yani e fatura e arşiv fatura e smmm bunlar bildirilmeyecek anladığım kadarıyla. e fatura tamam da e arşiv de hem e arşiv hem de kağıt fatura düzenleme durumu olduğundan e belge ve kağıt fatura mutabakatı gibi ek külfet gelecek gibi...

uygulama hakkında görüşleriniz nelerdir...

Muhasebe programlarının bunun için ayarlama yapması lazım. Fatura girişlerinde kağıt ve e faturaları ayıracak bir seçenek olmalıdır. Yoksa gerçekten iş zor olacak.

Em son katıldığım bir eğitimde, konuya ilişkin olarak, B formları 5.000 Tl aşıyorsa e-belge ve kağıt ft ayırımı yapılmıyor. Tümünü beyan etmek gerekiyormuş. Bilginize arkadaşlar.
25.01.2021/31375 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan 523 sayılı vuk tebliğinin 1. ve 2. maddelerinde bu konu açıklanmış.

Yamalı bohça gibi oldu şimdi, bir ara geçiş uygulaması gibi geldi bana, programcılar ayarlamaz ise işin içinden çıkılmaz, en kötü ihtimalle eskisi gibi fazla bilgi vermenin bir mahsuru olur mu acaba?

Yamalı bohça gibi oldu şimdi, bir ara geçiş uygulaması gibi geldi bana, programcılar ayarlamaz ise işin içinden çıkılmaz, en kötü ihtimalle eskisi gibi fazla bilgi vermenin bir mahsuru olur mu acaba?
E faturaları bildirmek karşı tarafla uyumsuzluk yaratır. Ba ve Bs deki tutarlar farklı olur. Ayrıca gib kontrollerde sizin bildiriminizi kağıt fatura kabul eder ve üzerine e fatura adet ve tutarlarını ilave eder.

Gelir İdaresi Başkanlığı: Form Ba-Bs Duyurusu​

523 Sıra No.lu Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği Hakkında Duyuru

396 Sıra No.lu Vergi Usul Kanunu Genel Tebliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair 523 Sıra No.lu Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği ile 1 Temmuz 2021 tarihinden itibaren Vergi Usul Kanunu kapsamında elektronik belge olarak düzenlenen belgeler Form Ba ve Form Bs bildirimlerine dâhil edilmeyeceğinden, bu bildirim formlarını vermesi gereken tüm mükelleflerin güncel Beyanname Düzenleme Programını (BDP) bilgisayarlarına indirip yeniden kurmaları gerekmektedir.

GİB

Özel usulsüzlük cezası gerektirir. % 5 den fazala Eksik veya fazla bildirim yaptığınız için...

Arkadaşlar, temmuz ayı e-faturaları bildirimi yapılacak mı ?

temmuz 2021 dönemi dediğine göre yapılacak anlıyorum.

-----

bu arada yapılmayacak denildiği halde bildirim yaparsak usulsüzlük kesilir mi ?

kolay gelsin.

-----

kolay gelsin.
Temmuz dönemine ait e-belgeler ba-bs bildirimlerine dahil edilmeyecek. Ayrıca "yapılmayacak denildiği halde bildirim yaparsak....." ifadenizi de ANLAMIYORUM. Henüz bildirim süresi bitmemiş, verdiysenizde düzeltme için 10 günlük süreniz var.

-----

kolay gelsin.
Ne güzel işimizi kolaylaştıran bir uygulama neden bildirmek istiyorsunuz anlamadım.

Yaşadıkça sorunlarla karşılaşıyoruz. Uçak biletleri e-biletler elektronik belge mi kabul edilecek? Tatmin edici bir cevap bulamadım. Bir de araç alımında şahıstan noter aracılığı ile aldığımız araçların belgeleri bildirilecek mi? Yani noter satışları ve tapu kayıtları bildirilecek midir? Fikrinizi yazarsanız sevinirim...