Serbest Meslek Makbuzu

Kolay gelsin aklıma takılan birşey sormak istiyorum müşteriye tarifeden fiyat verdim diyelim örneğin 300 TL tarife serbest meslek makbuzu keserken tarife 300 TL/1.18 uygulayıp stopajı dusup KDV yi ekleyip o fiyatimi söyleyip hesaplama yapacağız yoksa 300/0.98 yapip o tutarı mi söyleyeceğiz uygulama nasıl oluyor serbest meslek makbuzu düzenlerken tarife/0.98 diyip o fiyati mi alacağız.

Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler 😊

Kolay gelsin aklıma takılan birşey sormak istiyorum müşteriye tarifeden fiyat verdim diyelim örneğin 300 TL tarife serbest meslek makbuzu keserken tarife 300 TL/1.18 uygulayıp stopajı dusup KDV yi ekleyip o fiyatimi söyleyip hesaplama yapacağız yoksa 300/0.98 yapip o tutarı mi söyleyeceğiz uygulama nasıl oluyor serbest meslek makbuzu düzenlerken tarife/0.98 diyip o fiyati mi alacağız.

Konu ile ilgili net fiyat verdi iseniz o rakam üzerinden hesaplama yapmalısınız. Bununla ilgili bir tablo sunuyorum. Yardımı olur.Ekran Alıntısı.PNG

Merhabalar ilk önce sorunuzu cevaplamaya başlamadan önce ben müşterinize 300TL net fiyat verdiğiniz varsayımıyla;

300/0,98=306,12 BRÜT FİYAT
306,12*0,20=61,22 STOPAJ
306,12*18%=55,10 KDV
FORMÜL NET TUTAR=BRÜT ÜCRET-STOPAJ+KDV
306,12-61,22+55,10=300TL

Gelde bu stopajı anlat bakayım mükellefe.
Düz mükellef mantığı şöyle işler.
Ben sana 300 veriyorum.Birde senin namına 60 lirada stopaj ödüyorum.İyi de o zaman ben senin için 360 lira ödeme yapıyorum. :) Ama masrafıma 306 lira giriyorum.Nasıl olacak bu iş :) ?
Yani kısaca bu makbuz şekli her zaman sıkıntı.Buna bir çözüm bulmaları lazım.

Gelde bu stopajı anlat bakayım mükellefe.
Düz mükellef mantığı şöyle işler.
Ben sana 300 veriyorum.Birde senin namına 60 lirada stopaj ödüyorum.İyi de o zaman ben senin için 360 lira ödeme yapıyorum. :) Ama masrafıma 306 lira giriyorum.Nasıl olacak bu iş :) ?
Yani kısaca bu makbuz şekli her zaman sıkıntı.Buna bir çözüm bulmaları lazım.
Tahsin bey o kadar haklısınız ama sizin açınızdan baktığımızda anlaşmaların zaten normalde brüt yapılması lazım yani brüt+kdv şeklinde yapılıp çıkan net tutar kadar ödenmesi lazim yani burda mükellefle anlaşmada 300 brüt imzalaydık
300-60+54=294 TL mükellef bize ödemesi yapması lazımdı mükellefte şöyle düşünürdü:
300 masraf yaptık 54 kdv indirdim 240tl ödedim demesi lazım yada sizin pencerenizden;
"Birde senin namına 60 lirada stopaj ödüyorum.İyi de o zaman ben senin için 360 lira ödeme yapıyorum. :) Ama masrafıma 306 lira giriyorum.Nasıl olacak bu iş :) ?" burda mükellef 54tl kdv indiriminden yararlanıyor yani kdv'den 54 lira düşüyor onuda hesaba katmak lazım...

normalde sözleşmeleri kdv dahil üzerinden yapıyoruz.
300 tl kdv dahil olarak anlaştığınızı düşünelim.
300/1,18=254,24
254,24*20=50,85 stopaj
net ücret=203,39
254,24*18=45,76
net alınan toplam=249,15
vergi dairesi stopaj iadesi=50,85
249,15+50,85=300 tl.

Arkadaşlar bizler haklıyız bu konuda bir sıkıntı yok.Dikkat ederseniz mükellef makinası düz mantıkla çalışır diye de özellikle işaret ettim :) Bu stopaj muhabeetini eminim ki birçok mükellefinizle yaşamışsınızdır,yaşamamışsanızda mutlaka yaşayacaksınız.Bir uyanık!! çıkacak ve bunu soracaktır :) Oturup mükellefe bunu anlatmaya çalışıyoruz,onu demek istedim ve mükellefle meslek mensubunu bu konuda karşı karşıya getirmeyi önlemek lazım diyorum.
Bir parantez daha açayım.
Ben ısrarla hizmet kdv'mizin %8,stopaj oranınında %10 olmadı gerektiğini yıllardır savunuyorum ve bekliyorum. %8 olursa en azından makbuzları düzenli kesmeyen meslek mensuplarını bir şekilde her ay makbuz düzenler hale getirebiliriz.

Arkadaşlar bizler haklıyız bu konuda bir sıkıntı yok.Dikkat ederseniz mükellef makinası düz mantıkla çalışır diye de özellikle işaret ettim :) Bu stopaj muhabeetini eminim ki birçok mükellefinizle yaşamışsınızdır,yaşamamışsanızda mutlaka yaşayacaksınız.Bir uyanık!! çıkacak ve bunu soracaktır :) Oturup mükellefe bunu anlatmaya çalışıyoruz,onu demek istedim ve mükellefle meslek mensubunu bu konuda karşı karşıya getirmeyi önlemek lazım diyorum.
Bir parantez daha açayım.
Ben ısrarla hizmet kdv'mizin %8,stopaj oranınında %10 olmadı gerektiğini yıllardır savunuyorum ve bekliyorum. %8 olursa en azından makbuzları düzenli kesmeyen meslek mensuplarını bir şekilde her ay makbuz düzenler hale getirebiliriz.
Tahsin bey konunuzda çok haklısınız ama benim düşüncelerime göre stopajın olması saçma stopajın kaldırılması lazım özellikle çoğu işlemde zaten hali hazırda asgari geçim indirimi ve işçilerin çalışmalarında kaldırdılar stopajın mantığına göre gelir veya kurumlar vergisi ödeyen şirket,kişi gelir yada kurumlar vergisi olmayan herkesten verginin tahsil işlemidir şimdi çok tartıştığımız konu burda başlıyor...
Meslek mensuplarının özellikle SMM'lerin çalıştığı kişiler şirketler ve şahıs işletmeleri bu konuda stopaj kaldırılsın herkes kendi gelir vergisini veriyor zaten,(konu dışı)diğer bir konu ise kira gelir vergisi bütün ev sahipleri vermek zorunda zaten kiralardan'da stopajın kaldırılması gerekiyor,diğer bir yakındığım nokta kooperatiflerin(yapı,tasviye halinde) kooperatiflerdende kaldırmak gerekiyor düzenleme yapılsın gelir vergisi veriyor zaten çoğu hepsi versin ve aklıma gelmeyen bir dünya nokta var yani bu stopaj ödemeleri ve stopaj sistemi baştan yanlış en güzel örneği Amerika herkes kendi gelir vergisini veriyor....
Ama devlet bunu yaparsa bizim ülkemizde sahte fatura v.b olaylar çok olduğu için yada Tahakkuk/Tahsilat oranı düşük olduğundan devlet alamayacağını düşündüğünden yapmıyor şahsi fikrim budur...