5 Sene Önce Alınan İki Arsanın Satışında Kdv Ve Kurum İstisnası

SerhanSerhan

Tanınmış Üye
Firma inşaat firması değildir-Beton analizi (Laboratuvarda) yapmaktadır
Firma yaklaşık 4-5 yıl önce 2 arsa almıştır (Yatırım amaçlı)
1 arsa kdv li olarak almış diğer arsa kdv siz olarak almıştır
Şimdi bu arsaları satmak istemektedir
Arsayı şimdi satacağı zaman (5 yıl sonra) fatura kdv siz mi kesilmelidir? Ayrıca gayrimenkul satış kazancından da yararlanabilir mi? Teşekkürler

Firma inşaat firması değildir-Beton analizi (Laboratuvarda) yapmaktadır
Firma yaklaşık 4-5 yıl önce 2 arsa almıştır (Yatırım amaçlı)
1 arsa kdv li olarak almış diğer arsa kdv siz olarak almıştır
Şimdi bu arsaları satmak istemektedir
Arsayı şimdi satacağı zaman (5 yıl sonra) fatura kdv siz mi kesilmelidir? Ayrıca gayrimenkul satış kazancından da yararlanabilir mi? Teşekkürler
Sayin SerhanSerhan
Pesinen yazayim. Eger bu arsalardan 1 tane kira bile elde etmisse ( bazen kum ocaklarina, odun depolarina kiraya veriyorlar) istisnadan yararlanamaz. Birde satis tutarinin satisi izleyen ikinci takvim yilinin sonuna kadar tahsil edilmesi sartiyla istisnadan faydalanabilir. Aksi takdirde bu satis bedeline isabet eden vergiyi cezali odersiniz. Zaten sizde yatirim amacli oldugunu yazmissiniz. Aktifde de 2 yildan (4-5) kalmis. (yalniz burada ozellikle soyluyorum. Bazen yanlis anlasiliyorum bu arsalar tapulu degil mi? Gecenlerde de biri boyle telefonla sordu adam tarla almis megersem koyluden A4 kagidina yazmis yani sozlesme yapmis almis. Muhasebeciside onu deftere kaydetmis banada diyorki ustat tapu yok ama biz odeme yaptik diyor. Senin arsalarin oyle degildir tapuludur. Onun icin yaziyorum. )

Evet arsalari yukaridaki sartlari tasimlari kaydiyla KDV Kanunun 17/4-R gore KDV'siz Kurumlar vergisi 5/1-E gore de %50 istisna

merhabalar.şöyle bir sorum olucak. Bir inşaat firması gelir vergisi mükellefi şahıs bilanço olarak faaliyet gösteriyor. 2018 yılında yani 5yılı geçgin bir süredir 152 mamül kaydında 200.000-TL olarak kayıtlı bulunan kendi yapmış olduğu evi şimdi 2.000.000 gibi bir rakama satmak istiyor. kayıt olduğu tarihten bu yana amortisman vs...hiçbir kayıt yapılmamış .Bu şatış yeniden değerleme şartlarını taşıyor değil mi aksi halde çok yüksek kar marjı çıkacak.yeniden değerleme muhasebe kayıtlarıyla ilgili yardımcı olur musunuz